Zamknij
REKLAMA

Zanim weźmiesz kredyt - oto parametry, które warto porównać

12:24, 28.02.2018 | Materiał partnera
Skomentuj

Jeżeli nie chcemy, aby kredyt gotówkowy stał się uciążliwym, trudnym do spłacenia zobowiązaniem, warto wnikliwie zapoznać się z ofertą banków i przeanalizować różne możliwości. Pomocna może być porównywarka kredytów, dzięki której nawet osoby nie mające wielkiego pojęcia o bankowości będą mogły zapoznać się z różnicami pomiędzy poszczególnymi opcjami proponowanymi przez instytucje finansowe.

Oprocentowanie nominalne kontra oprocentowanie rzeczywiste

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, najpierw zwykle patrzymy na oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że pojęcie to kryje w sobie w rzeczywistości dwa różne parametry.

Pierwszym z nich jest oprocentowanie nominalne. Odnosi się ono do samych odsetek, nie uwzględniając różnego rodzaju opłat dodatkowych i prowizji. Tym samym jest ono znacznie niższe i jednocześnie mniej miarodajne niż drugi parametr – oprocentowanie rzeczywiste. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, dużo lepiej odzwierciedla faktyczny koszt zobowiązania - uwzględnia wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje. Dlatego też to właśnie na ten parametr powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, korzystając z porównywarki kredytów lub analizując aktualne rankingi (sprawdź porównanie kredytów w totalmoney).

Ubezpieczenie kredytu – czy to konieczne?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego zazwyczaj jest dobrowolne, choć w przypadku niektórych ofert bank wymaga takiej formy zabezpieczenia – zwłaszcza w przypadku wyższych kwot. Polisa ubezpieczeniowa zwiększa koszty kredytu, ale w zamian za to stanowi pewne zabezpieczenie na wypadek problemów z jego spłatą, wynikających na przykład z faktu utraty pracy, choroby czy innych czynników.

Decydując się na ubezpieczenie, powinniśmy porównać nie tylko koszt polisy, ale także jej zakres oraz szczegółowe warunki. Różnice mogą pojawić się już nawet przy tak podstawowych definicjach jak utrata pracy. Dlatego też zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu z ubezpieczeniem, powinniśmy przyjrzeć się szczegółom oferty ubezpieczeniowej.

Opłaty i prowizje, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Ogólny obraz kosztów kredytu daje nam wspomniana już Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO. Warto jednak z osobna przyjrzeć się różnego rodzaju opłatom dodatkowym i prowizjom. Jeśli dopuszczamy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, musimy sprawdzić, czy wiąże się to z prowizją i w jakiej wysokości. Podobnie należy postąpić, jeśli rozważamy możliwość wydłużenia okresu spłaty. Prowizja może zostać naliczona także w przypadku skorzystania z karencji, czyli przerwy w spłacaniu kredytu. Wśród opłat dodatkowych mogą pojawić się takie elementy jak płatne monity czy opłata przygotowawcza. Analizując oferty banków i własne możliwości finansowe, możemy uniknąć wielu kosztów i wybrać propozycję najlepiej dopasowaną do indywidualnych preferencji.

Planując zaciągnięcie kredytu gotówkowego, warto porównać oferty różnych banków. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ogólny obraz da nam Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, kryjąca się pod skrótem RRSO. Szczegółowych informacji dostarczą nam natomiast tabele opłat i prowizji, a także regulaminy ubezpieczeń kredytów.

 

(Materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone