Zamknij
REKLAMA

Debata kandydatów na burmistrza – ciekawa, ale bez ognia

20:30, 03.10.2018 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj
Kandydaci odpowiadali na pytania dziennikarzy i mieszkańców. Fot. Krzysztof Nowicki

Przeniesienie Izby Regionalnej do zamku, urządzenie hotelu w starym browarze, budowa nowych mostów w Świeciu i wiele innych spraw. Zobacz jak kandydaci na burmistrza odpowiadali na pytania dziennikarzy i mieszkańców.

Wczorajsza debata z kandydatami na burmistrza Świecia, zorganizowana przez redakcję „Czasu Świecia”, przebiegała w spokojnej atmosferze, chociaż sami kandydaci próbowali wymknąć się zaplanowanej formule i czasem odpowiadali sobie nawzajem i robili drobne przytyki adwersarzom.

Szczegółową relację z debaty przedstawi w kilku odcinkach „Czas Świecia”. Tu przytoczymy tylko kilka wątków.

Debata trwała od godziny 17 do 20. W sali lustrzanej OKSiR wszystkie miejsca siedzące zostały zajęte. Część uczestników to członkowie komitetów wyborczych, ale sporo było też zwykłych mieszkańców, którzy przyszli wyrobić sobie zdanie na temat kandydatów.

Przy ustawionym na scenie stole zasiedli kandydaci na burmistrza Świecia: Paweł Knapik (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Krzysztof Kułakowski (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe), Bogdan Tarach (Prawo i Sprawiedliwość) i Dariusz Woźniak (Razem dla Świecia).

Jak się panowie przedstawili

Debata rozpoczęła się od autoprezentacji kandydatów. Tu błysnął Paweł Knapik, który stwierdził, że wybierając burmistrza nie należy patrzeć personalnie.

- Trzeba zadać sobie pytanie o to, który z siedzących tu kandydatów ma prawdziwą i realną do wprowadzenia wizję rozwoju Świecia i o to gdzie widzi nasze miasto za 5, 10 i 15 lat – mówi Paweł Knapik. – Także o to czy dany kandydat ma predyspozycje do wykorzystania szans rozwojowych, które stają przed Świeciem.

Krzysztof Kułakowski zadeklarował, że czuje się społecznikiem, zależy mu na Świeciu i kocha to miasto.

- Chcę je rozwijać wspólnie z urzędnikami, również we współpracy z pozostałymi kandydatami.

Bogdan Tarach wyjawił, że kandyduje w imieniu mieszkańców, którzy wielokrotnie namawiali go, aby został burmistrzem. Przypomniał, że jego program można wyrazić hasłem „Gmina rodziną silna”.

- Program szeroko rozpisany dostanie każdy z wyborców. Inne jest podejście do wsi, inne do miasta – tłumaczy Tarach.

Dariusz Woźniak Woźniak też twierdzi, że najważniejsza jest rodzina, bo wokół niej koncentruje się nasze życie.

- Zadaniem burmistrza jest podążanie za zmieniającymi się potrzebami, w dialogu z mieszkańcami – mówi Woźniak. - Dla nas ważny jest człowiek, dlatego jesteśmy otwarci, to jest nasza filozofia.

 

PYTANIA DZIENNIKARZY

Pierwsze pytanie było w konwencji „gdybyś wygrał w Totka”. Kandydaci zostali zapytani o to co by zrobili jako burmistrzowie, gdyby bogaty sponsor podarował miastu 2,5 mln zł.

Knapik – na zamek i teren wokół zamku, żeby rodziny mogły wypoczywać.

Kułakowski – zbudowanie centrum dla seniorów, gdzie mogliby się spotkać razem, nawet w 300 osób.

Tarach – na remont mieszkań komunalnych, żeby warunki w nich panujące były zgodne ze standardami XXI wieku.

