Zamknij

Cement - fundamentalny materiał budowlany

23:48, 14.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:48, 14.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Cement jako jeden z najważniejszych składników w czasie prac budowlanych jest produktem znormalizowanym w ramach normy europejskiej (EN). Aby został dopuszczony do obrotu musi spełnić wyjątkowo rygorystyczne kryteria.

Jakość cementu i jego zawartość w betonie przekłada się bezpośrednio na kategorię i klasę betonu. Pod uwagę brane są wartości graniczne, czyli minimalna zawartość cementu [kg/m3 ] oraz minimalna klasa wytrzymałości wg odpowiednich norm zależnie od charakterystyki środowiska betonu.

Wysoka jakość cementu to podstawa trwałości konstrukcji

Cement jest spoiwem i głównym składnikiem betonu. Odpowiada on za jakość i trwałość konstrukcji budowlanych, dlatego powinien być najwyższej jakości. W przeciwnym razie może osłabiać konstrukcje powodując różnego rodzaju usterki, m.in. przebarwienia, „wżery” przy powierzchni lub „raki”. „Raki” to puste przestrzenie, które w prawidłowo wykonanych elementach powinny być wypełnione betonem.

Stosowanie cementu słabej jakości może prowadzić do poważnych, a nawet nieodwracalnych konsekwencji osłabiając elementy konstrukcyjne, dlatego zawsze warto używać cement wysokiej.

Jak uniknąć obniżenia nośności konstrukcji?

„Raki”, czyli pęcherze powietrzne w betonie, wpływają na obniżenie nośności elementów konstrukcyjnych, głównie słupów i prętów żelbetonowych. Bywa to ryzykowne, zwłaszcza w konstrukcjach żelbetowych, jeśli w pustych miejscach znajdują się stalowe pręty zbrojeniowe, gdyż zmniejsza się ich przyczepność do betonu.

W takich miejscach beton nie będzie odpowiednio zabezpieczał stalowych prętów przed korozją, co ma przełożenie na obniżenie trwałości poszczególnych elementów, a wraz z upływem czasu może prowadzić do utraty nośności całej konstrukcji.

Zapewnienie trwałości i stabilności każdej konstrukcji budowlanej powinno być priorytetem każdej ekipy budowlanej, dlatego mieszanka betonowa powinna być wykonana z dobrej jakości cementu wyprodukowanego w cementowni, wolnego od zanieczyszczeń (domieszek piasku i żwiru).

Rodzaje cementu

Zgodnie z normą PN-EN 197-1 wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów cementów powszechnego użytku (niespecjalistycznych). Należą do nich: cement portlandzki oraz portlandzki wieloskładnikowy, cement hutniczy, pucolanowy i wieloskładnikowy. Cementy powszechnego użytku posiadają specjalne właściwości tj. odporność na siarczany, niskoalkaliczność, niskie ciepło hydratacji, czyli uwodnienia. 

Biorąc pod uwagę kryterium wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach wyróżnia się 3 klasy wytrzymałości cementu: klasa 32,5 klasa 42,5 klasa 52,5. Ze względu na wytrzymałość wczesną (wiązanie cementu następuje po 2 lub 7 dniach), klasę cementu określa odpowiedni symbol literowym. Klasa L oznacza cement o niskiej wytrzymałości wczesnej i dotyczy wyłącznie cementu hutniczego. Klasa N odnosi się do cementu o normalnej wytrzymałości wczesnej, a klasa R dotyczy cementu o wysokiej wytrzymałości wczesnej.

Wśród cementów specjalistycznych wyróżniamy zaprawy cementowe portlandzkie i cement wiertniczy. Firma https://www.elgrom.pl/ zapewnia kompleksowy asortyment zapraw cementowych i materiałów budowlanych wyłącznie renomowanych producentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%