Zamknij

Na czym polega USG prostaty i kto powinien je wykonać?

10:33, 27.06.2022 . Aktualizacja: 10:34, 27.06.2022

USG prostaty jest popularną metodą obrazowania tego narządu, nazywanego również sterczem lub gruczołem krokowym. Badanie to można przeprowadzić przez powłoki brzuszne lub przez odbyt. Pierwsza metoda najczęściej używana jest celem oceny wielkości prostaty pod kątem jej przerostu, natomiast druga znajduje zastosowanie przy podejrzeniu raka stercza lub chorób zapalnych tego gruczołu. Obie procedury są bezinwazyjne i bezpieczne, a także zapewniają wysoką efektywność obrazowania.

 

Wskazania do badania USG prostaty

Skierowanie na badanie ultrasonograficzne prostaty wystawia lekarz urolog, zazwyczaj celem dokonania oceny objętości, wielkości i ogólnego stanu stercza. Z reguły zaleca się tę procedurę pacjentom, którzy leczą się w związku z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Wskazaniem jest też profilaktyka u osób genetycznie obciążonych ryzykiem wystąpienia nowotworu prostaty, połączona z wieloparametrycznym rezonansem magnetycznym. Badanie można też wykonać w celach diagnostycznych, zwłaszcza w przypadku pacjentów z wynikami PSA odbiegającymi od ustalonych norm. USG prostaty przeprowadza się ponadto podczas pobierania wycinków do biopsji celowanej.

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego prostaty

Obie metody przeprowadzania USG prostaty są w pełni bezinwazyjne, ponieważ w ich przebiegu nie dochodzi do przerwania tkanki łącznej. Badanie to nie wymaga też specjalnych przygotowań od pacjenta. W przypadku ultrasonografii wykonywanej prze powłoki brzusznej, niezbędne jest jedynie wypełnienie pęcherza moczowego. Z tego względu zaleca się przyjęcie przed badaniem 1,5 - 2 litrów wody mineralnej. Posiadanie pełnego pęcherza nie jest wymagane w przypadku badania USG wykonywanego przez odbyt. Sama procedura przebiega szybko, a pacjent otrzymuje wyniki bezpośrednio po jej zakończeniu.

Przebieg badania USG prostaty

Ultrasonografia prostaty przez powłoki brzuszne odbywa się w pozycji leżącej na plecach lub na boku. Lekarz rozprowadza żel po odsłoniętym podbrzuszu pacjenta, a następnie przesuwa po nim głowicę aparatu. USG transrektalne polega natomiast na wprowadzeniu sondy do odbytu badanej osoby, jednak nie wywołuje to dużego dyskomfortu fizycznego. Badaniu temu może towarzyszyć biopsja, co przedłuża całą procedurę i wymaga dodatkowego zastosowania znieczulenia. W tym przypadku pacjent musi przebywać przez ok. pół godziny w pozycji leżącej i nieruchomej, aby zniwelować ryzyko komplikacji. Wyniki USG stercza połączonego z biopsją są gotowe do odbioru zwykle po około dwóch tygodniach. Więcej na temat badani USG przeczytasz w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%