Zamknij

Nadzieja dla frankowiczów

13:15, 03.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:15, 03.08.2020

Boom na kredyty we frankach szwajcarskich zaczął się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wartość złotówki się umacniała, a kredy we frankach były tańszą alternatywą dla kredytobiorców, jednak po czasie nie okazały się tanie. Dzisiaj frankowicze szukają pomocy.

1. Kredyty we frankach – kancelaria

2. Jak wygląda pomoc prawna?

Kredyt frankowy miał być szansa dla tych, którzy nie mieli wystarczającej zdolności kredytowej na zaciągnięcie kredytu w złotówkach. Gdy zaczął się boom na tego rodzaju usługi bankowe, frank szwajcarski w przeliczeniu na złotówki stał bardzo nisko. Rósł popyt na nabywanie nieruchomości. Jednak minęły lata i wartość wcześniej wspomnianej waluty wzrosła, a co za tym idzie urosło saldo, ale nie tylko: również raty podrożały. Warto wiedzieć, że kredyty frankowe nie mają wiele wspólnego z kredytami walutowymi. Sa to kredyty waloryzowane do waluty obcej lub denominowane w walucie obcej.

Kredyty we frankach – kancelaria

Liczni klienci banków skarżą się na to, że zostali wprowadzeni w błąd przez pracownika tej instytucji. Warro czytać umowy, jednak w tym przypadku pojawiły się skargi, że zapisy umowy były niejasne. Jest to jeden z powodów, dla których takie osoby wchodzą na drogę sądową przeciwko bankowi. Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele płaszczyzn życia społeczno-gospodarczego, jednak nie na zgłaszanie się do kancelarii w sprawie kredytów frankowych oraz sprawy w sądach tego dotyczących. Kancelarii udzielających pomocy frankowiczom jest coraz więcej. Jedna z nich prowadzi Jacek Kosiński: https://jacekkosinski.pl/uslugi/pomoc-frankowiczom/. Warto zaznaczyć, że wyroki, które zapadły dotychczas w tego typu sprawach były korzystne dla kredytobiorców. Dlaczego? Banki często przerzucały cała odpowiedzialność za ryzyko kursu na klienta, co jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Kancelarie niosące pomoc frankowiczom z reguły mają już doświadczenie w obronie interesów takie klienta.

Jak wygląda pomoc prawna?

Opracowanie strategii procesowej w sprawie kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego rozpoczyna się od analizy umowy, którą podpisał kredytobiorca. Szukamy w nim klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych zgodnie z polskim prawem. To często podstawa do zwrotu poniesionych kosztów przez bank. Dodatkowo ważną informacja jest fakt, że 3 października 2019 roku o tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie jest korzystne dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany do waluty obcej i dla tych, co skorzystali z kredytu denominowanego w walucie obcej. Oznacza to, że o zmianę warunków kredytowania mogą się starać osoby, które w umowie mają klauzule niedozwolone, o który wspominaliśmy wcześniej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%