Zamknij

Czym karmić małego kota?

08:53, 05.10.2022 . Aktualizacja: 08:54, 05.10.2022

Biorąc pod opiekę młode kocięta od początku powinniśmy zadbać o ich prawidłowy rozwój. Niezależnie od tego, czy urodziły się pod naszym dachem, czy przygarnęliśmy go od kogoś innego, to odpowiednia dieta pozwoli im wyrosnąć na silne i zdrowe koty. Na co więc zwracać uwagę podczas kupowania karmy dla młodych? Podpowiadamy!

Specjalna dieta na każdym etapie rozwoju

O małych kociętach trzeba myśleć tak samo jak o małych dzieciach — nie każde jedzenie, które mogą jeść dorośli, będzie pasować organizmowi, który dopiero się rozwija. Młode koty z racji niedojrzałego układu odpornościowego będą wymagały uwagi w tym kierunku, a także powinniśmy szukać jedzenia mającego większą wartość energetyczną. Poza rozwojem ciała rozwijają się także funkcje poznawcze, które pozwolą im prawidłowo dorosnąć. Nie bójmy się kontaktować z weterynarzem w sprawie karmy odpowiedniej dla naszego malucha, szczególnie w momencie kiedy pod naszą opieką znalazły się dopiero co urodzone kociaki.

Jeśli jest z nami ich mama, to powinniśmy skupić się na odżywieniu kocicy — dzięki odpowiedniemu wyżywieniu jej mleko będzie najbardziej odpowiednie dla jej dzieci, a kiedy skończy się pierwszy etap, to możemy powoli przechodzić na mokrą karmę rozrobioną z wodą.

Około 4 miesiąca życia w jadłospisie może pojawić się specjalna karma dla kociąt, która może towarzyszyć im przez pierwszy rok życia, podczas którego będziemy zapoznawać je z karmą dla dorosłych.
Trzeba pamiętać o tym, że karma dla młodych kotów jest wysokokaloryczna, dlatego nie nadaje się dla dorosłych osobników — mogą od niej tyć i nabawić się problemów gastrycznych. 

Jakich składników szukać, a jakich unikać?

Dobra karma dla kota powinna składać się głównie z mięsa. Mimo tego, że koty zostały udomowione tysiące lat temu, to ich natura drapieżnika jest dalej widoczna i ich układ pokarmowy jest do niej dostosowany. Niezależnie czy to drób, wołowina czy dziczyzna — jeśli nasze zwierzę nie ma alergii pokarmowych, to każde mięso się nada. Trzeba pamiętać również o tym, że jedzenie jest głównym źródłem nawodnienia dla tych zwierząt, dlatego w ich diecie powinniśmy stawiać mokrą karmę na pierwszym miejscu. Na rynku dostępne są puszki, saszetki czy paszteciki, więc nawet najbardziej grymaszący tygrys kanapowy w końcu znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo możemy suplementować im taurynę, jednak przed podaniem powinniśmy skonsultować dawkowanie z weterynarzem. Należy natomiast zrezygnować z zakupu karmy, jeśli widzimy w jej składzie owies, pszenicę lub podobne składniki. Dla nas są one niegroźne, jednak u kotów mogą spowodować problemy z nerkami i inne choroby.

Kompleksowa pomoc w wyborze karmy dla kota

Patrząc na ilość firm na rynku, można czuć się przytłoczonym i zagubionym, jednak w takich chwilach z pomocą przychodzi serwis Appet.pl, który dzięki podstawowym informacjom o Twoim zwierzęciu jest w stanie zaproponować najlepiej dobraną karmę. W swojej ofercie mają produkty dla tych małych, jak i dużych zwierząt, więc niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym hodowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zwierzętami, to ten kalkulator będzie nieocenioną pomocą podczas zakupów!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%