Zamknij

Ubezpieczenia rolnicze to wybór czy obowiązek?

09:19, 26.11.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 09:20, 26.11.2020

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga nie tylko doświadczenia i wiedzy związanych z hodowlą upraw, ale także znajomości prawa. To właśnie jego przepisy zobowiązują rolników do finansowej ochrony swojej własności, poprzez ubezpieczenia rolnicze - zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne.

Ubezpieczenia rolnicze jako obowiązek

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., wymienione są dwa ubezpieczenia rolnicze, które należą do obowiązkowych. Jest to ubezpieczenie OC rolników oraz ubezpieczenie budynków rolniczych.

Ustawa jasno precyzuje, jakie przesłanki obligują gospodarzy do wykupienia wspomnianych polis a zwłaszcza tej, która dotyczy budynków rolnych. Nie w każdej bowiem sytuacji istnieje konieczność jej posiadania. Ustawa precyzuje także, w jakim zakresie ubezpieczenie dla rolników ma chronić gospodarstwo oraz jego właścicieli i pracowników.

Kiedy ubezpieczyć budynki

Aby budynki podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu rolniczemu, muszą spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim muszą być zlokalizowane na obszarze użytków rolnych przekraczających powierzchnię 1 ha, bowiem tylko taki obszar traktowany jest jako gospodarstwo rolne. Oznacza to, że ubezpieczenie budynków zlokalizowanych w mniejszych gospodarstwach jest dobrowolne.

Co więcej – i same budynki muszą spełniać kilka kryteriów, aby objęło je obowiązkowe ubezpieczenie. Przede wszystkim nie mogą mieć powierzchni mniejszej niż 20m2, muszą być trwale związane z gruntem, być własnością rolnika i stanowić część jego gospodarstwa. Obowiązek ubezpieczenia budynków powstaje w chwili w której zostaną pokryte dachem.

Przed czym chroni ubezpieczenie rolnicze budynków

Ustawa bardzo jasno precyzuje, przed skutkami jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie. Są to między innymi: ogień, huragan, deszcze nawalne, podtopienia i powodzie, gradobicia, obsunięcia ziemi, upadki statków powietrznych i eksplozje. Jest to tak zwane ustawowe minimum, które bezwarunkowo musi znaleźć się w polisie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczyciele oferują rolnikom zarówno polisy obowiązkowe (chroniące przed zdarzeniami podanymi w ustawie), jak i dobrowolne. Te drugie poszerzają zakres ochrony o zdarzenia niewymienione w ustawie, zwiększając bezpieczeństwo gospodarstwa. Wybierając bardziej kompleksową ochronę, należy sprawdzić przed jakimi zdarzeniami będzie ona chronić i na jakich zasadach.

Ubezpieczenie OC dla rolnika jest konieczne

Ubezpieczenie OC rolników jest obowiązkowe dla każdego posiadacza gospodarstwa, chroniąc jego i zamieszkujące z nim osoby przed konsekwencjami szkód, wyrządzonych osobom trzecim. Najczęściej polisa OC obejmuje te szkody, które są następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, zniszczenia zdrowia oraz mienia.

Tego rodzaju ubezpieczenie dla rolników nie dotyczy tylko i wyłącznie krzywd, które posiadacz polisy wyrządził bezpośrednio, ale także tych, które powstały podczas używania maszyn rolniczych. Warto jednak pamiętać, że polisa OC obejmuje tylko te zdarzenia, które są związane z prowadzeniem gospodarstwa. Nie obejmuje ona zdarzeń powstałych w życiu prywatnym, niezwiązanych z gospodarstwem rolnym.

Ubezpieczenia rolnicze do wyboru

Ustawa jasno precyzuje, które ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe, co nie oznacza, że właściciele ziemscy powinni ograniczać się tyko do nich. Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego powinno być kompleksowe, czyli wzbogacone o ochronę przed skutkami tych zdarzeń, które nie są wymienione we wspomnianej ustawie (np. wybicie szyb w domu). 

Każdy rolnik powinien więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu (np. NNW) lub wykupieniu polis rozszerzonych. Ponieważ utrzymanie gospodarstwa jest kosztowne, warto zabezpieczyć swoje mienie i zapewnić sobie finansowe wsparcie na wypadek kryzysowej sytuacji.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%