Zamknij
REKLAMA

Trening całego ciała w domu – wskazówki

09:38, 26.04.2019 | materiały partnera

Aktywność fizyczna jest dla wielu osób bardzo istotnym elementem życia. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniają one mięśnie, stawy i ścięgna. Poza tym, ćwiczenia i ogólny ruch doskonale wpływają na samopoczucie i nastrój. Warto pamiętać, że trening z powodzeniem można wykonywać w domu, nawet bez specjalistycznego sprzętu. Ćwiczenia z własnym ciałem pozwalają poprawić sylwetkę i wzmocnić mięśnie.

Dla kogo przeznaczony jest trening w domu?

Dobrze zaplanowany i wykonany trening w domu jest równie owocny jak ćwiczenia na siłowni. Aktywność z własnym ciałem pozwala zaadaptować mięśnie do dalszego wysiłku i jest ona świetnym początkiem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w ćwiczeniach siłowych. Trening domatora sprawdzi się u wszystkich tych, który nie czują się gotowi, by ćwiczyć w klubie. Regularne ćwiczenia pozwalają poprawić sylwetkę i wzmocnić ciało. Ćwiczenia w domu może wykonywać każdy, jest to świetny sposób na codzienny rozruch.

Zalety i wady treningu w domu

Zaletą treningu domowego jest z pewnością oszczędność pieniędzy. Ćwicząc w domu, nie musimy kupować karnetu na siłownię. Na początku nie potrzebujemy właściwie żadnego sprzętu, bo trening z własnym ciałem jest wystarczający. Z biegiem czasu warto jednak pomyśleć o zakupie akcesoriów fitness, które świetnie sprawdzają się w domu np. drążka, ławeczki czy hantli. Wszystkie niezbędne produkty dostępne są na: specialfitness.pl. Poza tym, trenując mamy więcej czasu na ćwiczenia, bo oszczędzamy czas na dojazd i powrót z siłowni. Ćwiczenia w domu dają ogromną elastyczność, bo można je wykonywać w każdej chwili. Poza tym, trening domowy jest doskonałym przygotowaniem ciała do dalszego wysiłku. Dodatkowo, aktywność w domu obciążona jest niższym ryzykiem kontuzji, niż trening na siłowni, bo w domu ćwiczymy z własnym ciałem. Oczywiście za wadę ćwiczeń w domu można uznać mniejszą motywację do treningu. Poza tym, z czasem ćwiczenia w domu będą zbyt proste i do progresu potrzebne będzie większe obciążenie. Dodatkowo, domowy trening ogranicza kreatywność, bo niektórych ćwiczeń po prostu nie można wykonać bez sprzętu.

O czym trzeba pamiętać trenując w domu?

Aktywność fizyczną należy rozpocząć od rozgrzewki. Poza tym, najlepiej jeśli trening będzie angażował wszystkie partie mięśni. Trzeba wybrać 5-6 ćwiczeń i wykonywać je jedno po drugim z niewielkimi przerwami na odpoczynek. Jeszcze efektywniej będzie jeśli ćwiczenia połączy się w obwody. Należy pamiętać, żeby ćwiczenia były wykonywane dokładnie i bez pośpiechu. Po pewnym czasie można spróbować wykonać trening Tabatę, który jest krótki i bardzo intensywny. Bazuje on na wykonywaniu ćwiczeń interwałowo przez 20 sekund i 10 sekundach odpoczynku. Wszystko powtarza się 8 razy. Ważne jest także, by trening był różnorodny. Co jakiś czas, należy zmieniać zestaw ćwiczeń. Aktywność fizyczną najlepiej zakończyć rozciąganiem. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu podczas treningu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone