Zamknij
REKLAMA

Profesjonalny serwis pomp ciepła

10:52, 21.04.2021 | Materiał partnera

Mogłoby się wydawać, że pompa ciepła jest urządzeniem w pełni bezobsługowym. Tak jak lodówka. I tak w praktyce też jest. Pompy ciepła psują się niezwykle rzadko, dlatego wielu użytkowników twierdzi, że wykonywanie okresowych przeglądów urządzenia mija się z celem. Uważają to za dodatkowy koszt, którego nie muszą ponosić. Jak jest w rzeczywistości? Czy tego typu postępowanie jest racjonalne? Przekonajmy się.

Kiedy należy skorzystać z usług serwisanta od pomp ciepła?

Serwis pomp ciepła to usługa, która jest realizowana przez wyspecjalizowane firmy oferujące tzw. HVAC serwis. Pod akronimem HVAC kryją się angielskie słowa: heating, ventilation, air conditioning. Serwis HVAC to zatem nic innego, jak serwis instalacji ogrzewania (w tym pomp ciepła), serwis wentylacji i serwis klimatyzacji.

Każdy producent pomp ciepła wskazuje, że jednym z podstawowych warunków jakie należy spełnić by uwzględniona została gwarancja jest przede wszystkim potwierdzenie przeprowadzania okresowych przeglądów serwisowych. Mimo, iż pompa ciepła (jak zostało to wskazane na początku artykułu jest urządzeniem, które teoretycznie „nie wymaga serwisowania”) to ze względu na możliwość utraty gwarancji koniecznym jest dokonywanie jej okresowych przeglądów. Ich częstotliwość powinna zostać określona przez producenta w instrukcji. Zwykle jest to obowiązek realizowany raz do roku.

Czy zatem serwisant od pompy ciepła przyjedzie tylko ją obejrzeć, podpisać dokument i wystawić fakturę? Nie. Serwisant przede wszystkim oceni efektywność pracy pompy ciepła, a co za tym idzie, w razie konieczności wyreguluje ją w taki sposób, aby pracowała bardziej optymalnie i była jeszcze bardziej oszczędna. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z pompą, serwisant przejrzy historię zapisanych błędów w regulatorze i na ich podstawie określi ich źródło oraz możliwości przeciwdziałania podobnym sytuacjom w przyszłości.

Korzystanie z usług profesjonalnej firmy serwisującej pompy ciepła to nie tylko gwarancja posiadania gwarancji na sprzęt, ale również i pewność rozwiązania problemu w przypadku innych elementów instalacji ogrzewania domu, które mogą mieć wpływ na pompę ciepła. Awaria jednego elementu może mieć negatywny wpływ na pracę pompy ciepła i działanie całej instalacji grzewczej. W związku z tym zaleca się korzystanie z firm, które specjalizują się w kompleksowym serwisie instalacji sanitarnych, w tym HVAC.

Jak znaleźć firmę serwisującą pompy ciepła?

W takim razie pozostaje pytanie, jak znaleźć firmę serwisującą pompy ciepła, która jednocześnie będzie w stanie pomóc w przypadku wykrycia problemu związanego bezpośrednio lub pośrednio z instalacją pompy ciepła lub samym urządzeniem?

W pierwszej kolejności sugeruje się zasięgnięcie opinii wśród znajomych i rodziny. Jeżeli mieli podobną sytuację to z pewnością mogą kogoś polecić lub przed kimś przestrzec. W przypadku kiedy to źródło informacji nie zda rezultatu, warto zasięgnąć informacji w Internecie.

Najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy: „pompy ciepła serwisowanie” lub jeżeli chcemy szukać lokalnie, to dodać do niej również nazwę miejscowości, np. „Świecie”. W tym konkretnym przypadku wyświetlone zostaną wyniki wyszukiwania, w których znajdziemy firmy świadczące usługi serwisu pomp ciepła w Świeciu.

Wybór firmy powinien paść przede wszystkim na taką, która jednocześnie spełnia następujące kryteria:

  • posiada zarejestrowaną i czynną działalność gospodarczą,
  • świadczy usługi serwisu pompy ciepła konkretnej marki, którą fizycznie posiadamy w swoim domu lub firmie,
  • posiada wieloletnie doświadczenie w serwisie instalacji sanitarnych, w tym także instalacji grzewczych,
  • dysponuje odpowiednimi narzędziami i sprzętem,
  • jest w stanie szybko i dokładnie zrealizować usługę, dając nań swoją gwarancję.

Profesjonalny serwis pomp ciepła może wiązać się z nieco wyższym kosztem usługi, ale jednocześnie będzie przekładać się na wysoką jakość świadczonej usługi, a co za tym idzie, również i bezpieczeństwo jej użytkowania.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%