Zamknij

Czeka nas mieszkaniowa rewolucja? Dom bez zbędnych formalności?

29.06.2021

Czeka nas mieszkaniowa rewolucja? Dom bez zbędnych formalności?

Rząd Zjednoczonej Prawicy chce zezwolić na budowę domów do 70 metrów kw. bez zezwolenia. To ma być prawdziwa rewolucja mieszkaniowa

W ramach obowiązujących przepisów Polacy mogą budować domy bez pozwolenia na budowę, ale ze zgłoszeniem, jeśli nie przekraczają 35 m2. Budynek ten powinien być przeznaczony do okresowego wypoczynku. 

Teraz ma być inaczej. 

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało szeroko zakrojony plan społeczno-gospodarczy - "Nowy Ład". Jako jeden z obszarów zmian wymieniano program mieszkaniowy. 

Pierwszym filarem programu ma być budowa domów do 70 m kw w podstawie, z poddaszem do 90 m kw wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Nie będzie potrzebny dziennik budowy, a także kierownik. 

Premier poinformował, że w miejscach, gdzie gminy mają uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego od decyzji do rozpoczęcia budowy powinien minąć miesiąc, a przy braku planu, poprzez zachęty w stosunku do gmin, do 2 miesięcy.

- To ma być rewolucja wolnościowa. To nie będzie w smak niektórym deweloperom, ale my nie jesteśmy po to, żeby zaspokajać deweloperów, tylko potrzeby polskich rodzin - mówił podczas prezentacji Mateusz Morawiecki.

To rozwiązanie, jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, jest skierowane przede wszystkich do osób, które mieszkają na wsi. Zdaniem Kaczyńskiego ma to pozwolić na wybudowanie domu nawet za kwotę poniżej 100 tysięcy złotych. 

W drugim filarze programu mieszkaniowego wymienione zostało wsparcie dla osób, które mają zdolność kredytową, ale nie posiadają wkładu własnego.

- Państwo polskie zagwarantuje wkład własny do wysokości 40 procent, i na dziś mamy już uzgodnione do wysokości 100 tysięcy złotych - wskazywał premier Morawiecki.

[ZT]11991[/ZT]

 


komentarz (2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


kurnachatakurnachata

0 0

nareszcie bedziem mieli nasze narodowe slamsy 20:10, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz