Zamknij
REKLAMA

Co zabrać na rejs po Bałtyku - checklista

13:07, 27.06.2022 | .

Znakomitym sposobem na ekscytujące i jednocześnie relaksujące spędzenie urlopu wakacyjnego jest z pewnością rejs jachtem po Morzu Bałtyckim. Oczywiście przed wyruszeniem w drogę trzeba się przygotować - przede wszystkim kompletując odpowiednie elementy ekwipunku. Większość niezbędnych rzeczy posiada w swoim asortymencie każdy profesjonalny sklep żeglarski.

 

Bez dokumentów ani rusz

 

Na rejs po Bałtyku warto w pierwszej kolejności zabrać ze sobą dowód osobisty, ewentualnie aktualny paszport. Dokument potwierdzający tożsamość okaże się bowiem niezastąpiony zarówno podczas wchodzenia na pokład, jak i wpływania do zagranicznych portów (np. zlokalizowanych w Szwecji, Danii czy Norwegii). Poza tym należy spakować do torby polisę ubezpieczeniową, pokrywającą finansowo koszty leczenia w razie nagłej choroby albo losowego wypadku. Uzupełnienie powinna stanowić specjalna karta EKUZ, która uprawnia do darmowego korzystania z opieki medycznej na terenie całej Unii Europejskiej. Wydaje ją Narodowy Fundusz Zdrowia w oparciu o wniosek złożony drogą elektroniczną. Jeśli zamierzamy samodzielnie sterować jachtem żeglugowym bądź motorowym, to dodatkowo musimy dysponować formalnym patentem sternika. Weźmy też koniecznie wielowalutową kartę płatniczą i trochę gotówki.

 

 

Sztormiak i pozostałe wymagane ubrania

 

 

Rejs odbywa się zazwyczaj w zmiennych warunkach atmosferycznych, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest spakowanie do bagażu zróżnicowanej odzieży. Podstawa to wodoodporny sztormiak obejmujący kurtkę i spodnie szelkowe. Najlepiej postawić na model wykonany z oddychającego materiału syntetycznego wzbogaconego o dwuwarstwową membranę. W przypadku górnej części pożądanymi udogodnieniami konstrukcyjnymi są podwójne mankiety, fluorescencyjny kaptur, klapa sztormowa z kanałem odpływowym, duże kieszenie obszyte polarem, taśmy odblaskowe oraz wzmocnienia na łokciach. Oprócz sztormiaka przydadzą się: bluza polarowa, sweter wełniany, szorty, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, wygodne spodnie dresowe, rękawiczki, zestaw t-shirtów, bielizna termoaktywna, nieprzemakalne kalosze z cholewką tekstylną i buty sportowe z antypoślizgową podeszwą. Wymienione powyżej elementy garderoby oferuje internetowy sklep żeglarski Wind

 

 

Nie zapomnijmy o lekarstwach

 

 

W trakcie żeglowania po otwartym akwenie wodnym może nas zawsze dopaść niespodziewana choroba lub kontuzja. Z tego względu powinniśmy zadbać o zabranie apteczki z lekami i środkami opatrunkowymi. Nie obejdzie się m.in. bez tabletek przeciwbólowych, antybiotyków na zakażenia, maści rozgrzewającej, preparatu przeciwbiegunkowego, specyfiku przeznaczonego do odkażania skóry, kropli na kaszel, czystych bandaży oraz wody utlenionej. Kolejną kategorię użytecznych przedmiotów stanowią praktyczne sprzęty elektroniczne - zwłaszcza smartfon z wytrzymałą baterią, latarka czołowa, kamerka sportowa do nagrywania filmów czy osobisty lokalizator ze wbudowanym modułem GPS. Jeszcze inne godne polecenia elementy to choćby scyzoryk wielofunkcyjny, kosmetyczka z produktami pielęgnacyjnymi w wersji mini, śpiwór, kubek termiczny, dwa ręczniki szybkoschnące, baterie zapasowe i krem z filtrem. 

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%