Zamknij

Najpopularniejsze rodzaje opakowań plastikowych wykorzystywanych w branży spożywczej

12:14, 26.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:15, 26.03.2021

Producenci żywności, zwłaszcza łatwo psującej się, w szczególny sposób muszą zadbać o bezpieczeństwo towarów, które opuszczają hale produkcyjne. Dlatego jednym z najchętniej wykorzystywanych surowców do produkcji opakowań jest tworzywo sztuczne. Lekki, trwały i odporny na uszkodzenia plastik ułatwia przechowywanie i transportowanie towarów nawet na duże odległości. Jakie opakowania najlepiej sprawdzą się w branży spożywczej?

3 rodzaje opakowań z plastiku najchętniej wykorzystywanych w branży spożywczej

Wiadra

Wiaderka plastikowe do żywności są lekkie i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Większość tego typu produktów posiada praktyczną rączkę wykonaną z plastiku lub tworzywa sztucznego i metalu, która ułatwia magazynowanie i transportowanie towarów. Konstrukcja wiaderek ułatwia ich sztaplowanie i przechowywanie. Wykorzystują je producenci m.in. przetworów rybnych, owocowych i warzywnych, produktów mlecznych i sypkich, słodyczy, a nawet karm dla zwierząt.

Z czego powstają wiaderka plastikowe do żywności? Głownie z polipropylenu – bezbarwnego i bezwonnego tworzywa sztucznego odpornego na działanie większości kwasów, soli oraz zasad. Ten rodzaj plastiku ma jeszcze jedną szczególną zaletę: jest wyjątkowo łatwy w obróbce (pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia można go dowolnie kształtować np. w technologii termoformowania lub formowania wtryskowego). Polipropylen uważany jest także za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku dopuszczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Opakowania termoformowane z folii PP lub PS

Termoformowanie to jedna z tych technologii, która zrewolucjonizowała branżę opakowaniową i jest bardzo chętnie stosowana przez producentów opakowań plastikowych. Jak przebiega ten proces? W pełni automatycznie! Sztywna folia z PP (polipropylenu) lub PS (polistyrenu) pod wpływem temperatury i dużego ciśnienia jest odpowiednio kształtowana w nowoczesnych termoformiarkach. W tej technologii powstają m.in. opakowania do lodów, naczynia jednorazowe, pudełka cateringowe, pojemniki na owoce i warzywa czy pokrywki do napojów. Opakowania z PP lub PS świetnie nadają się do recyklingu. Mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane np. do produkcji przedmiotów codziennego użytku, a nawet obuwia i odzieży.

Opakowania małolitrażowe

Ten rodzaj opakowań najczęściej powstaje w technologii formowania wtryskowego. Pojemniki tworzone są ze specjalnego granulatu wykonanego z materiałów przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Podobnie jak opakowania produkowane metodą termoformowania mogą przyjąć dowolny kształt, rozmiar czy barwę. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim producenci łatwo psującej się żywności m.in. lodów czy nabiału (serków, jogurtów, mleka czy śmietany). Formowanie wtryskowe to technologia, która pozwala uzyskać wysokiej jakości pojemniki, które sprawdzą się także w przypadku produktów z segmentu premium przeznaczonych dla najbardziej wymagających konsumentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%