Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu zorganizował konferencję podsumowującą działania w ramach programu Erasmus. W tym roku uczniowie szkoły mieli praktyki Chorwacji i podzielili się wrażeniami. O swoich doświadczeniach opowiedzieli również nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego, którzy szkolą się w ramach programu Erasmus.
Program Erasmus oferuje uczniom niezapomniane doświadczenia za granicą. Praktyki w różnych krajach Europy to nie tylko szansa na zdobycie nowych umiejętności zawodowych, ale także na rozwój osobisty i poszerzenie horyzontów.
Najlepszym ambasadorami programu są uczniowie, którzy uczestniczyli w wymianach.
Wyjazdy do Hiszpanii, Szwecji, Niemiec i Chorwacji to dla młodzieży okazja do nauki języków obcych w praktyce, poznania nowych kultur i nawiązania międzynarodowych przyjaźni.
Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu, którzy uczestniczyli w ostatnim wyjeździe do Chorwacji i opowiedzieli o swoich doświadczeniach.
[FOTORELACJA]4107[/FOTORELACJA]
Przyznali, że droga była długa i męcząca (podróż trwała około 30 godzin), ale największym wyzwaniem, zwłaszcza dla dziewcząt, które miały praktyki w lokalnym punkcie informacji turystycznej, było porozumiewanie się w językach obcych, bo nie wszyscy turyści znali język angielski.
— Całe szczęście mieliśmy bardzo otwartych i wyrozumiałych opiekunów praktyk — przyznały uczennice.
Uczniowie mieszkali 500 metrów od morza, a tuż obok mieli rozbudowaną siłownię plenerową, dlatego popołudniami korzystali z uroków śródziemnomorskiego klimatu i pozwali okolice.
Organizacja wymian międzynarodowych to złożony proces, wymagający zaangażowania zarówno nauczycieli, jak i uczniów.
Nad organizacją pierwszych wymian (od 2015 roku) czuwała Ewa Joachimiak, była dyrektor szkoły. Obecnie koordynatorem programu jest Anna Mądry, wicedyrektor ZSP w Świeciu. Nauczycielka opowiedziała o kulisach przygotowań do każdej wymiany.
— Po nawiązaniu kontaktu z pracodawcami, ja sama jadę na miejsce, sprawdzam, gdzie uczniowie będą mieszkać, co będą jeść, jak będą pracować i u kogo — przyznaje Anna Mądry. — Przed wyjazdem uczniowie dostają rozpiskę, ale na miejscu duża odpowiedzialność spoczywa już na nich by dotrzeć wszędzie na czas i zaplanować czas wolny. W tym roku uczniowie poradzili sobie znakomicie — dodaje.
Szkoła w Świeciu współpracuje z partnerami z innych regionów Polski, co pozwala na realizację jeszcze bardziej ambitnych projektów.
Lista działań partnerów — Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku jest długa:
Działaniom zwykle towarzyszy program kulturowy — zwiedzanie miast, poznawanie ważnych miejsc historycznych i kulturowych.
Dziś program Erasmus i możliwości, jakie ze sobą niesie, to karta przetargowa podczas rekrutacji do szkół. Często uczniowie wybierają właśnie taką szkołę, która daje możliwości wyjazdu na zagraniczne praktyki.
Zupełnie inną formę programu Erasmus realizuje w Świeciu I Liceum Ogólnokształcące, które szkoli nauczycieli.
— Poznajemy nowe metody nauczania, dowiedzieliśmy się czym jest eTwinning i przeprowadziliśmy takie lekcje. Naprawdę warto wziąć udział w programie, choć przygotowanie dokumentów jest praco- i czasochłonne to nawet nauczyciele powtarzają, że był to ich najlepszy wyjazd w życiu — wyliczała koordynator Bożena Mischker.
Program Erasmus to nie tylko edukacja szkolna, to także sektory obejmujące szkolnictwo wyższe, edukację dorosłych, młodzież i sport. Wiecej o programie można poczytać na stronie erasmusplus.org.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz