Zamknij
REKLAMA

Czy darmowy program do wystawiania faktur wystarczy?

20:58, 16.06.2020 | Materiał partnera

Faktura to podstawowy dokument przedsiębiorcy. Niektóre firmy wystawiają ich kilka, inne kilkanaście, a jeszcze inne kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset dziennie. Z pozoru wydaje się, że faktura, zawierając kilka pól, jest niezwykle prostym dokumentem, którego wystawienie na przykład przy okienku na stacji benzynowej, zajmuje kilkanaście sekund. I tak rzeczywiście jest, co nie zmienia faktu, że faktura to podstawowy dokument, który źle wystawiony ma bardzo poważne skutki.

Faktury tylko przez specjalny program

Faktura to dokument, który jest podstawą np. do odliczenia VAT-u, zaliczenia wydatków w koszty, a jej wystawienie i przekazanie skutkuje obowiązkiem podatkowym. To właśnie faktura stanowi podstawę rozliczenia z fiskusem. Z drugiej strony faktura jest dokładnie zdefiniowana przez prawo podatkowe. Choć otrzymując faktury od różnych firm wydaje się, że dostajemy inne dokumenty, za każdym razem muszą one zawierać pewne niezbędne informacje. Dlatego najlepszym sposobem na wystawianie właściwych, zgodnych z przepisami faktur jest korzystanie ze specjalnych narzędzi.

Na rynku nie brakuje firm, z których każda oferuje profesjonalny, darmowy program do wystawiania faktur. Pamiętajmy jednak, że cena lub jej brak nie powinny być w tym przypadku decydujące. Podstawowym kryterium wyboru takiego narzędzia musi być zgodność z prawem.

                                                           

Darmowy program do wystawiania faktur też się sprawdzi

Niestety prawo podatkowe jest dość często zmieniane. Ministerstwo Finansów potrafi wprowadzać w ciągu roku kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt poprawek w różnych obszarach związanych z księgowością. Oczywiście nie wszystkie dotyczą faktur, jednak wybierając darmowy program do wystawiania faktur warto o tym pamiętać. Niestety zdarza się, że przedsiębiorca pobiera i instaluje na firmowym komputerze oprogramowanie, przyzwyczaja się do niego i zapomina o aktualizacjach… Po pewny czasie okazuje się, że wystawiane przez niego faktury nie mają danych, pól albo zapisów, które w miedzy czasie stały się niezbędne.

Dodatkowo pamiętajmy, aby sprawdzić czy decydując się na darmowy program do wystawiania faktur nie narażamy się na dodatkowe koszty. W tym przypadku chodzi np. o wspomniane aktualizacje. Właściciel oprogramowania może nam zaproponować dostosowanie go do zmian w prawie, ale za dodatkową opłatą. Szybko może się okazać, że taki darmowy program do wystawiania faktur będzie nas kosztował bardzo drogo.

                                                             

Program do wystawiania faktur online

Nowym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest program do wystawiania faktur online. Technologia chmurowa umożliwia m.in. automatyczne wprowadzanie wszystkich aktualności – podobnie jak jest w bankowości elektronicznej, gdzie nowości pojawiają się bez naszej ingerencji, a są po prostu komunikowane przez bank.

Program do wystawiania faktur online gwarantuje, że zmiany będą wprowadzone na czas – oczywiście jeśli jest odpowiednio zarządzany. To z kolei można sobie zapewnić wybierając program związany z księgowością, gdzie zmiany w prawie muszą być wprowadzane na bieżąco. Przykładem takiego narzędzia jest Taxomatic – to z jednej strony prosty, intuicyjny program do wystawiania faktur online, a z drugiej profesjonalne narzędzie dla księgowych i biur rachunkowych pozwalające rozliczać firmę w KPiR, a także Pełnej Księgowości.

Program do zarządzania firmą i do faktur

Część przedsiębiorców z kolei uważa, że najlepiej wystawiać faktur wybierając odpowiedni program do zarządzania firmą. To oczywiście może być dobre rozwiązanie, ale przypomnijmy: kluczowe są aktualizacje związane ze zmianami w prawie. Jeśli chcemy wybrać program do zarządzania firmą, to szukajmy także rozwiązania w nowych technologiach. Tu także dobry przykładem jest wspomniany już Taxomatic. To bowiem nie tylko program do wystawiania faktur online i program księgowy, ale też narzędzie do kontroli przedsiębiorstwa. Jako program do zarządzania firmą oferuje m.in. dokładne analizy, prognozę podatku i VAT, ale też rozbudowywany cały czas wachlarz usług dodatkowych.

                                                                  

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w Polsce, Taxomatic przygotował swoją tarczę antykryzysową dla obecnych i nowych klientów. Program będzie dostępny za 0 zł przez 6 miesięcy.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Wyślij maila na [email protected].
  2. Otrzymasz kod rabatowy.
  3. Podczas płatności za pakiet wpisz kod - przedłuży ważność Twojego konta o 6 miesięcy.
  4. To wszystko :) 
  5.  
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA