REKLAMA

Spacer po Toruniu

14:03, 12.01.2018 | Materiał partnera
REKLAMA
Skomentuj

Gród Kopernika przyciąga jak magnes. Piękna Starówka, brukowane uliczki, pełne uroczych kamienic, stare legendy, średniowieczne kościoły i toruńskie pierniki… Wszystko to od lat niezmiennie zachwyca przybywających tu gości. Jakie zabytki koniecznie trzeba zobaczyć?

Zaczynamy od Kopernika

Pomnik najsłynniejszego polskiego astronoma to tradycyjny punkt spotkań Torunian. Brązowa statua ma wysokość 2,6 m. i stoi na granitowym cokole podpisanym złotymi literami: „Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo". Tu umawiają się na pierwszą randkę zakochani, a przyjaciele schodzą się na wieczorną eskapadę po klubach w mieście. To centralne miejsce na Starówce, która skupia na małej przestrzeni prawdziwe perły sztuki i dawnej architektury. Oto niektóre z nich:

Ratusz Staromiejski - Ten monumentalny gmach należy do największych i najwspanialszych tego typu budynków w Europie. Powstał pod koniec XIV wieku, od połowy XV w. stał się siedzibą władz miasta.

Kamienica Pod Gwiazdą - Bogato zdobiona, barokowa budowla, z piękną fasadą w formie stiuków z roślinnymi ornamentami.

Dwór Artusa – Wielki i reprezentacyjny budynek, został wybudowany w 1891 r. Swoją architekturą nawiązuje do gotyku i renesansu niderlandzkiego. W pięknych wnętrzach Dworu Artusa odbywają się obecnie koncerty, różne spotkania oraz imprezy kulturalne.

Katedra Świętych Janów – największy i najważniejszy kościół Torunia, jest zarazem jednym z najstarszych w północnej Polsce. Znajdują się w nim liczne, cenne zabytki sztuki, zwłaszcza gotyckiej. Miały tu miejsce wielkie uroczystości, także z udziałem królów Polski.

Ruiny Zamku Krzyżackiego – Oglądać tu można pozostałości po pierwszej i najstarszej warowni krzyżackiej  Ziemi Chełmińskiej.  Obecnie mieści się tu Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.

Po długim spacerze każdemu przychodzi ochota na zjedzenie czegoś pysznego. Warto skręcić wtedy w ul. Łazienną lub Podmurną. W Starym Metropolis czeka na Ciebie miła obsługa i gościnny klimat. W tej wyjątkowej restauracji zjesz przede wszystkim znakomitą pizzę, wypiekaną w piecu opalanym drewnem. Potrawy są przygotowywane w oparciu o tradycyjne receptury włoskiej kuchni. Tu skosztujesz także ręcznie wyrabianego makaronu, a to prawdziwa gratka dla koneserów smaków słonecznej Italii! Więcej informacji możesz zobaczyć na stronie http://staremetropolis.pl/

(Materiał partnera)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018