Zamknij

Czy działkę rolną można podzielić na mniejsze?

08:04, 18.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:05, 18.05.2022

Działki rolne przeznaczone są zasadniczo pod produkcję rolniczą, która odbywa się w odpowiednio do tego przystosowanym gospodarstwie. Takie gospodarstwo to zarówno grunty przeznaczone pod uprawę, jak i ziemia pod zabudowaniami związanymi z pracą rolną i miejscem zamieszkania rolnika. Oczywiście wiele osób zastanawia się, czy zwykle spore działki rolne można podzielić na mniejsze z przeznaczeniem budowlanym. Warto wiedzie, że taka opcja istnieje, ale nie zawsze jest możliwa do realizacji. Ten artykuł przybliża interesujące kwestie.

Siedlisko na działce rolnej

Zabudowa na działce rolnej zasadniczo nazywana jest siedliskiem. Według Sądu Najwyższego definicja siedliska dotyczy gruntu pod zabudowaniami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Natomiast ziemią rolną – na mocy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych – określamy grunty pod budynkami (użytkowymi i mieszkalnymi) związanymi z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Jak więc widać, siedlisko wiąże się ściśle z prowadzeniem gospodarstwa na działce rolnej. W tym kontekście jego zabudowania można stawiać bez tzw. odrolnienia działki. Prowadzić gospodarstwo musi jednak rolnik. Jest nim osoba, która ma co najmniej 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu lub pracy w gospodarstwie rolnym, która posiada określone wykształcenie oraz dysponuje gruntem rolnym. Okazuje się więc, że zabudowa w typie siedliska dostępna jest tylko dla nielicznych posiadaczy działki rolnej. Co więcej – nawet nie każda działka rolna może stać się siedliskiem. Trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa warunki konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę. Jeżeli gmina nie posiada planu, można wystąpić o warunki zabudowy. Aby je jednak otrzymać, i tak trzeba pamiętać o dodatkowych wymaganiach, które nakłada ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Są to m.in. dostęp do drogi publicznej czy uzbrojenie terenu.

Zobacz też: Podział działki rolnej po zmarłym

Czym jest zabudowa zagrodowa?

Warto też w omawianym kontekście wyjaśnić pojęcie „zabudowa zagrodowa”. Dotyczy ono budynków mieszkalnych, ale także gospodarskich i inwentarskich – w istniejących gospodarstwach rolniczych czy też hodowlanych, leśnych oraz ogrodniczych. Bez pozwolenia na budowę na działce rolnej można stawiać obiekty mające funkcje gospodarcze oraz budynki, które uzupełniają zabudowę siedliskową. Jak więc widać, możliwość stawiania obiektów w ramach zabudowy zagrodowej jest ograniczona. Na pewno nie wiąże się z podziałem działki rolnej na mniejsze w celu ich sprzedaży i budowy domów. By do tego doprowadzić, trzeba postarać się o odrolnienie działki.

Odrolnienie działki rolnej

Możliwość budowy domu jednorodzinnego na działce rolnej – poza gospodarstwem rolnym – związana jest z koniecznością tzw. odrolnienia gruntów. Jest to jednak procedura kilkuetapowa i nie zawsze możliwa do zrealizowania. Po pierwsze konieczna jest zmiana miejscowego planu. Jeżeli go nie ma, odrolnienia dokonuje się na mocy przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Pierwszym krokiem jest zmiana przeznaczenia gruntu na nowe, nierolnicze cele. Później dokonuje się właściwego wyłączenia działki z produkcji rolnej. W tym celu składa się wniosek o odrolnienie. Trzeba w nim szczegółowo wykazać, o jakie grunty chodzi, oraz określić nowy cel przeznaczenia gruntu. Warto wiedzieć, że gorsza jakość gleby oznacza większą szansę na pomyśle załatwienie tej kwestii.Dopiero po odrolnieniu można myśleć o podziale działki na mniejsze lub/oraz budowie domów. Jak więc widać, dysponowanie działką rolną nie jest równoznaczne z możliwością szybkiego jej podziału i sprzedaży pod budowę domów.

Źródło: https://www.praworolne.info/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%