Zamknij
REKLAMA

Marszałkowie dyskutowali o podziale unijnych pieniędzy na regiony i stanie przygotowań

09:30, 27.10.2021 | Z.N.
Skomentuj fot. Andrzej Goinski
REKLAMA

Z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów i reprezentantów interesariuszy biznesowych 21 października odbyło się w Żninie posiedzenia Konwentu Marszałków Województw. Wśród tematów m.in. sytuacja instytucji i twórców kultury oraz stan przygotowań do wdrażania unijnej polityki spójności 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W posiedzeniu, któremu przewodniczy marszałek Piotr Całbecki, uczestniczą również wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Województwo kujawsko-pomorskie sprawuje obecnie prezydencję w konwencie i koordynuje jego prace.

Wstępem do dzisiejszej debaty na temat kultury było wczorajsze eksperckie spotkanie robocze z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego oraz socjologa prof. Tomasza Szlendaka, który przedstawił raport na temat sytuacji polskich instytucji kultury w dobie pandemii COVID-19, i dyrektora Opery Nova Macieja Figasa, który poprowadził obrady jednego z zespołów eksperckich. Wnioski z tego spotkania - sprowadzające się generalnie do tego, że kultura potrzebuje oczywiście środków, ale też dużej uwagi ze strony decydentów, bo jest społecznie bardzo ważna - przedstawili marszałkom prof. Szlendak oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu Jerzy Janczarski. W swoich wystąpieniach marszałkowie podkreślali konieczność wspierania instytucji kulturalnych i wartościowych projektów w dziedzinie kultury na wielu poziomach i w różnych aspektach.  

Kultura po COVIDzie - prezentacja prof. Tomasza Szlendaka

W porządku obrad znalazły się także m.in. przedstawiona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rządowa informacja na temat konsultacji projektu ustawy wdrażającej politykę spójności nowej perspektywy i przygotowań do włączenia samorządów regionalnych do procesu wdrażania KPO oraz dyskusja na temat organizacji pasażerskich przewozów publicznych, w której uczestniczyli m.in. prezes Polregio Artur Martyniuk i dyrektor Krzysztof Ryfa ze spółki Koleje Wielkopolskie. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przedstawił propozycję nowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Chodzi o to, by specjalne strefy ekonomiczne funkcjonowały w myśl zasady "jedno województwo - jedna specjalna strefa ekonomiczna z siedzibą na jej terenie". Uczestniczący w obradach przedstawiciel rządu zadeklarował w tej kwestii otwartość i gotowość do dyskusji.

Obrady odbywają się w żnińskim hotelu Cukrownia Żnin, który pod względem architektonicznym jest interesującym przykładem zaadaptowania do funkcji hotelowo-konferencyjnych poprzemysłowej przestrzeni kompleksu dawnej fabryki cukru. Jako gospodarz miejsca obecnych przywitał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania naszym gościom, marszałkom szesnastu polskich województw, pokażemy jeden z najciekawszych elementów dziedzictwa kulturowego regionu – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat czwartkowego posiedzenia, w tym program oraz dokumenty, w portalu konwent.kujawsko-pomorskie.pl . Tu znajdą Państwo także zdjęcia z wydarzenia, które będziemy sukcesywnie zamieszcz

(Z.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%