Nie wiesz, jaki plecak będzie odpowiedni na planowaną wyprawę w góry? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie warto wybierać zbyt dużych plecaków. Dlaczego? Po pierwsze - mało kto jest w stanie powstrzymać się, by nie wypełnić plecaka po brzegi. Po drugie - jeśli ty tego nie zrobisz, to kompani wyprawy mogą zauważyć wolne miejsce i poprosić o zabranie kilku ich rzeczy. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać pojemność plecaka, by nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży.
Na jednodniową wędrówkę w górach wystarczy plecak o pojemności do 30 litrów. W lecie, gdy zabierasz tylko wodę, prowiant, lekką kurtkę przeciwdeszczową i kilka drobiazgów, np. latarkę, bez problemu spakujesz się do plecaka 20-litrowego. Małe plecaki turystyczne warto zabrać, gdy posiadasz bazę wypadową, np. na polu kempingowym i zamierzasz codziennie wychodzić na inne szlaki.
Jeśli zabierasz ze sobą sporo sprzętu, np. wspinaczkowego, to powinien się on zmieścić do plecaka o pojemności ok. 30 litrów. Ci, którzy preferują turystykę fast&light najczęściej na jednodniową wspinaczkę zabierają plecaki o pojemności 15-20 litrów.
Za średnią pojemność plecaków uważa się przedział 30-45 litrów. Można powiedzieć, że to najbardziej uniwersalny rozmiar plecaka, zwłaszcza jeśli dany model umożliwia zwiększenie pojemności o kilka litrów, dzięki regulowanemu kominowi. Na weekendowe wyprawy - nawet gdy zabierasz sporo sprzętu - najczęściej idealnym wyborem będzie pojemność 30-35 litrów. Wyprawa trwająca ok. 5 dni wymaga zazwyczaj zabrania plecaka o pojemności 40-45 litrów.
Podawane pojemności dotyczą wypraw ze stałym miejscem noclegowym lub gdy wędrujesz od schroniska do schroniska. Jeśli zamierzasz spać pod namiotem, to potrzebny będzie większy plecak - model trekkingowy.
Plecaki trekkingowe posiadają pojemność od ok. 50 litrów do ok. 75 litrów. W praktyce najczęściej spotykane są modele 55-65 litrów. Są one wystarczające, by zabrać niezbędny ekwipunek kempingowy (namiot, materac czy matę, śpiwór, kuchenkę itd.), odzież i prowiant na siedmiodniową wyprawę. Pod warunkiem, że nie zabieramy ze sobą antycznego wyposażenia, ale dosyć nowoczesny sprzęt turystyczny. Ogólnie przyjmuje się, że nie ma różnicy w pakowaniu się na wędrówkę, która trwa 7 lub więcej dni. Oczywiście nie dotyczy to prowiantu, którego musi być odpowiednia ilość na każdy dzień. Plecaki trekkingowe są też najlepszym wyborem na backpacking.
Wyprawy w najtrudniejsze rejony świata, zwłaszcza w warunkach zimowych, wymagają zabrania jeszcze większej ilości sprzętu. Dlatego do tych celów przeznaczone są plecaki wyprawowe, których pojemność może dochodzić nawet do 100 litrów. Pakowanie się na taką wyprawę samo w sobie stanowi wyzwanie.
Bez względu na to, jak duży plecak wybierasz, staraj się postawić na model jak najlżejszy. Oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ znacznie “odchudzone” modele mogą być mniej wygodne i są skierowane do doświadczonych turystów lub wspinaczy. Lekkie plecaki o pojemności 30-35 litrów ważą 1200-1500 gramów. Natomiast plecaki 50-60 litrowe wcale nie muszą ważyć aż 3 kg. Tacy producenci jak Deuter, Gregory, Fjällräven czy Lowe Alpine oferują modele ważące ok. 2 kg, choć zdarzają się też ultralekkie plecaki trekkingowe, których waga wynosi ok. 1300 gramów przy pojemności 58 litrów (Gregory Optic 58).