Zamknij

Krew w kale u kota - co robić w takiej sytuacji?

09:17, 14.01.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 09:17, 14.01.2021

Krew w kale u kota jest objawem, który budzi w właścicielu niepokój momentalnie. Jak postępować gdy zauważysz ten niepokojący objaw? Jak postępować, gdy sprzątając kuwetę dostrzeżesz krew w stolcu u swojego pupila? Co warto wiedzieć, jak działać w takiej sytuacji i czy wizyta u weterynarza jest nieunikniona.

Każdy z kociarzy chce, jak najlepiej dla swoich milusińskich. Obserwujesz swojego kota na każdym kroku, czy ma apetyt, czy jest bardziej ospały bądź rozdrażniony, choć bywa to trudne. Każdy właściciel kota dobrze wie, że w przypadku tych pupili ich obrażalska natura bardzo dobrze potrafi ukryć pierwsze symptomy złego samopoczucia. Weterynarze powtarzają każdemu właścicielowi czworonogów. Zwracajcie uwagę na odchody swoich pupili.

Kał naszego kota może nam powiedzieć bardzo dużo o stanie zdrowia jego układu pokarmowego. W przypadku kotów wychodzących dostrzeżenie tego może być bardzo trudne, jednakże warto zajrzeć czasem pod koci ogon, aby wykluczyć krwawe ślady. Jeśli kot załatwia się do kuwety sprawa wydaje się dużo łatwiejsza. Możemy skontrolować czy jego odchody są odpowiedniej konsystencji, nie wydzielają zapachu, który odbiega od normy bądź czy nie ma w nim krwi. Wystarczy wiedzieć, na co powinno zwracać się uwagę.

Jaki kolor świadczy o krwi w kale kota?

Każdy opiekun kotów wie o tym, że krew w kale kota jest bardzo niebezpiecznym objawem. Jednak jak wielu właścicieli tych pięknych kotowatych zdaje sobie sprawę, jak dostrzec ten niemy alarm? Kał z krwią nie zawsze musi charakteryzować się czerwonym kolorem. W wielu przypadkach kolor jest czarny, nazywany często smolistym.

Kał w kolorze czerwieni informuje nas o krwotoku blisko odbytu, cechujący się świeżą krwią. Krew nie jest w stanie krzepnąć w organizmie i wydalana jest wraz z uformowanymi odchodami. Krwotoczna biegunka to alarm, który powinien wywołać u nas reakcje natychmiastowe.

W wielu przypadkach weterynarze mają również do czynienia z kałem u kotów w czarnym, smolistym kolorze. Jest to również informacja, że w odchodach znajduje się krew, jednakże przyczyną pojawienia się jej może być o wiele trudniejsza do diagnozy, niż w przypadku świeżej krwi. Smolistym kolor może być spowodowany krwawieniem nawet w jamie ustnej, skąd krew przez układ pokarmowy wydalany jest wraz z kałem.

Krew w kale kota jest praktycznie zawsze objawem choroby, uszczerbku na zdrowia, z którego nasz kot nie wyliże się sam i należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem weterynarii - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Przyczyny krwi w kale kota

Powodu pojawienia się w odchodach krwi u naszego kota może być wiele i niestety każda powinna zaalarmować nas i przekonać do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. Chorób układu trawiennego nie należy bagatelizować, a krew w kale kota może być powodem wielu przewlekłych chorób, uszkodzeń mechanicznych w układzie, pasożytów, a nawet nowotworu. Poprawna diagnoza jest możliwa jedynie w gabinetach weterynarii, jednakże co może być przyczyną takich objawów?

Przykłady dolegliwości, które objawiają się krwią w kale kota:

  • pasożyty
  • zapalenie jelit
  • zapalenie żołądka
  • wirusy
  • wrzody żołądka
  • zjedzenie ostrego przedmiotu
  • nowotwór
  • nietolerancja pokarmowa
  • alergia

To tylko kilka z najczęściej spotykanych przykładów chorób, które trapią koty w każdym wieku i objawiają się krwotoczną biegunką bądź krwią w stolcu. Dokładna diagnoza jest możliwa poprzez badania laboratoryjne kału, usg, kolonoskopia bądź gastroskopia, a przede wszystkim dokładny wywiad weterynarza z właścicielem kociaka.

Postępowanie w przypadku krwi w kale kota

Nawet gdy nie posiadasz stuprocentowej pewności co do krwi w odchodach twojego pupila, zgłoś się z problemem, jak najszybciej do weterynarza. Szybka i poprawna diagnoza może skutkować szybkim wyleczeniem czworonoga i brakiem powikłań w przyszłości. Krew w układzie pokarmowym jest zawsze alarmem, którego nie należy bagatelizować i nawet jeśli nie zawsze oznacza zmiany nowotworowe, może świadczyć o silnych urazach wewnętrznych bądź przewlekłych zapaleniach wirusowych. Twój pupil w przypadku początkowych objawów wciąż może tryskać energią, a jego zachowanie nie ulegnie zmianie, dlatego tak ważne jest, aby opiekunowie sprawdzali stan stolca swoich kotów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%