Zamknij

Byli już w wojsku ale brakowało im tego szkolenia. A co z tobą?

09:20, 03.09.2021 Aktualizacja: 10:04, 03.09.2021
Skomentuj

Młodzi żołnierze WOT szkolili się m.in. w Grudziądzu. Do tej brygady trafiła większość rekrutów z powiatu świeckiego.

Dla żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej weekend upłynął pod hasłem szkolenia. W 3 podległych brygadzie batalionach szkoliło się blisko 650 żołnierzy.

Ostatnie dni sierpnia były czasem szczególnie intensywnej służby dla kadry instruktorskiej 82 batalionu lekkiej piechoty z Inowrocławia. Dowódcy i instruktorzy szkolili młodych rekrutów, którzy nie służyli wcześniej w Siłach Zbrojnych RP oraz tych, którzy pełnili już służbą wojskową i zdecydowali się na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Obydwie grupy są skoszarowane a wiedzę i umiejętności praktyczne zdobywają przez odpowiednio 16 i 8 dni szkolenia. Po pozytywnym ukończeniu tego etapu będą doskonalić się na comiesięcznych ćwiczeniach rotacyjnych przez 3 lata.

Dokładnie tyle trwa cykl szkolenia żołnierza WOT. Właśnie na takie ćwiczenia w koszarach przy ul. Dworcowej 56 stawiło się blisko 300 starszych służbą Terytorialsów, którzy tzw. „szesnastki” i „ósemki” mają za sobą. Mundurowi z Inowrocławia zorganizowali dodatkowo zbiórkę krwi, w ramach której żołnierze 8 K-PBOT oddali jej blisko 24 l. Łącznie od początku pandemii kujawsko-pomorscy Terytorialsi zasilili RCKiK w ponad 270 l krwi.

Żołnierze 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza brali też czynny udział w uroczystościach związanych ze zjazdem kawalerzystów. Reprezentacja batalionu wzięła udział w biegu o Złotą Ostrogę. Podobnie jak w Inowrocławiu w oparciu o grudziądzki batalion szkolą się żołnierze szkolenia podstawowego. Po egzaminach w formie pętli taktycznej będą wspólnie przysięgać podczas trzeciego święta brygady organizowanego na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. 

Ciężką pracę wykonał również najstarszy w strukturach 8 K-PBOT, 81 blp. W oparciu o jego koszary przy ul. Piastowskiej 2-8 i Ośrodek Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, szkoliło się ponad 200 żołnierzy WOT.

(Z.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

janjan

0 1

SZOPKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

18:53, 03.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%