Woźniak – chciałby, żeby ludzie sami o tym zdecydowali, marzy mu się wsparcie organizacji pozarządowych.

Drugie pytanie nawiązujące do pierwszego, bo 2,5 mln zł to szacunkowa kwota potrzebna na budowę kanalizacji w starej części miasta, kanalizacji, której nie ma. Kandydaci zapytani zostali o to czy zamierzają to zmienić.

Kułakowski – odpowiedział, że dawno temu miasto zdecydowało się na rozwój ma przebiegać po tej stronie rzeki i jego zdaniem ten kierunek trzeba utrzymać.

Tarach – stwierdził, że te działania wpisują się w programy unijne i zamierza z unijnych środków sfinansować budowę kanalizacji w starej części miasta.

Woźniak – zauważył, że to jest miasto i trochę wstyd, że w mieście nie ma kanalizacji. Zadeklarował, że jako burmistrz w ciągu 5 lat zrobi tę kanalizację.

Knapik – zauważył, że przejście z kanalizacją pod Wdą jest ekonomicznie nieuzasadnione. Że to są ogromne koszty i mieszka tam garstka ludzi. Rozwiązanie widzi w przydomowych oczyszczalniach lub budowie lokalnej sieci kanalizacji i wywożenie nieczystości tradycyjną metodą.

Jednym z kolejnych pytań było pytanie o rewitalizację starówki. O przywrócenie życia tej części miasta.

Knapik – pytał o to, czy jest to w ogóle potrzebne? Uważa, że nie. Że lepiej odpowiedzieć na pytanie o to gdzie jest faktyczne centrum lub pomyśleć o stworzeniu nowego centrum.

Kułakowski – przypomniał, iż mamy rynek zrewitalizowany, więc o rynek musimy dbać.

Tarach – zaapelował „nie przenośmy stolicy do Krakowa”. Według niego rynek powinien pozostać tam gdzie jest. Rewitalizacja terenów wokół zamku i stworzenie Mariny na Wdzie powinno wystarczająco ożywić śródmieście.

Woźniak – uważa, że centrum trzeba ożywić, choć nie za wszelką cenę. Stawia na rozbudowę komunikacji miejskiej i stworzenie tam klubokawiarni. Większy ruch w centrum ma zapewnić też stworzenie muzeum w budynku po browarze.

 

PYTANIA OD MIESZKAŃCÓW

Jaki jest stosunek do konsultacji społecznych, czy je robić, w jaki sposób, i co zrobić, żeby dowiadywali się o nich nie tylko urzędnicy

Knapik – Mamy prosty system elektroniczny stosowany przy budżecie obywatelskim, który można wykorzystać do konsultacji. Warto przypomnieć, że te konsultacje nie są wiążące. Decydujący głos należy do radnych.

Kułakowski – OPS ma 5 filarów. Jeden z nich to więzi i konsultacje społeczne. Ja bardzo sprzyjam temu, przykładem jest przywrócenie miejskiego Sylwestra, czy wskazanie miejsc, gdzie kierowcy jeżdżą zbyt szybko.

Tarach – Pierwszą grupą z którą konsultujemy są radni, bo to oni są przedstawicielami całego społeczeństwa. W sytuacjach spornych trzeba sięgnąć po głosy mieszkańców, a w ostateczności referendum.

Woźniak – konsultacje rozmowy i dialog to podstawa, na której chcemy oprzeć nasze działanie.

Zliczając ilość osób zatrudnionych w małych przedsiębiorstwach okazuje się, że małe firmy są największym pracodawcą w Świeciu. Pytanie o to jak kandydaci zamierzają współpracować z przedsiębiorcami, jak ich wspierać?

Kułakowski – Chcę dobrze współpracować, zresztą to już się dzieje. Przykład to Świecka Karta Seniora, z którą można udać się do 86 przedsiębiorców oferujących zniżki dla posiadaczy karty. Spotykamy się z przedsiębiorcami, dziękujemy, rozmawiamy z nimi, słuchamy. Drugi ważny punkt to Społeczna Rada Gospodarcza.

Tarach – Potrzebny nam jest kapitał ludziki, ale to rodzina będzie podstawą rodzinnej przedsiębiorczości. Ważne, jest budowanie żłobków i przedszkoli na terenach inwestycyjnych i tam gdzie powstają drobne zakłady usługowe. Tego typu działania będą zachęcały do tworzenia nowych podmiotów gospodarczych.

Woźniak – Chcemy powołać biuro obsługi inwestora, nie tylko dla tych dużych, których chcemy ściągnąć do Świecia, ale też dla małych przedsiębiorców. Biuro ma być dla nich wsparciem, poradą co do dostępnych narzędzi. Społeczna Rada Gospodarcza - to był nasz pomysł sprzed czterech lat i dobrze, że burmistrz Pogoda to wdrożył.

Knapik – Jako jedyny z tego grona od kilkunastu lat sam jestem drobnym przedsiębiorcą, więc bardzo dobrze czuję problemy przedsiębiorców. Zacznę od stworzenia lokalnego HABu, czyli miejsca, które będzie wsparciem dla przedsiębiorców. To dobrze wyposażone biuro, sala szkoleniowa, miejsce gdzie przedsiębiorcy mogą się spotkać.

Musimy też pamiętać o pewnej perełce, którą w Świeciu mamy, czyli o tych wszystkich średnich firmach, które są otoczką Mondi. Zatrudniają po kilkadziesiąt osób i realizują zlecenia w całej Europie.

(Krzysztof Nowicki)
REKLAMA

Komentarze (36)

MaciejMaciej

12 12

1. Woźniak
2. Knapik
3. Tarach
4. Kułakowski 23:31, 03.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

11 5

Nie wszystkie marzenia się spelniają i to własnie do takich należy. Woźniak Burmistrzem to żart, to jak pendolino w Świeciu.... 01:48, 04.10.2018


Świeciak31Świeciak31

8 14

Chcialbym żeby Ci wszyscy, którzy dziś się wyśmiewają z kolei za kilka lat uderzyli się w pierś wsiadając do pociagu jadącego np. do Gdańska. Za zachodzie jest renesans kolei, nie myślmy małomiesteczkowo i dajmy szansę D.W. się wykazać, a w przyszłości go za to rozliczymy, czy spełnia obietnice, czy nie. 06:38, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bylem widzialemBylem widzialem

15 10

Bylem na debacie i oceniam ja realnie. Najbardziej konkretny i szczery byl Knapik, slabo wypadl ale nie wymyslal Tarach, pozniej Kulakowski a na koncu Wozniak ktory potrafil sie jedynie chwalic i obiecywal wszystkum co tylko mu do glowy przychodzilo. Dyskusje prowadzili natomiast jedynie Knapik i Wozniak. 07:01, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

13 8

Zażenowany jestem Woźniakiem - bardzo zawiodło mnie jego zachowanie. Będę głosować na Knapika. 07:23, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilaKamila

12 5

Ciekawa debata i jasno przedstawiła, co myśleć o tych kandydatach. Kułakowski - nadal w cieniu Pogody, Woźniak arogancki, Knapik merytorycznie odpowiadał. 07:25, 04.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BlablaBlabla

5 5

Chyba bylismy na dwoch roznych debatach. To Knapik byl arogancki do Pani redaktor, ktora zadawala pytania i do pozostalych kandydatow he. Pod koniec tak sie zdenerwowal ze az wstal i go przywolano do porzadku. Atakowal innych i nie mial nic konstruktywnego do zaproponowania oprocz krytyki innych pomyslow. 09:24, 04.10.2018


AdamAdam

5 3

Pan Dariusz Woźniak tylko obiecywał ile wlezie, aby wygrać za wszelką cenę to cała prawda. 17:42, 04.10.2018


JacekJacek

22 14

Knapik wygra te wybory, jest po prostu najlepszym kandydatem, jego rywale nie mają nic ciekawego do zaoferowania. 07:25, 04.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

świeciak_72świeciak_72

5 2

Jacek, tak Knapik wygra, zgadzam się, ale nie to, że jest najlepszy tylko, że wszystko ma już poukładane z Kułakowskim, który już siedzi na stołku jego zastępcy. W zasadzie można powiedzieć, że jest najlepszy tylko, że politycznie 11:01, 04.10.2018


KierowcaKierowca

12 5

Przechowo w godzinach szczytu zupełnie stoi, kierowcy tkwią w korku a mieszkańcy wdychają spaliny. Jedynie Tarach i Knapik na debacie powiedzieli, że ich celem będzie budowa nowego mostu na Wdzie w Świeciu i to mi się podoba. Duże i konkretne wyzwanie. Woźniak zamiast tego woli jeszcze bardziej zakorkować Przechowo wprowadzając tam pociągi. Przechowo da głosy na Knapika lub Taracha. 07:34, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z ul. SienkiewiczaZ ul. Sienkiewicza

6 0

Zauważyłem ,że na sali było kilkoro autentycznych mieszkańców , reszta
to radni, urzędnicy , oficjele świeccy i klakierzy. Najlepszym kandydatem
jednak to byłby ten piąty . 07:34, 04.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Miś JogiMiś Jogi

2 2

Zgoda, że nikt z nich nie zasługuje na stołek włodarza miasta. Najlepsi kandydaci nie biorą w tym udzialu, zwykle mają swoje dobrze prosperujące biznesy. Jeśli chodzi o tego piątego to dla mnie najlepszy byłby kolega radny Tomasz Chiliński. Niestety z tego co wiem został wykolegowany 4 lata temu przez obecnego władcę. 11:50, 04.10.2018


Tadeusz1957Tadeusz1957

8 7

Zdecydowanie jestem takiego samego zdania jak moi poprzednicy - niezaprzeczalnie Pan Knapik ma jasny, prosty i co najważniejsze realny program, poradził sobie najlepiej i to on powinien zostać burmistrzem. 07:35, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JadwigaJadwiga

9 10

W końcu ktoś zainetresował się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy. Chcę, żeby wygrał Knapik. 07:37, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JadwigaJadwiga

10 8

W końcu ktoś zainetresował się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy. Chcę, żeby to wygrał Knapik. 07:38, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

m.m.

8 6

jeżeli chcecie mieć w mieście partyjniactwo i spory polityczne zamiast niezależnych samorządów to sobie glosujcie na pana Knapika (PO) albo Taracha (PIS). 08:40, 04.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NickNick

4 4

Dokładnie...skład ekipy p.Knapika to powtórka z rozrywki.Mnie to jednak nie bawi 20:43, 04.10.2018


przedsiębiorca z śróprzedsiębiorca z śró

7 6

Panie Pawle wypowiedzią o przeniesieniu centrum stracił Pan wielu wyborców w tym i mnie . 10:40, 04.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

..

5 3

Czy to zle, mze chce zrobic fajne miejsce rozrywkowe przy zamku, duzo miejsca do parkowania, fajny, ciekawy teren, cos jak wyspa mlynska w bydgoszczy, a co chcesz robic na rynku w Swieciu? 10:48, 04.10.2018


AdamAdam

5 1

A co teraz się dzieje na dużym rynku - kompletnie nic to miejsce umarło już z 10-15 lat temu. Brakuje miejsc parkingowych co stanowi problem rozwoju tego miejsca. 18:04, 04.10.2018


przedsiębiorca z śróprzedsiębiorca z śró

4 1

Proszę czytać z zrozumieniem , mowa jest o śródmieściu a nie starówce. 11:00, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ModernoModerno

