Zamknij

Jak poprawić swoje funkcjonowanie w tych ważnych obszarach

13:22, 22.11.2022 . Aktualizacja: 13:23, 22.11.2022

Praca ponad siły, natłok informacji, stres, nieodpowiednie odżywianie i siedzący tryb życia prowadzą do wielu problemów naszych organizmów. Podpowiadamy jak pomóc naszej pamięci oraz jak poprawić perystatykę jelit.

Kto powinien zadbać o swoją pamięć

To temat ważny dla kilku grup społecznych. Odpowiedzi szukają studenci, którzy w krótkim czasie muszą przyswoić spore porcje wiedzy. Lepsza pamięć przydałaby się osobom pracującym zawodowo, które podnoszą swoje kompetencje na szkoleniach, kursach, studiach. O poprawę pamięci troszczą się też seniorzy. Wraz z upływem lat, część z nich odczuwa skutki zmian demencyjnych, a jednym z nich jest pogarszająca się pamięć.

Jak poprawić zapamiętywanie

Zanim sięgniemy po leki na poprawę pamięci, warto zadbać i kilka spraw ułatwiających zapamiętywanie. Co to takiego? 

Pierwszy to rytm dnia. Ustalony porządek, harmonogram, pewne rytuały są dla naszego mózgu jak wyuczone na pamięć ścieżki, po których można przejść nawet z zamkniętymi oczami. To odciąża nasz system nerwowy i daje większą przestrzeń do aktywności mózgu, na przykład w zapamiętywaniu potrzebnych informacji.

Masz takie pory dnia, w którym ogarnia cię senność i nawet kawa nie pomaga? Zrób sobie wtedy krótką drzemkę. 15-30 minut wystarczy na zregenerowanie naszego systemu i da nam więcej energii do dalszego działania niż mocna kawa.

Warto też zadbać o aktywność fizyczną. Pomaga zredukować stres, a to kolejny punkt do lepszego zapamiętywania.

Problemy trawienne - choroba cywilizacyjna

Siedzący tryb życia i inne niekorzystne czynniki wpływają na problemy z perystatyką jelit. Coraz wiecej osób sięga po tabletki na trawienie i wzdęcia. Warto w każdym przypadku porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi jakie leki najlepiej zadziałają w naszym przypadku. 

Z pewnością słyszeliście takie powiedzenie - “Jesteś tym, co jesz”. Nawet jeśli nie przekonuje was w 100 % to każdy przyzna, że rodzaj i jakość spożywanych przez nas posiłków mają wpływ na nasze samopoczucie.

Spory odsetek osób cierpi na problemy trawienne, objawiające się zgagą, bólem brzucha, uczuciem ciężkości, wzdęciami, czy zaparciami. 

Tutaj również można sobie pomóc, świadomie komponując posiłki, dbając o dobry sen oraz o aktywność fizyczną.

Pamiętajmy też, że dolegliwości utrzymujące się dłużej należy skonsultować z lekarzem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%