Zamknij
REKLAMA

Wyposażenie akwarium – co będzie ci potrzebne na początek?

10:24, 26.05.2020 | materiał parnera
Skomentuj

Własne akwarium to marzenie wielu i dzisiaj posiadanie zbiornika jest jak najbardziej możliwe. Na rynku znajdziemy wiele produktów i akcesoriów, które pozwolą nam stworzyć piękne i pełne życia akwarium. Mamy wybór pomiędzy wieloma zbiornikami, w różnych kształtach i o różnych pojemnościach.

Możemy zdecydować się na akwarium morskie, słodkowodne lub popularne ostatnimi czasy, akwarium holenderskie, w którym hoduje się tylko rośliny. Cały sprzęt do akwarystyki znajdziemy w dobrych sklepach zoologicznych lub akwarystycznych (na przykład Akwarystyczny 24). Co zatem powinniśmy zakupić w pierwszej kolejności, jeśli myślimy o założeniu akwarium?

Akwarium

Oczywiście, wybór odpowiedniego zbiornika to podstawa. Mamy bardzo dużą dowolność przy wyborze akwarium. Jak już wspominaliśmy, na rynku jest bardzo wiele różnych propozycji. Istotna przy wyborze zbiornika jest jego pojemność – to ona będzie dyktowała, jakie i ile rybek czy innych zwierząt możemy w naszym akwarium hodować. Na sam początek najlepiej jest wybrać zbiornik o pojemności do 112 l. Jest to taka objętość, która umożliwia nam trzymanie nieco większej liczby rybek, tak że szybko nie będziemy musieli wymieniać naszego akwarium na większe.

Podłoże

Tutaj do dyspozycji znajdziemy najczęściej żwir, piasek lub kamienie (sztuczne i prawdziwe). Jeśli myślimy o hodowli roślin, najlepiej postawić na żwir w granulacji od 1 do 3 mm. Zapewni to roślinom optymalne warunki do zakorzenienia się, bez problemu powstawania stref beztlenowych (które mogą występować przy wyłożeniu podłoża tylko piaskiem). Jest kilka rodzajów żwirów, miedzy innymi żwir kwarcowy czy rzeczny, tak że bez problemu możemy dobrać coś dla siebie. Z kolei piasek i kamienie świetnie dopełniają scenę akwarium, stanowiąc zróżnicowane środowisko oraz dobre schronienie dla zwierząt.

Filtr, grzałka i oświetlenie

Aby zapewnić rybkom i roślinom najlepsze warunki życiowe, musimy również dodać do listy zakupów dobry filtr, grzałkę (najlepiej z termometrem) oraz oświetlenie. O to, jakie akcesoria dobrać do naszego akwarium, najlepiej zapytać sprzedawcę, który będzie w stanie umiejętnie nam doradzić. Należy pamiętać o tym, że dobry filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Posiadając zatem akwarium o pojemności 100 l. powinniśmy zakupić filtr o wydajności 200 l/h. W kwestii oświetlenia wiele zależeć będzie od potrzeb naszych podwodnych organizmów, jednak z reguły najlepiej sprawdzają się świetlówki LED, które równomiernie świecą, nie nagrzewając zbytnio wierzchnich warstw wody.

Testy do wody

Na samym początku, a także później, musimy przygotować i kontrolować parametry wody w naszym zbiorniku, by stanowiła ona dobre środowisko dla roślin i zwierząt. Dlatego, warto zakupić w sklepie proste testy do wody, które pomogą nam określić pH i inne jej parametry. W sklepach akwarystycznych zakupimy także preparaty do dojrzewania akwarium, które pozwolą nam na szybsze przygotowanie zbiornika na przyjęcie rybek.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA