Zamknij

Erasmus otwiera głowy. Konferencja podsumowująca projekt

09:01, 28.10.2024 . Aktualizacja: 10:31, 28.10.2024
Skomentuj

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu zorganizował konferencję podsumowującą działania w ramach programu Erasmus. W tym roku uczniowie szkoły mieli praktyki Chorwacji i podzielili się wrażeniami. O swoich doświadczeniach opowiedzieli również nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego, którzy szkolą się w ramach programu Erasmus.

Program Erasmus oferuje uczniom niezapomniane doświadczenia za granicą. Praktyki w różnych krajach Europy to nie tylko szansa na zdobycie nowych umiejętności zawodowych, ale także na rozwój osobisty i poszerzenie horyzontów. 

Najlepszym ambasadorami programu są uczniowie, którzy uczestniczyli w wymianach. 

Wyjazdy do Hiszpanii, Szwecji, Niemiec i Chorwacji to dla młodzieży okazja do nauki języków obcych w praktyce, poznania nowych kultur i nawiązania międzynarodowych przyjaźni

Uczniowie opowiedzieli o praktykach

Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu, którzy uczestniczyli w ostatnim wyjeździe do Chorwacji i opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

[FOTORELACJA]4107[/FOTORELACJA]

Przyznali, że droga była długa i męcząca (podróż trwała około 30 godzin), ale największym wyzwaniem, zwłaszcza dla dziewcząt, które miały praktyki w lokalnym punkcie informacji turystycznej, było porozumiewanie się w językach obcych, bo nie wszyscy turyści znali język angielski.

— Całe szczęście mieliśmy bardzo otwartych i wyrozumiałych opiekunów praktyk — przyznały uczennice.

Uczniowie mieszkali 500 metrów od morza, a tuż obok mieli rozbudowaną siłownię plenerową, dlatego popołudniami korzystali z uroków śródziemnomorskiego klimatu i pozwali okolice. 

Starosta świecki podczas otwarcia konferencji również zachęcał, by korzystać z takich programów jak Erasmus, które pozwalają na doskonalenie języków obcych w praktyce i otwierają drzwi do nowych możliwości.

Zaangażowanie nauczycieli

Organizacja wymian międzynarodowych to złożony proces, wymagający zaangażowania zarówno nauczycieli, jak i uczniów. 

Nad organizacją pierwszych wymian (od 2015 roku) czuwała Ewa Joachimiak, była dyrektor szkoły. Obecnie koordynatorem programu jest Anna Mądry, wicedyrektor ZSP w Świeciu. Nauczycielka opowiedziała o kulisach przygotowań do każdej wymiany. 

— Po nawiązaniu kontaktu z pracodawcami, ja sama jadę na miejsce, sprawdzam, gdzie uczniowie będą mieszkać, co będą jeść, jak będą pracować i u kogo — przyznaje Anna Mądry. — Przed wyjazdem uczniowie dostają rozpiskę, ale na miejscu duża odpowiedzialność spoczywa już na nich by dotrzeć wszędzie na czas i zaplanować czas wolny. W tym roku uczniowie poradzili sobie znakomicie — dodaje.

Dyrektor szkoły Piotr Kamiński podziękował za zaangażowanie i pracę wszystkim nauczycielom, bez których kolejne wymiany nie mogłyby się odbyć. 

Partnerstwo kilku szkół

Szkoła w Świeciu współpracuje z partnerami z innych regionów Polski, co pozwala na realizację jeszcze bardziej ambitnych projektów.

Lista działań partnerów — Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku jest długa:

  • kształcenie zawodowe dostosowane do ery cyfrowej i trening umiejętności interpersonalnych dla uczniów szkoły branżowej przeprowadzony przez firmę z Włoch
  • wizyty w firmach i rozwiązywanie zadań rekrutacyjnych
  • szkolenia w hiszpańskiej Maladze, staże zawodowe na Malcie i w Wiedniu
  • staże zawodowe w Szwecji w zawodach: technik weterynaryjny, technik rolnik, technik żywienia

Działaniom zwykle towarzyszy program kulturowy — zwiedzanie miast, poznawanie ważnych miejsc historycznych i kulturowych.

Program to klucz do rozwoju szkoły 

Dzięki programowi Erasmus, uczniowie zdobywają cenne kompetencje, które przydadzą im się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Wyjazdy zagraniczne to inwestycja w przyszłość, która otwiera przed młodymi ludźmi nowe możliwości.

Dziś program Erasmus i możliwości, jakie ze sobą niesie, to karta przetargowa podczas rekrutacji do szkół. Często uczniowie wybierają właśnie taką szkołę, która daje możliwości wyjazdu na zagraniczne praktyki.

Erasmus nie tylko dla uczniów

Zupełnie inną formę programu Erasmus realizuje w Świeciu I Liceum Ogólnokształcące, które szkoli nauczycieli. 

— Poznajemy nowe metody nauczania, dowiedzieliśmy się czym jest eTwinning i przeprowadziliśmy takie lekcje. Naprawdę warto wziąć udział w programie, choć przygotowanie dokumentów jest praco- i czasochłonne to nawet nauczyciele powtarzają, że był to ich najlepszy wyjazd w życiu — wyliczała koordynator Bożena Mischker.

Program Erasmus to nie tylko edukacja szkolna, to także sektory obejmujące szkolnictwo wyższe, edukację dorosłych, młodzież i sport. Wiecej o programie można poczytać na stronie erasmusplus.org.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%