Zamknij
REKLAMA

Jaką farbę do malowania ciągnika wybrać?

14:44, 29.04.2021 | materiały partnera

Musi być trwała, odporna, a przy tym estetyczna, farba do malowania ciągnika to produkt do zadań specjalnych, ponieważ maszyny rolnicze są narażone na działanie szeregu potencjalnie szkodliwych czynników, którym nie sprostają standardowe emalie. Właściwa farba do ciągnika pozwoli zachować dobry wygląd i stan maszyny na długo.

Farba do ciągnika: najważniejsze cechy produktu

Farby do maszyn rolniczych są oczywiście farbami do metalu, jednak w tej kategorii kryje się szereg produktów, i tylko niektóre z nich są w stanie zapewnić wystarczającą ochronę ciągnikowi. Emalia tego rodzaju musi chronić przed:

Korozją – to podstawowa cecha każdej farny do metalu. Malowanie maszyn rolniczych służy między innymi ochronie jej zewnętrznych elementów przed działaniem wody, będącej główną sprawczynią rdzy. Częstą praktyką jest stosowanie podkład antykorozyjnego przed użyciem właściwej emalii, co wzmacnia jej właściwości. Dzięki temu ciągnik może pracować bez obaw nawet w śniegu czy intensywnym deszczu.

Uszkodzeniami mechanicznymi – malowanie ciągnika pozwala także zminimalizować konsekwencje pracy maszyny wśród błota i kamieni, co jest częste podczas prac polowych. Piach czy kamienie mogą rysować powłokę i przyczyniać się do powstawania korozji, czemu może przeciwdziałać właściwa farba do malowania maszyn rolniczych.

Środkami chemicznymi – w tym wypadku mowa przede wszystkim o ochronie ciągnika wykorzystywanego do pracy z substancjami biobójczymi, w tym z nawozem. W takich warunkach maszyna może wejść w kontakt ze środkami chemicznymi, które grożą naruszeniem powłoki.

Wysoką temperaturą – farby nakładane zwłaszcza na elementy silnika, które rozgrzewają się podczas pracy, muszą mieć podwyższoną odporność termiczną, W przeciwnym razie będą pękać i odchodzić od części maszyny lub maski, co może uszkodzić ciągnik. Więcej wskazówek dotyczących wyboru farny do maszyn rolniczych znajdziesz na dekoratorium.pl.

Jaką farbę do malowania maszyn rolniczych wybrać?

Do malowania ciągnika najlepiej nadają się farby alkidowe oraz bazujące na żywicach. Przez wzgląd na trudne warunki użytkowania, do maszyn rolniczych absolutnie nie nadają się wszelkie emalie rozpuszczalne w wodzie.

Farby alkidowe, szerzej znane jako olejne, są w powszechnym użyciu, ale nie zapewniają dobrych efektów na długo. Przy intensywnym użytkowaniu stosunkowo szybko się ścierają, zwłaszcza na elementach ciągnika narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Nie zapewnią także dobrego wyglądu odsłoniętym elementom karoserii. Za ich użyciem przemawia jednak cena, jeśli więc nie zależy Ci na wysokiej estetyce i nie planujesz intensywnej eksploatacji ciągnika, farba olejna może zdać egzamin.

Zdecydowanie większą trwałość, połączoną z dobrym efektem wykończeniowym, dają farny na bazie żywic – akrylowe, epoksydowe i poliuretanowe, w tym również chlorokauczukowe. Farny te skutecznie chronią przed działaniem czynników atmosferycznych (zwykle w połączeniu z podkładem antykorozyjnym, a ich twarde powłoki pozwalają chronić maszynę także przed uszkodzeniami mechanicznymi czy środkami chemicznymi. Gdy więc zadajesz sobie pytanie „Jaka farba do ciągnika będzie najlepsza?”, emalia na bazie żywic będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%