Zamknij
Fot. pixabay

Sadzenie truskawek z nasion w domu

13.50, 06.04.2022 Aktualizacja: 13.50, 06.04.2022

Sadzenie truskawek z nasion w domu

Truskawki to niezwykle popularne owoce, które są uwielbiane praktycznie przez wszystkich.

Truskawki to niezwykle popularne owoce, które są uwielbiane praktycznie przez wszystkich. W sezonie letnim, kiedy zaczynają się zbiory tych soczystych czerwonych owoców, ceny potrafią niekiedy zwalić z nóg. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy ma możliwość stworzyć swoją własną plantację truskawek i to przy niewielkim koszcie. Można to zrobić na dwa sposoby. Prostszym będzie truskawka sadzonki, które kupuje się już za kilkanaście złotych w sklepie. Drugim, nieco trudniejszym, ale o wiele tańszym jest kupienie nasion truskawek, co będzie wymagało odpowiedniej ilości czasu i pracy, ale efekty mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Sadzenie nasion

Nasiona kupuje się w saszetkach za kilka złotych, które są bardzo łatwo dostępne. Można skorzystać z oferty Gradinamax lub lokalnego sprzedawcy nasion. Z jednego opakowania wyrasta naprawdę dużo sadzonek. Dlatego, jeśli ktoś ma chęci i czas, to powinien skupić się właśnie na tej opcji. Poza tym nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż samodzielnie wyhodowana roślina. 

Wysiew nasion powinien zostać przeprowadzony na przełomie zimy i wiosny (od lutego do kwietnia). Do tego celu należy przygotować specjalnie przygotowaną skrzynkę, donicę lub cokolwiek innego, co pomieści odpowiednią ilość ziemi ogrodniczej wymieszanej z torfem. 

Nasiona rozsypuje się na powierzchni, delikatnie przyklepując, żeby się zagłębiły. Podlewanie najlepiej robić z wykorzystaniem spryskiwacza. Nasiona nie potrzebują dużej ilości wody w podłożu, dlatego należy to zrobić równomiernie, uważając, żeby ich nie wypłukać. Tak przygotowany pojemnik najlepiej przykryć folią i trzymać w temperaturze pokojowej przez 2-3 tygodnie, aż wykiełkują rośliny.

Pielęgnacja roślin

Kiedy wyrosną już pierwsze rośliny i wyraźnie widać, które rosną o wiele lepiej od innych, należy zrobić tzw. pikowanie, czyli usuwanie mizernych siewek, żeby nie osłabiały tych silniejszych. Tylko w ten sposób osiąga się optymalne warunki do rozrostu. Wyrośniętą roślinę można podlewać już obficiej. 

Pod koniec maja przeprowadza się już docelową rozsadę. Sadzić można do doniczek, skrzynek balkonowych lub jeśli ktoś ma takie możliwości i przygotuje sobie odpowiednio grunt – bezpośrednio do ziemi. Sadzonki powinny być umieszczane w ziemi, co około 30-40 cm. Pierwsze owoce mogą pojawić się już w czerwcu i wyrastać aż do pierwszych przymrozków. Młode rośliny jednak zawsze mają słabsze plony, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, bo kolejne lata (o ile pogoda będzie odpowiednia) powinny dać o wiele więcej truskawek.

 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%