Zamknij

Wiązary dachowe - zalety i wady rozwiązania

06:23, 05.08.2022 . Aktualizacja: 06:25, 05.08.2022

Wiązary dachowe to niezbędne elementy nośne więźby dachowej, odpowiedzialne za przeniesienie obciążenia dachu na ściany oraz słupy budynku. Inwestor może zlecić ich wykonanie od podstaw ekipie budowlanej lub zdecydować się na zakup wiązarów prefabrykowanych, czyli gotowych elementów, które produkowane są poza terenem budowy. Jakie wady i zalety ma to drugie rozwiązanie? Kiedy warto zdecydować się na wiązary dachowe prefabrykowane, a kiedy lepiej z nich zrezygnować?

 

Cechy więzarów dachowych

 

Roli wiązarów dachowych nie da się przecenić. Stanowią one część więźby dachowej, na której osadzone jest całe pokrycie dachu. Wiązary przenoszą ciężar własny więźby, pokrycia i innych obciążeń (np. śniegu zimą) na podpory główne, tj. ściany i słupy nośne budynku. Można wykonywać je z drewna od podstaw, o ile ekipa budowlana dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Innym rozwiązaniem jest zakup prefabrykowanych elementów, czyli więzar dachowych wyprodukowanych w fabryce, a potem jedynie przetransportowanych na teren budowy. Ich kształt i parametry techniczne da się dostosować do potrzeb danego budynku, dlatego rzadko zdarza się, aby skorzystanie z tej możliwości było niemożliwe. Co więcej, wybór więzarów dachowych jest dla inwestora bardzo korzystnym rozwiązaniem, nie tylko pod względem finansowym.

 

 

Zalety więzarów dachowych prefabrykowanych

 

 

Więzary dachowe prefabrykowane mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejsze dla inwestora korzyści takiego rozwiązania to:

 

 


  • szybkość wykonania dachu - gotowe prefabrykowane elementy pozwalają stworzyć więźbę dachową znacznie szybciej niż w przypadku budowania jej od podstaw w tradycyjny sposób. Więzary są projektowane i budowane w w profesjonalnej fabryce, a później jedynie transportowane i montowane na budynku za pomocą dźwigu. Cały proces montażu nie trwa zwykle dłużej niż kilka dni. 

  • niższe koszty - przy produkcji więzarów wykorzystuje się mniejsze ilości drewna niż w trakcie budowy tradycyjnej więźby, a warto wiedzieć, że jest to materiał bardzo kosztowny. Ponieważ elementy prefabrykowane nie są wykonywane przez ekipę budowlaną, zmniejsza to również wydatek związany z wynagrodzeniem za ich pracę.

  • większe bezpieczeństwo - dach stworzony z gotowych więzarów pozwala wyeliminować błędy wykonawcze. Elementy są produkowane przez specjalistyczne maszyny, a to gwarantuje, że spełniają one wszystkie wymagania wynikające z zadanych parametrów technicznych. Poza tym, części prefabrykowanych dachów łączone są ze sobą za pomocą technologii płytek kolczastych, a nie gwoździ, co eliminuje naprężenia. Wszystko to składa się na większą trwałość i stabilność całej konstrukcji.

  • mniejsze obciążenie ścian nośnych - przy więzarach prefabrykowanych nie ma potrzeby stosowania murłat (masywnych elementów więźby tradycyjnej). To pozwala zaś zmniejszyć obciążenie ścian nośnych, które stają się dzięki temu bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

  • większa trwałość - wiązary prefabrykowane produkuje się z wysokiej jakości materiału - drewna suszonego w odpowiedniej temperaturze i przy właściwej wilgotności powietrza, co pozwala pozbyć się larw szkodników i zabezpieczyć surowiec przed rozwojem pleśni i grzybów.

  • możliwość dopasowania do projektu - z prefabrykowanych wiązarów można zbudować dach jednospadowy i dwuspadowy, a nawet dopasować elementy pod indywidualny projekt. 


  •  

 

 

Wady wiązarów prefabrykowanych

 

 

Z wyborem wiązarów prefabrykowanych związane są dwie zasadnicze wady. 

 

 


  1. Rozładowanie i montaż wiązarów dachowych wymagają wykorzystania dźwigu. To z kolei wiąże się z kosztami jego wynajęcia. Poza tym, nie wszędzie da się dojechać tak ciężkim sprzętem, co w niektórych przypadkach już na starcie wyklucza możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

  2. Wiązarów prefabrykowanych nie warto brać też pod uwagę w przypadku bardzo skomplikowanych projektów dachów. Wtedy konieczne jest bowiem zwiększenie ilości użytego do ich produkcji drewna, a to sprawia, że rozwiązanie staje się już nieopłacalne. 


  3.  

 

 

Jak widać, wiązary dachowe prefabrykowane mają całkiem dużo zalet dla przeciętnego inwestora, dlatego warto wziąć je pod uwagę i porównać to rozwiązanie do tradycyjnej metody tworzenia więźby dachowej przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

 

Partnerem artykułu jest firma KASMO:

 

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%