Zamknij

Jak robić prawidłowo zdjęcia — podpowiedzi dla amatorów

01:36, 21.08.2019 | Materiał partnera
Skomentuj

Dobry aparat nie jest gwarancją udanych zdjęć, dlatego też warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z zasadami, których należy przestrzegać podczas robienia fotografii. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że Wasze niesamowite chwile zostaną uwiecznione taki sposób, w jaki Wy je zapamiętaliście.

Instrukcja obsługi

Pierwszą rzeczą po zakupie aparatu powinno być przeczytanie instrukcji obsługi. Jej znajomość pomoże nam rozwiązać często błahe problemy, bez konieczności dzwonienia na infolinię czy też wysyłania maili i czekania na odpowiedź. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą takiej instrukcji na wyjazd, aby móc zajrzeć do niej w każdej chwili.

Zoom

Jeśli posiadasz w swoim aparacie zoom cyfrowy — uważaj, aby nie przesadzić z takim przybliżeniem, może on pogorszyć jakość fotografii. Lepszym pomysłem jest po prostu podejście do fotografowanej osoby czy też obiektu. Inaczej ma się sprawa z zoomem optycznym — ten jest bezpieczny dla jakości zdjęć i możesz dowolnie przybliżać obiekty bez obawy o efekt końcowy.

Fotografia krajobrazu

Przymierzając się do fotografii krajobrazu, będąc nad morzem czy też odwiedzając górski spacer w chmurach, pamiętaj, aby umieścić linię horyzontu na ? lub ? kadru. Twoje zdjęcia zyskają lepszą kompozycję oraz sprawią, że oglądający fotografię będą zachwyceni widokami. Krajobrazy najlepiej fotografować godzinę po wschodzie słońca lub około 1,5 przed jego zachodem.

Ostrość

Robiąc zdjęcia portretowe, staraj się ustawić ostrość na oczy. Większość aparatów jest wyposażona w automatyczne ich wykrywanie, ale warto sprawdzić, czy ostrość jest we właściwym miejscu. Jeśli nie, nakieruj jeszcze raz aparat na fotografowaną twarz albo, jeśli masz taką możliwość, ustaw manualnie ostrość.

Właściwy kadr

Staraj się nie obcinać kończyn fotografowanych ludzi, dobrze wykadrowane zdjęcie będzie atrakcyjne dla oczu. Pamiętaj również o odpowiednim tle, zanim naciśniesz przycisk robienia zdjęcia, popatrz czy nie leżą tam zbędne rzeczy. Nawet najlepsze zdjęcia potrafią zepsuć butelki, niedopałki i tym podobne śmieci. Jeśli fotografujesz osobę, która patrzy na coś w oddali — możesz dodać trochę więcej przestrzeni w kadr, aby nadać zdjęciu większej głębi.

Fotografowanie sportów

Nawet jeśli nie masz drogiego aparatu, możesz uchwycić interesującą Cię aktywność — wystarczy, że użyjesz trybu serii w swoim sprzęcie w trybie automatycznym. Większość aparatów, nawet tych wbudowanych w telefon poradzi sobie z takim zadaniem.

Korzystajcie ze statywu

W dzisiejszych czasach statywy potrafią być naprawdę lekkie i poręczne, istnieją nawet modele, które można przyczepić do drzewa — bez obawy o uszkodzenie drzewa czy też aparatu. Statyw pozwoli Wam uchwycić krajobrazy czy też portrety nie ryzykując tym, że zdjęcie będzie nieudane przez poruszenie ręką.

Zaczynając przygodę z fotografią, nawet jeśli będą to okazyjne zdjęcia na wakacjach — warto przejść się na darmowe kursy organizowane przez lokalne społeczności bądź też kupić książkę, z której w prostych słowach dowiemy się o fotografii. Dzięki temu będziecie mogli przywoływać wspomnienia poprzez zrobione przez Was zdjęcia.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone