Zamknij

Opaska uciskowa - kiedy stosujemy i jak ją poprawnie założyć?

14:07, 17.06.2022 . Aktualizacja: 14:08, 17.06.2022

Opaska uciskowa została stworzona w celu tamowania intensywnych krwotoków, w przypadku których klasyczny opatrunek sterylny mógłby okazać się niewystarczający. Prawidłowo założona wywiera nacisk w miejscu krwawienia i chroni poszkodowanego przed wstrząsem hipowolemicznym. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie, wobec czego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym znajdziecie sposoby wykorzystywania opaski uciskowej. Kiedy należy stosować opaskę uciskową i jak prawidłowo ją założyć? Podpowiadamy.

 

Opaska uciskowa – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Wraz z rozwojem branży medycznej mogliśmy zauważyć, że wykorzystywane niegdyś materiały opatrunkowe obecnie stały się podstawowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki pierwszej pomocy. Ciekawym przykładem jest opaska uciskowa, która wiele lat temu stosowana była przez wojsko oraz w ratownictwie w celu tamowania masywnych krwotoków. Dziś może służyć także do podtrzymywania opatrunków pierwotnych oraz usztywniania kończyny w okolicy stawów. Jako że została wykonana z elastycznej bawełny, jest wyrobem medycznym wielorazowego użytku. Oznacza to, iż pozwala skórze oddychać, zapewnia ranie optymalne warunki gojenia, a przy tym można ją prać w wysokiej temperaturze bez obawy o szybką utratę swej żywotności. Klasyczna opaska uciskowa jest również określana jako bandaż elastyczny, z czego wynika jej szerokie zastosowanie. Wyposażona w dodatkową zapinkę nie powinna przysparzać trudności w jej zakładaniu. Niestety jest często mylona z opatrunkiem uciskowym, który składa się z gazy jałowej umieszczonej w miejscu zranienia, umocowanej z użyciem bandaża. Elastyczne opaski uciskowe stosujemy natomiast bezpośrednio w miejscu krwotoku, by docisnąć tętnicę do kości i tym samym zatamować przepływ krwi lub jako materiał usztywniający kończynę.

Jak poprawnie zakładać opaskę uciskową?

Zakładanie opaski uciskowej w przypadku intensywnego krwotoku wymaga znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Mamy tutaj oczywiście na myśli podstawową kwestię, jaką jest dbałość o własne zdrowie i życie. Udzielając pierwszej pomocy, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nic nam nie grozi i dopiero na tej podstawie przejść do konkretnej czynności medycznej. Wówczas będziemy mogli pomóc osobie poszkodowanej i uchronić ją przed wystąpieniem poważnych powikłań zdrowotnych. Jak prawidłowo założyć opaskę uciskową? Wybrany materiał opatrunkowy umieszczamy 5 cm ponad miejscem krwawienia, by można było mówić o skutecznym uciśnięciu tętnicy. Czasami konieczne jest zastosowanie tzw. opatrunku uciskowego, o którym wspominamy wyżej. W przypadku intensywnego krwawienia warto wykorzystać ligninę lub gazę jałową i dopiero później owinąć kończynę elastyczną opaską. Co istotne, nie należy zakładać jej w okolicy stawów. Jeśli natomiast osoba poszkodowana jest w ubraniach, opaska uciskowa może zostać owinięta bez konieczności ich zdejmowania. Należy jednak sprawdzić, czy w kieszeniach nie znajdują się żadne przedmioty, które mogłyby pogłębić powstałe dotąd uszkodzenie. Tutaj zamówisz wysokiej jakości opaski uciskowe w kilku wariantach.

Po założeniu opaski uciskowej sprawdzamy, czy materiał opatrunkowy dobrze przylega do ciała osoby poszkodowanej. Jeśli została założona zbyt luźno, nie spełni swojej podstawowej funkcji, a co najważniejsze – nie zatamuje krwotoku. W tej sytuacji należy owinąć ją wokół miejsca krwawienia ponownie i mocno ścisnąć z użyciem zapinki. W niektórych przypadkach może również okazać się niezbędne założenie drugiej opaski uciskowej.

Prawidłowo założona opaska uciskowa pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości. Pamiętajcie, by przed udzieleniem pierwszej pomocy zabezpieczyć dłonie oraz twarz przed kontaktem z materiałem szkodliwym. Maseczka ochronna i jednorazowe rękawiczki to absolutna konieczność. Ma to szczególne znaczenie, nawet jeśli pomagacie bliskiej wam osobie. Tym sposobem zadbacie nie tylko o poszkodowanego, ale również o siebie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%