4 6

Z tych kandydatow najlepszy jest Knapik, ma odpowiednie wyksztalcenie i doswiadczenie. Kulakowski nie ma w sobie lidera, co widac, a Wozniak powinien najpierw nauczyc sie samorzadnosci bedac radnym. To cos zupelnie innego niz praca urzednika od cyferek. 20:36, 04.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EcikEcik

1 4

Może i p.Kułakowski nie jest urodzonym liderem,ale z perspektywy petenta ib zwykłego mieszkańca wolałbym pójść do niego czy p.Taracha niż o cokolwiek poprosić dwóch pozostałych kandydatów-aroganckich i pełnych buty 20:53, 04.10.2018


jaja

6 1

Zgadza sie, pan kulakowski niestety brak doswiadczenia i chyba obycia, poki co nie nadaje sie na burmistrza,. 20:54, 04.10.2018


WyborcaWyborca

6 3

Pan Knapik ma średnich kandydatów za sobą,cwane dziadki po układzie....skądś to pamiętamy 20:39, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baskabaska

6 4

Pan tarach dosc wywazony, rozsadnie mowi, knapik najwieksze doswiadcznie i powiem swiezosci w urzedzie, pan wozniak odpada calkowicie, chociazby za mzonki o kolei, natomiast pan kulakowski niech jeszcze poczeka ze 2 kadencje. 20:57, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WojtekWojtek

6 2

Ja tak sobie myślę, że woleli, by wydać z 2 czy 3 mln na fajerwerki niż wspierać lokalny handel i usługi na śródmieściu, a co do przeniesienia centrum to poprzedni burmistrz także miał takie plany kiedyś, tylko mu nie wyszło, a z tego wynika, że Pan Knapik będzie kontynuował politykę poprzednika, jak dla mnie to wielkie rozczarowanie spodziewałem się większej wrażliwości na problemy lokalnych przedsiębiorców. Jako spora grupa społeczna musimy się chyba mocno zastanowić na kogo oddać głos w wyborach, nie może być, że następne 25-lat lokalna władza będzie miała nas w nosie. 21:42, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LukLuk

5 5

Dla mnie Knapik jest najlepszym kandydatem wie czego chce. 21:49, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kużmakużma

6 6

W komentarzach zabrali głos w większości ludzie Knapika , ludzie obudźcie się , ma być tak jak jest to Knapik jak najbardziej , butny i pewny siebie arogant który w nosie ma obywateli i dobro miasta , tylko Woźniak może coś tu zrobić i nie boi się wyzwań pomimo że ma całą świecką ,,elitę" przeciwko sobie.!! 00:51, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

5 5

Poplecznicy p.Knapika,zaraz wam się telefony przegrzeją 09:54, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baba

7 5

Wozniak w moich oczach stracil mzonkami z koleja, przeciez to nierealne! Trzeba realnie myslec, a nie snic. 10:17, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kużma kużma

4 6

Odpowiedż dla pana ba , proszę się bardziej zainteresować co dzieje się w tej chwili z koleją , przeżywa renesans , przeznacza się na kolej ogromne środki żeby zmniejszyć transport samochodowy, na zachodzie dawno doszli do tego że kolej to zmniejszenie ilości spalin , komfortowe warunki podróżowania, odciążenie autostrad itd.itd, a poza tym dla Świecia i Chełmna olbrzymia szansa wzrostu gospodarczego, może to się wydaje w tej chwili wielu sceptykom niemożliwe ale na to jest taka kasa zewnętrzna że to jest możliwe , życzę powodzenia Woźniakowi 14:38, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


baba

1 2

Smutno.Sam juz nie wiem na kogo glosowac, dobry program, doswiadczenie to neistety nie wszystko. 10:43, 06.10.2018


RikoRiko

1 1

Wiemy jak mogłoby wyglądać jak przyjdzie petent do urzędu. 21:13, 06.10.2018


REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone