Zamknij

Jak zwiększyć funkcjonalność małego garażu?

12:13, 20.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:14, 20.01.2021

Funkcjonalny garaż to nie tylko miejsce na parkowanie auta, ale też przestrzeń, którą można wykorzystać do przechowywania. W przypadku dużych budynków aranżacja wnętrza nie sprawia większych problemów, nieco trudniej jest z małymi garażami. Co zrobić, aby zwiększyć ich funkcjonalność? Lepiej sprawdzą się w nich nowoczesne bramy roletowe czy może klasyczne rozwierane? Co wziąć pod uwagę?

Jakie drzwi garażowe? Bramy roletowe, segmentowe, a może uchylne?

W małym garażu warto zainstalować bramę, która pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń wewnątrz budynku. Dobrym wyborem będą więc np. bramy roletowe. Ich płaszcz składa się z połączonych ze sobą wąskich lameli, które nawijane są na wał znajdujący się ponad otworem wjazdowym. Dzięki temu przestrzeń pod stropem wewnątrz budynku pozostaje pusta i można ją wykorzystać do przechowywania lub też zamontować na niej oświetlenie. Bramy roletowe sprawdzą się nawet w budynkach o bardzo niskim nadprożu – wystarczy wał zamontować na zewnątrz.

Inny model, który nie zajmuje wiele miejsca wewnątrz garażu i przed nim, to brama segmentowa. W tym przypadku płaszcz bramy otwiera się na sufit lub na jedną ze ścian, dlatego sprawdzi się on nawet przy krótkich podjazdach. Jeśli przed garażem mamy nieco więcej miejsca, dobrym rozwiązaniem mogą być bramy uchylne, chociaż one potrzebują trochę przestrzeni wewnątrz budynku, a także klasyczne bramy rozwierane. Te ostatnie wybierane są często w przypadku garaży o bardzo niskim nadprożu, gdzie nie ma miejsca na zainstalowanie prowadnic innych modeli.

Miejsce do przechowywania

Garaż to często budynek wykorzystywany nie tylko jako miejsce parkowania auta, ale też przechowywania sprzętu sportowego czy narzędzi ogrodniczych. Warto też wygospodarować w nim nieco miejsca na akcesoria samochodowe i np. dodatkowy komplet opon. Właśnie dlatego w niedużych budynkach rozsądnie postawić na zajmujące niewiele przestrzeni bramy roletowe czy inne modele pozwalające funkcjonalnie zaaranżować wnętrze. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami miejsce parkingowe w garażu powinno mieć 2,5 m szerokości i 5 m długości, a odległość boku samochodu od ściany po zaparkowaniu nie powinna być mniejsza niż 0,3 m.

Planując budowę garażu, trzeba więc uwzględnić wielkość posiadanego auta, ale też dodać zapas umożliwiający zwiększenie funkcjonalności budynku. A co jeśli mamy do dyspozycji stary garaż? Podczas remontu warto pomyśleć o półkach na wspomniane już akcesoria. Bardzo dobrym pomysłem jest też wykorzystanie ścian. Można na nich zawiesić za pomocą mocnych haczyków rowery, hulajnogi, a także grabie czy łopaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłoga pozostaje pusta, a garaż pełni dodatkową funkcję przechowywania sprzętu sportowego i innych przedmiotów.

Czy w małym garażu zmieści się warsztat majsterkowicza?

Garaż to bardzo często również miejsce, gdzie można realizować swoje hobby związane z majsterkowaniem. Jak zorganizować przestrzeń warsztatową w niewielkim budynku? Najrozsądniej jest zdecydować się na składany blat, który zajmie mniej miejsca. Świetnym rozwiązaniem są również różnego rodzaju uchwyty, tablice oraz listwy magnetyczne powieszone na ścianie. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek, a narzędzia pozostaną w zasięgu ręki. Planując warsztat w garażu, koniecznie trzeba też zadbać o dobre oświetlenie blatu. W małych pomieszczeniach sprawdzą się np. montowane na ścianie lampki ze składanym ramieniem – po zakończeniu pracy wystarczy je złożyć.

Jeśli garaż ma służyć nie tylko jako miejsce przechowywania auta, ale też pełnić funkcję warsztatu, warto zastanowić się nad dodatkowym wejściem. Boczne drzwi są wygodne, ale w niedużym budynku może zabraknąć na nie miejsca. Ponieważ każdorazowe otwieranie całej bramy wychładza wnętrze, rozsądnie jest zamontować bramę z drzwiami przejściowymi. Inne rozwiązania to brama segmentowa otwierana na bok, którą można otwierać tylko częściowo, lub drzwi garażowe dwuskrzydłowe z niesymetrycznym podziałem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%