Zamknij
REKLAMA

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

09:36, 28.09.2020 | materiały partnera

Różne są daszki nad drzwi. Jedni wybierają te o tradycyjnych kształtach i w stonowanej kolorystyce. Inni stawiają na awangardowe rozwiązania, sięgając po produkty wykonane w sposób odbiegający od klasycznych wzorców. Najważniejsze jest jednak to, aby zadaszenie było praktyczne i pasowało stylistycznie do koncepcji aranżacyjnej budynku.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Daszki nad drzwi muszą być przede wszystkim solidne. Odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne i odpowiednia przepuszczalność światła to priorytetowe kwestie. Większość materiałów, z których wykonane jest zadaszenie, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zmienne temperatury i duże obciążenia. Wiele więc zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, montując daszek nad drzwi swojego domu. Kwestia funkcjonalności, estetyki i stylistyki jest niezwykle istotna.

Zastanów się, czy zadaszenie drzwi ma mocno chronić przed promieniowaniem słonecznym, czy tylko delikatnie rozpraszać światło. W pierwszym przypadku na pewno warto zwrócić uwagę na daszki wykonane z drewna lub metalu. Natomiast druga opcja wiąże się z wyborem zadaszenia szklanego lub poliwęglanowego. Warto przed zakupem przyjrzeć się tym dwu różnych rodzajom materiałów, aby wybór był celny. Oczywiście i w tym przypadku masz wybór co do rodzaju szkła czy poliwęglanu. Materiał jednolity i transparentny na pewno mocniej przepuszcza światło niż szkło przydymione czy mleczne. Podobnie jest z poliwęglanem. Struktura karbowana inaczej rozprasza światło niż gładka.

Szerokość i kształt zadaszenia

Daszek nad drzwi Metal-Gum chroni przed deszczem i słońcem. Wybierając takie zadaszenie zwróć uwagę na odpowiednie gabaryty. Standardowa długość zadaszenia to ok. 100-150 cm. Mniejsze daszki nad drzwi to raczej dekoracyjna ozdoba strefy wejściowej do domu i niewielka ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.

Kupując dłuższy i szerszy daszek, możesz zakryć chociaż częściowo schody prowadzące do domu. Pod daszkiem schowasz też donice z kwiatami, stawiając je na ziemi czy wieszając na linkach. Warto też pomyśleć o zamontowaniu kilku sznurków, które posłużą Ci do powieszenia ręczników lub upranych ubrań.

Zadaszenie nad drzwi występuje w bogactwie form i wzorów (link). Najczęściej wybierane są daszki łukowe lub płaskie, ale dużą popularnością cieszą się także wielospadowe, modułowe i markizowe. Pamiętaj o tym, że każdy z nich inaczej skomponuje się z domem, dlatego wybór poprzedź głębszą refleksją. Daszek nad drzwi nie może mocno definiować strefy przydomowej, ale subtelnie się z nią komponować. Umiar w aranżacji to podstawa osiągnięcia upragnionego efektu. Pójście w stronę przesady sprawia, że zamiast elegancji pojawią się elementy kiczu czy mocnego dysonansu. Aby temu zapobiec, wybierz daszek nad drzwi idealnie dopasowany do budynku i drzwi.

Podczas wyboru zadaszenia nad drzwi zwróć też uwagę na kolorystykę i sposób montażu. Niektóre daszki bardzo łatwo zamontować, a w niektórych przypadkach pomoc profesjonalisty może okazać się niezbędna.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA