Zamknij

Jak dokonać podziału majątku po rozwodzie na drodze polubownej? Podpowiadamy!

17:30, 14.03.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 17:31, 14.03.2019

Rozwód bez orzekania o winy, będący wspólną decyzją małżonków, których pożycie ustało, podobnie jak rozwód z orzeczeniem o winie, wymaga podzielenia majątku. Może się ono odbyć na kilka sposobów, z czego najczęściej wymienia się umowę o podział oraz postępowanie przed sądem.

Jak zgodnie rozdzielić zgromadzone dobra oraz uniknąć wkraczania na kosztowną drogę sądową? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Propozycja dla byłej małżonki: umowny podział majątku

Ostateczne ustalenie, jak rozdzielić majątek między strony przechodzące przez rozwód, nie jest rzeczą prostą. Wymaga między innymi zgromadzenia dowodów wskazujących na to, kto wniósł do małżeństwa więcej. Wiąże się to z dużym stresem, który obciąża małżonków zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Niechętnie przecież oddajemy własne środki komuś innemu, zwłaszcza, gdy sami na nie zapracowaliśmy. Chcąc uniknąć rozstrzygania sprawy o podział majątku przez sąd, warto rozważyć negocjacje z drugą stroną. Pierwszym krokiem w ich stronę jest znalezienie doświadczonego adwokata rodzinnego, co można zrobić na przykład przez portal Rozwód z Nią. Wystarczy powierzyć sprawę profesjonaliście, aby zyskać pewność, że zakończy się ona dla nas korzystnie. Kolejny ruch to przygotowanie tak zwanej propozycji umownego podziału majątku. Prawnik pomoże ją sporządzić w taki sposób, żeby była uzasadniona. Ponadto adwokat, który działa w branży już od wielu lat, z łatwością podejmie się negocjacji, doprowadzając do porozumienia bez konieczności kierowania sprawy do sądu.

Negocjacje i podpisanie umowy czy skierowanie sprawy do sądu?

Postępowanie sądowe o podział majątku po rozwodzie może trwać bardzo długo, miesiącami angażując byłych małżonków w działania sądu. Da się tego uniknąć, ograniczając czas potrzebny na dopełnienie formalności do kilku dni. Z pomocą adwokata rodzinnego, szybko przygotujemy umowę, ustalimy skomplikowane kwestie rozliczeń i wynegocjujemy taki podział majątku, który będzie zadowalający dla obu stron. Tym samym zachowamy w kieszeni środki, jakie wydalibyśmy na rozprawę sądową. Nie są to małe kwoty – samo założenie sprawy wiąże się z opłatą 1000 zł (lub 300 zł, jeśli małżonkowie dostarczą zgodny projekt podziału). Do tego trzeba doliczyć jeszcze wynagrodzenie dla prawnika i koszt powołania rzeczoznawcy, który wyceni wartości majątkowe. W wielu przypadkach negocjacje okazują się najlepszym wyjściem. Rozwód za porozumieniem stron oraz polubowny podział majątku pozwolą byłym małżonkom zaoszczędzić o wiele więcej, niż pieniądze. Warto spróbować się porozumieć chociażby w trosce o swoje zdrowie. Bez nerwów, niepotrzebnego stresu i nieprzespanych nocy, przejście przez rozwód będzie dużo prostsze. Dobrze wiedzieć, że adwokaci rodzinni zajmują się wspieraniem klientów w rozwiązywaniu sporów również na drodze polubownej. Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz zwiększyć swoją wiedzę o podziale majątku oraz innych kwestiach dotyczących rozwodu, zajrzyj na portal Rozwód z Nią.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%