Zamknij
REKLAMA

Szkoda parkingowa a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?

14:16, 12.02.2021 | materiały partnera

Szkoda parkingowa może stać się przyczyną wielu nerwów, zwłaszcza jeżeli ktoś zawsze jeździ bezpiecznie, a i tak jego auto zostało uszkodzone przez innego kierowcę. Co w takim przypadku zrobić, aby szybko załatwić problem i odzyskać pieniądze z OC?

  1. Co to jest szkoda parkingowa?
  2. Jak spisać oświadczenie w związku z kolizją?
  3. Polecane ubezpieczenia OC 

Przede wszystkim warto podejść do problemu na spokojnie, ponieważ nawet jeżeli ktoś zarysował twoje auto (lub ty uszkodziłeś inny pojazd), to najprawdopodobniej było to nieumyślne działanie. Duża ilość samochodów na parkingu, z których wiele jest nieprawidłowo zaparkowanych, wcale nie ułatwia wjeżdżania oraz wyjeżdżania z takich miejsc.

Co to jest szkoda parkingowa?

Zdarzenia, w których jeden z kierowców został poszkodowany i do których dochodzi na parkingu, określane są jako szkody parkingowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy któreś z uczestniczących w szkodzie aut stało zaparkowane. Najczęstszymi szkodami jest zarysowanie innego auta lub wgniecenie karoserii. Czasami jednak uszkodzenia są poważniejsze i mogą na przykład prowadzić do ułamania lusterka. Wezwanie policji w przypadku wystąpienia szkody parkingowej nie jest konieczne. Jeżeli jednak sprawca nie chce się przyznać do winy, warto od razu zawiadomić policję.

Jak spisać oświadczenie w związku z kolizją?

Zazwyczaj jednak wystarczy na spokojnie omówić problem i spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Gotowe drugi oświadczenia można znaleźć w internecie, więc warto je wydrukować i mieć schowane w aucie. W oświadczeniu muszą się znaleźć takie informacje jak miejsce i dokładna data zdarzenia, dane sprawcy oraz poszkodowanego, informacje o pojazdach (numery rejestracyjne, VIN, marka oraz model), numer polisy sprawcy wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego oraz opis uszkodzenia. Jeżeli na miejscu są świadkowie, można spisać ich dane. Nie zapomnij o dokładnym opisaniu okoliczności zdarzenia oraz o uzyskaniu podpisu sprawcy na wypełnionym dokumencie. Wiele przydatnych informacji na temat takich szkód znajdziesz w artykule https://porownywarka-ubezpieczen.pl/szkoda-parkingowa-a-ubezpieczenie-oc-co-zrobic-po-stluczce/, z którym warto się zawczasu zapoznać, aby później nie trzeba było się zastanawiać, co właściwie należy zrobić.

Polecane ubezpieczenia OC

Niektóre firmy ubezpieczeniowe niechętnie wypłacają pieniądze za szkody parkingowe. Jeżeli nie chcesz ryzykować, czy w razie problemów na pewno otrzymasz odszkodowanie, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczyciela. Aktualną listę polecanych ofert znajdziesz na stronie https://porownywarka-ubezpieczen.pl/, gdzie w kilka minut możesz znaleźć tańsze i lepsze ubezpieczenie OC.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%