Zamknij

Do czego służy kolokacja serwerów?

09:28, 04.09.2020 | materiały partnera

Chociaż na co dzień nie dostrzegamy jej zalet, jest niezwykle ważnym elementem dla każdego biznesu, który opiera się na działaniach IT. Czym jest kolokacja serwerów i jakie są zalety tego rozwiązania?

Większość firm działa w sieci, np. przechowując dane w chmurach lub gromadząc ważne dane. Jednak nie wszędzie w serwerowni znajdziemy własnościowy sprzęt, który non stop pracuje na potrzeby firmy. Jest tak, ponieważ większość przedsiębiorstw korzysta z kolokacji serwerów.

Co to jest kolokacja serwerów?

Usługa kolokacji serwerów oferowana jest przez specjalistyczne firmy zewnętrzne, które fizycznie umieszczają serwery, routery oraz macierze dyskowe w pomieszczeniach do tego przeznaczonych. Sprzęt w serwerowni ma zapewnione optymalne warunki do pracy, zatem może być kolokowany klientom. Chodzi przede wszystkim od zapewnienie urządzeniom odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Istotny jest również oczywiście aspekt bezpieczeństwa. Serwerownia powinna być odpowiednio zabezpieczona w postaci ochrony fizycznej, takiej jak najwyższej jakości zamki, ale również poprzez monitoring czy podwyższone standardy przeciwpożarowe. Dla prawidłowego funkcjonowania firm korzystających z serwerów istotne jest także zasilanie gwarantowane, które umożliwi funkcjonowanie przedsiębiorstwa mimo awarii sieci energetycznej.

Rodzaje kolokacji serwerów

Można wyróżnić trzy najpopularniejsze rozwiązanie dotyczące kolokacji serwerów:

  • kolokacja U - polega na przechowywaniu urządzeń we współdzielonych szafach RACK w przestrzeni o określonej wielkości,
  • kolokacja RACK - urządzenie posiada w takim modelu dedykowaną szafę RACK, która w całości przeznaczona jest na potrzeby klienta,
  • kolokacja private - klient zyskuje całe pomieszczenie, które przeznaczone jest na jego sprzęt.

Wybór optymalnego rozwiązania uzależniony jest od potrzeb oraz potencjału firmy. Niekiedy bowiem bardzo szybko może wystąpić konieczność przeniesienia się z szafy współdzielonej do osobnej, ponieważ sieć pracuje pod większym obciążeniem i wymaga intensywniejszej wydajności.

Ważne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy kolokacji

Kolokacja serwerów w odpowiednim trybie to podstawowa kwestia, jednak warto pamiętać o innych praktycznych kwestiach, takich jak chociażby łatwy dojazd na miejsce. Serwerownia powinna być niedaleko siedziby, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do danych w kryzysowej sytuacji. Kolejny istotny aspekt to stabilne łącza internetowe. Serwery powinny być połączone światłowodem, najlepiej różnych dostawców. Jeśli kolokator spełnia te warunki, prawdopodobnie naszej sieci nic nie grozi.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA