Zamknij
REKLAMA

Muszki Owocówki

13:44, 11.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Muszka owocówka – czym jest i jak wygląda?

Muszka owocówka, czyli wywilżna karłowa to niewielkich rozmiarów owad, wywodzący się z rodziny muchówek. Ciało dorosłych osobników nie przekracza 3 mm długości oraz 2 mm szerokości. Jest kolorowo wybarwiona, z żółtym tułowiem, czarnym odwłokiem oraz czerwonymi oczami.

Ten niepozorny z wyglądu owad jest zmorą w naszej kuchni, żerującą na owocach i warzywach. Wystarczy na jakiś czas pozostawić na wierzchu dojrzałe owoce by po kilku godzinach ujrzeć siedzącą na nich chmarę wywilżyn. Wabi je również zapach konfitur, dżemów, wina czy octu. Niestety rozmnażają się bardzo szybko, swoje jaja składając na fermentujących produktach. Niebezpieczne są zarówno larwy jak i dorosłe osobniki, ponieważ zanieczyszczają pożywienie drobnoustrojami, przenoszą grzyby i bakterie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pomogą pozbyć się tych intruzów z naszej kuchni.

Na temat zwalczania muszek owocówek dowiesz się również na tej stronie: https://budujesz.info/artykul/skuteczne-sposoby-zwalczania-muszek-owocowek,1215.html

Zwalczanie muszek owocówek

Oto kilka sprawdzonych sposób na pozbycie się muszek owocówek z kuchni:

1. Dbaj o czystość w kuchni!!

Podstawą zwalczania jest prewencja. Aby zapobiec pojawiania się wywilżyn należy unikać pozostawiania brudnych naczyń w zlewie, resztek owoców i warzyw w koszu na śmieci a także pilnować czystości zlewozmywaka i gąbki do naczyń. Nie powinniśmy także przechowywać długo resztek żywności, szczególnie owoców i warzyw, a pojemniki z dżemami, octem, sokami czy sosami dokładnie zamykać. Owoce i warzywa należy dokładnie myć i najlepiej pozostawiać pod przykryciem.

2. Przygotowanie pułapki

Skuteczną metodą pozbycia się muszek owocówek jest zastawienie na nie specjalnej pułapki. W sklepie znajdziemy gotową i łatwą w użyciu pułapkę. Jej intensywny kolor wabi owady, a klej o mocnym działaniu nie pozwala im się uwolnić.

Pułapkę na muszki możemy również wykonać samodzielnie. Pierwszym sposobem jest przygotowanie pokrojonych owoców lub skórek w miseczce i staranne okrycie jej folią. Folię nakłuwamy, robiąc w niej niewielkie dziurki, przez które owady wlecą do środka, ale nie zdołają wylecieć.

Kolejną metodą na przygotowanie pułapki jest plastikowa, duża butelka, którą przecinamy na pół. Do dolnej części wlewamy słodki sok, który zwabi owady do środka. Górną część wkładamy do dolnej otworem do dołu i całość i sklejamy taśmą. Pułapki będzie miała działanie tj. w przypadku pierwszej metody.

3. Woda z octem i sokiem.

Do słoika nalej wody i wymieszaj ją z octem oraz słodkim sokiem. Tak przygotowaną mieszankę pozostaw w kuchni najlepiej na całą noc. Woń octu i soku powinna zwabić muszki, które utopią się w płynie.

4. Użycie gorącego powietrza

Do walki z intruzami w kuchni warto także wypróbować suszarkę. Strumień gorąca z suszarki, który skierujemy w stronę muszek skutecznie je zwalczy. Zamiast suszarki można także użyć odkurzacza.

5. Zapachy wanilii i mięty

Owady te nie tolerują zapachy mięty i wanilii, dlatego warto je wykorzystać jako naturalną broń. Do tego celu można sprawdzą się zapachowe świece lub olejki, cukierki mentolowe lub hodowana w kuchni świeża mięta.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone