Zamknij

Na czym polega proces obróbki CNC?

12:08, 16.08.2018 materiał partnera Aktualizacja: 12:10, 16.08.2018
Skomentuj

Zakłady przemysłowe stanowiące współczesny rynek coraz śmielej inwestują w nowoczesne rozwiązania, których celem jest zwiększenie wydajności produkcyjnej. Jedyną drogą jest bazowanie na innowacyjnych technologiach, które wymierne korzyści przynosi zwłaszcza w procesie obróbki skrawaniem.

Proces ten wykonywany jest z zastosowaniem zaawansowanej technologicznie obrabiarki, która została dodatkowo wyposażona w mikrokomputer. Ten tryb sterowania nazywamy sterowaniem numerycznym, czyli CNC.

O nazwie słów kilka…

Co właściwie oznacza wspomniany skrót? To skrót od anglojęzycznego terminu – Computerized Numerical Control. Choć zarówno nazewnictwo jak i definicja wydają się być skomplikowane, to w praktyce chodzi o zastosowanie komputera oraz dedykowanego oprogramowania do sterowania procesem obróbki, które wykonują zautomatyzowane maszyny takie jak tokarki, frezarki i wiele innych. Nowoczesne oprogramowanie dostępne jest w sklepie EBMiA.pl pod adresem: www.ebmia.pl

W zautomatyzowanym procesie obróbki wyróżniamy 3 podstawowe etapy. Oto one :

  • projektowanie komputerowe
  • przetwarzanie projektu
  • obróbka CNC

Korzyści wynikające z obróbki CNC

Nadzwyczajna precyzja oraz innowacyjny układ sterowania to bardziej wydajna i efektywna obróbka materiałów. Zapyta ktoś – jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta. Na etapie programowania urządzenie analizuje kilka czynników jednocześnie. Uwzględnia zarówno rodzaj obrabianego materiału jak i chropowatość razem z założeniami klienta. W tym przypadku ogromnym atutem jest zachowanie wszelkich danych, dzięki czemu nie trzeba ponownie wprowadzać parametrów, co wiąże się z zaoszczędzeniem czasu.

Jak wiemy – czas to pieniądz, dlatego dzięki automatyzacji obrabiarek możemy zaoszczędzić spore sumy, które z powodzeniem można inwestować w rozwój przedsiębiorstwa.

Wyższa precyzja oraz oszczędność czasu i pieniędzy, to nie tylko jedyne korzyści technologii CNC. Duże znaczenie ma także czynnik bezpieczeństwa, bowiem automatyzacja procesu produkcyjnego ogranicza do minimum rolę człowieka. Niższe ryzyko wystąpienia błędu, mniej zmarnowanego materiału oraz redukcja etatów – to także zaoszczędzenie dodatkowych kosztów produkcyjnych.

Ponadto maszyny mogą pracować precyzyjnie w najbardziej ekstremalnych warunkach – niebezpiecznych dla fizycznego pracownika. Pozwala to na rozszerzenie oferty danej marki z uwzględnieniem bezpieczeństwa oraz komfortu pracy osób zatrudnionych. Precyzyjna obróbka metali zwiększa wydajność, bezpieczeństwo oraz efektywność a zakład dynamicznie się rozwija.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl zajmującym się sprzedażą listw i kół zębatych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%