Zamknij

Czy w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć pracowników z Ukrainy?

14:03, 24.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:03, 24.02.2021

Gdy w związku z pandemią zamknięto granice, wydawać się mogło, że liczba pracowników z Ukrainy znacznie zmaleje. I rzeczywiście, w początkowym okresie pandemii, miał miejsce duży odpływ pracowników zza wschodniej granicy. Jednak już jesienią ubiegłego roku ich liczba powoli zaczęła wracać do stanów sprzed pandemii.

Praca dla Ukraińców a pandemia

Pandemia odcisnęła znaczny ślad na rynku pracy. Cześć branż takich jak hotelarstwo czy gastronomia, gdzie znajdowało zatrudnienie wielu Ukraińców, musiała znacznie ograniczyć zatrudnienie lub zwolnić cały personel. W takiej sytuacji wielu pracowników postanowiło wrócić do swojego kraju. W początkowej fazie pandemii istniały obawy, że nie będą oni skłonni szybko wrócić do Polski. Jednak z czasem, w miarę luzowania obostrzeń, sytuacja zaczęła się poprawiać i Ukraińcy zaczęli wracać na polski rynek pracy.

Na portalach internetowych czy agencjach pracy niemal każdego dnia pojawiają się nowe oferty pracy dla pracowników zza wschodniej granicy, a zleceniodawcy bez większych problemów znajdują obsadę dla wakatów. Obecnie jednak większość pracodawców woli wybierać elastyczne i krótkotrwałe formy zatrudniania, jako zabezpieczenie na wypadek nagłych zmian na rynku pracy. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą, który chciałby zatrudnić pracowników z zagranicy, podpowiemy, gdzie obecnie najlepiej ich szukać i jak skutecznie zatrudnić.

Wynajęcie pracowników z agencji pracy

Najprostszą i najszybszą formą znalezienia odpowiedniego pracownika z Ukrainy jest nawiązanie współpracy z agencjami pracy. Posiadają one szeroką bazę pracowników z różnymi umiejętnościami i wykształceniem, którzy chętnie podejmą pracę w wyznaczonym miejscu i czasie.

Agencje pracy najchętniej wynajmują pracowników w systemie leasingu pracowniczego. W skrócie polega to na oddelegowaniu pracownika zatrudnionego w agencji pracy, za jego zgodą, do pracy u innego pracodawcy. Taka forma zatrudnienia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów, ze względu na brak uciążliwych formalności w porównaniu z samodzielnym zatrudnianiem pracownika.

Agencja jest rzeczywistym pracodawcą cudzoziemców, a potencjalny, końcowy pracodawca musi tylko zapewnić pracę wynajmowanym pracownikom. Co więcej, w przypadku korzystania z leasingu pracowników z agencji pracy, klient nie musi się martwić rozliczeniami z Ukraińcami. Wszystkie obowiązki związane z legalizacją pracy, rozliczeniami czy zakwaterowaniem pracowników spoczywają na barkach agencji.

Samodzielne zatrudnianie pracowników z Ukrainy

W przypadku samodzielnego zatrudniania pracownika przez przedsiębiorcę najbardziej przyjazną formą zatrudnieni będzie skorzystanie z oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Dokument taki należy zarejestrować w odpowiednim dla pracodawcy urzędzie pracy. Szczegółowo opisuje on dane dotyczące stanowiska i warunków pracy oferowanych Ukraińcowi oraz dane pracodawcy i pracownika. Oświadczenie pozwala na pracę tylko u tego pracodawcy, który rejestruje wniosek w urzędzie i może być ona świadczona u niego tylko przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dodatkowo warto pamiętać, że pracowników z Ukrainy po przekroczeniu granicy obecnie obowiązuje kwarantanna. Jednak zapowiedzi rządu o zwolnieniu z niej, w przypadku negatywnego wyniku testu, z pewnością zwiększy liczbę pracowników zza wschodniej granicy w naszym kraju.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://atlaswork.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%