Zamknij

Czym może być spowodowany ból w okolicy brzucha?

16:53, 04.11.2021 . Aktualizacja: 16:55, 04.11.2021

Ból w okolicach brzucha nie tylko jest spowodowany bólami mięśni lub bólami powstałymi w wyniku zatrucia. Na uczucie dyskomfortu, lub bólu w tym miejscu może mieć wpływ promieniujący ból śledziony, jelit, trzustki oraz wątroby. W tym artykule dowiesz się właśnie o przyczynach, objawach i sposobie leczenia wszystkich tego typu bólów.

Ból śledziony

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-sledziony

Jest to rodzaj dyskomfortu o różnym nasileniu odczuwany w jamie brzusznej dokładniej w lewym nadbrzuszu. Najczęściej tego typu ból spowodowany jest powiększeniem narządu, procesami chorobowymi, a także nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Leczenie takiej dolegliwości uzależnione jest od przyczyny, która ją wywołuje, dlatego konieczna będzie tutaj wizyta u lekarza. 

Co oznacza ból śledziony?

Ból ten zlokalizowany jest w nadbrzuszu dokładniej w lewym podżebrzu i może świadczyć o tym, że doszło do rozciągnięcia torebki włóknistej lub podrażnienia tkanek, które sąsiadują ze śledzioną. 

Objawy bólu śledziony to:

  • powiększona śledziona 
  • uczucie pełności (brak uczucia głodu)
  • złe samo poczucie oraz osłabienie
  • gorączka
  • nudności
  • spadek ciśnienia
  • anemia

Przyczyny bólu śledziony 

Przyczyny bólu śledziony są różne. Najczęściej ich powodem choroba, która toczy się w jej obrębie. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia torebki włóknistej, w wyniku czego powiększa się narząd. Jest ona wtedy wyczuwalna podczas omacywania powłok brzusznych, a niekiedy może zmienić się symetria brzucha.

Do bólu śledziony spowodowanego jej powiększeniem najczęściej dochodzi w wyniku powstania zapalenia śledziony i chorób zakaźnych takich jak: dur brzuszny, bąblowica, zatrucie salmonellą, kiła lub borelioza. Najczęściej bólowi towarzyszy  gorączka, osłabienie, nudności i uczucie pełności w żołądku. 

Ból jelit 

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-jelit

Do bólu jelit może dojść po porodzie w momencie, kiedy masz do czynienia z cesarką, gdyż kontakt jelit ze światem zewnętrznym powoduje niedrożność pooperacyjną. Jej przyczyna to zaparcia, oraz nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach. Nieprzyjemny ból możesz też odczuć po zażyciu antybiotyku podczas biegunki. Biegunka może być wywoływana przez składnik zawarty w leku. Podstawowe działanie zapobiegawcze to dawkowanie stosowanej substancji, a także przyjmowanie w razie potrzeby probiotyku. 

Niepokojący ból jelita 

Ból jelita rzadko kiedy jest powodem do niepokoju. Zazwyczaj wystarczy zmiana sposobu odżywiania, gdyż jakiś składnik może się znajdować np. składnik na, który masz uczulenie lub Twoja dieta nie jest prawidłowo prowadzona.  Wtedy może dojść do wystąpienia zachorzenia zespołu jelita drażliwego. Jest to choroba o nie do końca poznanej przyczynie. Prawdopodobnie ma ona związek ze źle funkcjonującym układem nerwowym z jelitami, a także z zaburzeniem flory bakteryjnej oraz nieprawidłową motoryką jelit. Najczęstszy objaw to ból, który odczuwany jest w podbrzuszu. Najczęściej przechodzą one po wypróżnieniu. 

Może dojść także do niedokrwienia jelita cienkiego, co objawia się bólem odczuwanym po jedzeniu. Jest to efekt miażdżycy tętnic narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Schorzenie to dotyka najczęściej osoby będące w podeszłym wieku. 

Charakterystyka bólu trzustki

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-trzustki

Trzustka mieści się w tylnej części jamy brzusznej na wysokości lędźwiowego odcinka. Podczas bólu pojawia się wrażenie obręczy, która opłata całe nadbrzusze. Ból trzustki promieniuje w kierunku kręgosłupa oraz pleców, przez co znalezienie miejsca jego występowania nie jest wcale takie trudne. Najczęściej występuje on 40 min po posiłku oraz po wypiciu dużej ilości alkoholu. Objawy, jakie występują podczas takiego schorzenia to ból pęcherza. 

Przyczyny bólu żołądka

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-zoladka

Najczęściej tego typu bóle świadczą, że zjedzony przez Ciebie posiłek jest ciężkostrawny. Bóle żołądka mogą być chwilowe lub utrzymywać się przez jakiś czas. Występuje wtedy ucisk lub skurcz. Zlokalizowanie, gdzie występuje tego typu ból, nie jest wcale takie proste. Jego przyczyną najczęściej jest stres, który podnosi poziom kortyzolu i adrenaliny co może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. 

Zapobieganie bólom żołądka

W momencie, gdy usprawnisz procesy trawienia, to w jakimś stopniu możesz zapobiec bólom żołądka. W trakcie posiłku powinieneś pić małe ilości wody. Warto też zadbać o to by twoja dieta była bogata w liczne składniki takie jak owoce oraz warzywa.

Objawy bólu wątroby 

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-watroby

Niepokojący stan wątroby możesz wykryć w momencie, gdy na twojej skórze pojawią się przebarwienia oraz zaczyna ona Cię swędzieć, a także może dojść do zmiany barwy Twojego moczu. Zwykle takim objawom towarzyszy ból mający charakter uciskowy. Chora osoba na wątrobę może odczuwać też liczne skórze w brzuchu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%