Zamknij

Kupujemy fotopułapkę – jak wybrać odpowiedni model?

07:15, 14.09.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 07:20, 14.09.2021

Fotopułapka to specjalistyczna kamera, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie tradycyjnego monitoringu. Urządzenia te znalazły zastosowanie głównie w leśnictwie. Wykorzystuje się je także do dyskretnego monitorowania posesji, terenu budowy i innych miejsc narażonych na kradzieże, akty wandalizmu lub nielegalne wyrzucanie odpadów.

Jak działa fotopułapka?

Fotopułapka to niewielka kamera (waży zazwyczaj mniej niż 500 g), której budowa i akcesoria montażowe (specjalne zaciskowe opaski) pozwalają umieścić ją na pniu drzewa. Kamera leśna sprawdzi się także w innych miejscach – na słupach ogrodzeniowych i elementach konstrukcji dowolnego typu. Dzięki obudowie o zabarwieniu imitującym korę drzewa i naturalną roślinność, kamerę można łatwo wkomponować w naturalny krajobraz. To z kolei umożliwia dyskretne nagrywanie osób, zwierząt oraz zdarzeń różnego typu.

Fotopułapki są zazwyczaj zasilane bateriami AA, ale na rynku są dostępne także modele, które mogą być zasilane przez akumulator. Popularnymi akcesoriami są panele solarne (z wbudowanym akumulatorem), pozwalające na bardzo długą pracę urządzenia, bez konieczności ładowania. 

Jak wybrać dobrą fotopułapkę? 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kamery leśnej, sprawdź jej kluczowe parametry. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak:

  • Detekcja ruchu – wybierając kamerę, zwróć uwagę na zasięg detekcji. W droższych modelach będzie to nawet 35 m, jednak ten parametr należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Dobrą praktyką jest zastosowanie większego kąta pracy czujnika PIR (czujnika detekcji) niż kąt obiektywu – dzięki temu nagrywanie rozpocznie się na moment przed tym, zanim osoba lub zwierzę znajdzie się w kadrze.
  • Kąt widzenia kamery – tutaj również wiele zależy od konkretnych potrzeb, optymalnym wyborem będzie kąt widzenia w zakresie 60° – 90° (zaawansowane modele fotopułapek oferują kąt 120° i większy). 
  • Rozdzielczość matrycy, jakość nagrywania – za standard można uznać jakość Full HD, która pozwoli na wykonywanie odpowiednio szczegółowych zdjęć i filmów, umożliwiających odczytanie – na przykład – informacji z tablicy rejestracyjnej samochodu czy rozpoznanie twarzy.
  • Nagrywanie w trudnych warunkach oświetleniowych, także w ciemności. Fotopułapki są wyposażane w diody podczerwieni. Jeżeli zależy Ci na kamerze całkowicie niewidocznej dla ludzkiego oka, wybierz w diody emitujące pasmo o długości minimum 940 nm – takie kamery nie wytwarzają charakterystycznej poświaty podczas doświetlania terenu.
  • Temperatura pracy: zaawansowane modele gwarantują pracę bez zakłóceń w zakresie temperatur od -30°C do +65°C, co oznacza, że sprawdzą się zimą, a także latem, nawet w pełnym słońcu.

Kamery leśne z modułem GSM

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są fotopułapki wyposażone w moduł GSM. Pozwala on automatyczne wysyłać zarejestrowane zdjęcia i filmy przez sms lub na adres e-mail. Urządzenie przesyła powiadomienie zawsze po wykryciu ruchu na monitorowanym obszarze. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ pozwala złapać sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub szybko zareagować na niepożądane sytuacje. Kamery leśne z modułem GSM wymagają zakupu karty SIM, niektóre modele posiadają także funkcję geolokalizacji. Ciekawą opcją fotopułapek GSM jest możliwość wykonania zdjęcia w dowolnym momencie, na podstawie zdalnej komendy sms. 

Gdzie kupić fotopułapkę i ile kosztuje?

Proste modele fotopułapek można kupić już za około 200 zł. Za bardziej zaawansowane urządzenia zapłacimy kilkaset złotych. Profesjonalne urządzenia z dodatkowymi funkcjonalnościami kosztują 1 000 zł i więcej. Bogaty wybór sprawia, że bardzo łatwo dobierzesz model do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Fotopułapki i kamery leśne, a także akcesoria uzupełniające kupisz w hurtowni elektronicznej Eltrox. Sklep prowadzi sprzedaż online z gwarancją szybkiej dostawy. Znajdziesz tutaj także bogaty wybór urządzeń automatyki domowej oraz tradycyjne zestawy monitoringu, zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%