Zamknij
REKLAMA

Jak działają bankowe karty prepaid od Visa i Mastercard? Sprawdzamy!

14:48, 20.11.2020 | Materiał partnera

Karta prepaid jest wciąż bardzo popularnym środkiem płatniczym. W użyciu przypomina ona kartę bankową, którą otrzymujemy zakładając rachunek w banku. Jej używanie jest zatem dużo wygodniejsze, niż posługiwanie się gotówką, a dodatkowo nie daje ona dostępu do wszystkich środków, jakie mamy na koncie. Banki wydają karty przedpłacone od Visa i Mastercard, ale jak one dokładnie działają i jak zdobyć taką kartę?

Kto i gdzie może używać karty prepaid?

Użytkownicy karty prepaid nie muszą zakładać konta bankowego ani w żaden inny sposób trwale wiązać się z bankiem, na przykład zakładając lokatę. Zakup takiej karty wymaga jednak podpisania z bankiem odpowiedniej umowy, w której zawarte są dane osobowe nabywającego. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa - w innym przypadku karty prepaid mogłyby służyć na przykład do ukrywania dochodów przed organami podatkowymi. 

Po podpisaniu z bankiem umowy karta prepaid wymaga zasilenia jej środkami pieniężnymi. Jak sama nazwa wskazuje, jest to karta przedpłacona, zatem aby móc dokonywać transakcji za jej pomocą, muszą znajdować się na niej pieniądze. Nie ma określonych górnych limitów kwot, jakie mogą znajdować się na karcie, ale czasami banki określają za to minimalną sumę, jaką musi zostać zasilona. Gdy na karcie mamy już pieniądze, możemy jej używać w każdym miejscu, który akceptuje karty płatnicze. Płatność kartą prepaid wygląda dokładnie tak samo, jak zwykłą kartą do bankomatu. Możemy nią płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, opłacać rachunki, płacić za paliwo czy w parkomacie. Jedynym warunkiem jest to, aby sprzedający akceptował karty Visa i Mastercard. Na szczęście płatności z użyciem kart coraz bardziej zyskują na popularności, dlatego generalnie z używaniem tych kart nie ma większego problemu. 

Karty przedpłacone w podróży

Karta prepaid może być zasilona nie tylko w złotówkach, ale także w walucie obcej. Dzięki temu podczas zagranicznego wyjazdu nie musimy martwić się o to, że zabraknie nam pieniędzy i będziemy musieli zapłacić standardową kartą, a bank pobierze sobie za to wysoką prowizję. Karty Visa i Mastercard są powszechnie akceptowane na całym świecie, dlatego spokojnie możemy zdecydować się na nie wyjeżdżając za granicę. W kartę przedpłaconą możemy również wyposażyć dziecko na czas wycieczki szkolnej czy kolonii. Dzięki temu nie musi nosić przy sobie gotówki. Karta prepaid jest świetną alternatywą dla tradycyjnego "kieszonkowego", które dziecko dostaje co miesiąc. Dodatkowo rodzic ma możliwość sprawowania kontroli nad tym, co dziecko kupuje. 

Karta płatnicza prepaid jako prezent

Bardzo często brakuje nam pomysłów na prezent dla rodziny czy znajomych. Tradycyjne prezenty już dawno zostały zastąpione bonami podarunkowymi, jednak są one ważne tylko w jednym, konkretnym sklepie lub centrum handlowym, dlatego taki prezent nie zawsze podoba się obdarowanemu. Nie wszyscy jednak chcą dawać w prezencie gotówkę zamiast bonów i tu z pomocą przychodzą właśnie karty prepaid. Mimo, że umowa z bankiem jet podpisana z inną osobą, użytkownikiem karty może być ktoś inny. 

Karty prepaid: ferty banków

Banki przygotowały dla swoich klientów różnorodne oferty. Przyjrzyjmy się, co proponują nam jedne z największych banków. Poniżej zestawienie kart prepaid z bloga ZaradnyFinansowo.pl:

  • ING - wydaje karty prepaid od Mastercard, również osobom niepełnoletnim, które ukończyły 13 rok życia. Opłata za wydanie karty wynosi 15 zł, ale bank nie pobiera już dodatkowych opłat za jej użytkowanie. Kartę można bezpłatnie zasilać w bankomatach ING i Planet Cash,
  • PKO BP - ma w swojej ofercie wiele rodzajów kart prepaid - mogą one służyć zarówno dorosłym, jak i osobom poniżej 13 roku życia i klientom korporacyjnym,
  • Millenium - bank oferuje karty prepaid od Mastercard; umowę może podpisać tylko osoba pełnoletnia. Opłata za wydanie karty to 15 zł, późniejsze opłaty za użytkowanie są uzależnione od ilości wykonanych transakcji,
  • City Handlowy - opłata miesięczna za użytkowanie karty to 1 zł, a za wypłatę z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 3% kwoty wypłaconej (nie mniej, niż 7 zł).

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Co w sytuacji, kiedy kartę zgubimy bądź zostanie ona skradziona? Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo środków pieniężnych, dlatego kartę można zablokować, a pozostałe na niej pieniądze przenieść na inną kartę, którą bank wydaje w zastępstwie. Jeżeli jednak nie zorientujemy się, że ktoś ukradł nam kartę, to złodziej może z niej wybrać tylko tyle pieniędzy, ile się na niej znajduje. Jest to bardzo dobra alternatywa dla gotówki, którą złodziej wydaje w całości, a nawet tradycyjnej karty, ponieważ daje ona dostęp do niemal wszystkich środków, jakie mamy na koncie. Dla większego bezpieczeństwa istnieje możliwość ustalenia dziennego limitu kwotowego transakcji. 

Karty prepaid to doskonałe rozwiązanie na co dzień i w podróży, dla dorosłych i dzieci. Dzięki nim nie trzeba używać gotówki i martwić się, że sprzedawca nie będzie miał nam wydać. Nie trzeba też nosić przy sobie karty bankowej, która teraz może służyć jedynie do wpłacania i wypłacania większych środków z konta w banku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA