Ludzka pamięć bywa zawodna. Nie pozwólmy, aby historia wyblakła. Niech odżywa, na naszych oczach! Takimi słowami Marcin Krzyżanowski, 17-latek ze Świecia opisuje swój kanał pt. „Internet nie zapomina”, który ma działać jak pamiętnik. Zaprasza do rozmów mieszkańców Świecia i nie tylko.
Kanał na You Tube „Internet nie zapomina” działa od miesiąca i co tydzień w sobotę jego autor publikuje nowy materiał. To około 15-minutowe nagrania rozmów z mieszkańcami Świecia, artystami.
- To niezwykle cenny pomysł, dlatego objęliśmy cały projekt patronatem portalu Świecie24 - mówi Krzysztof Nowicki, wydawca i redaktor naczelny portalu. - Widzimy wielką wartość w działaniach młodego twórcy i będziemy je nie tylko propagować, ale też wspierać.
Pomysł nagrywania rozmów pojawił się w rodzinnym gronie.
— Około rok temu byliśmy u babci na spotkaniu i babcia zaczęła opowiadać o czymś ciekawym — wspomina Marcin Krzyżanowski. — Wtedy mama zauważyła, że fajnie by było takie wspomnienie spisać lub jakoś inaczej udokumentować. Pomyślałem, że to faktycznie ciekawy pomysł. Pojawiały się różne wersje i formuły, ostatecznie stanęło na tworzeniu 10-15 minutowych filmików — wyjaśnia.
Autor daje swoim rozmówcom pełną swobodę mówienia i nie narzuca żadnego tematu.
— Niektórzy mają ciekawe historie i dobrze wiedzą o czym chcą mówić. Innych muszę nakierowywać konkretnymi pytaniami — przyznaje Marcin. — Staram się również nic nie wycinać z tych rozmów, dopóki nie pojawi się w nich krępująca cisza — dodaje.
Marcin to bardzo zdeterminowany młody człowiek. Uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu i w tym roku będzie zdawał maturę. Mimo to znajduje czas, żeby zająć się tak czasochłonnym projektem.
Każda z rozmów trwa około 15 min, mimo to ich nagranie i obróbka zajmuje nastolatkowi kilka godzin tygodniowo. Po co to robi?
— Powodów jest kilka. Z pewnością spełniam się przez ten projekt i realizuję, ale jest to dla mnie również odskocznia od obowiązków szkolnych — przyznaje Marcin. — Uwielbiam montować filmy, siadać po drugiej stronie kamery i nadzorować jak materiał się nagrywa. Fascynuje mnie również ruch kamery i tworzenie różnych ujęć. Wreszcie materiał będzie również moim portfolio. Po ostatnich wydarzeniach w szkole postanowiłem, że mój kanał nie będzie w żaden sposób cenzurowany i nawet jeśli pojawią się treści niepoprawnie polityczne to absolutnie nie będę tego usuwał — zapowiada twórca.
Marcin nawiązał współpracę z Centrum Pokoleń w Świeciu, gdzie osoby starsze przychodzą na zajęcia i czasami uczestników udaje się namówić na wspominki.
Bywa, że są to znane osoby. Marcin przeprowadził już rozmowę z Jerzym Wójcikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Świeciu, który opowiadał o swoich narodzinach, dzieciństwie i początkach samorządności.
Niezwykle ciekawie o głodzie ziemi w województwie lubelskim i wielkiej przeprowadzce swojej rodziny z koniem, dwiema krowami i kurami, w okolice Świecia, opowiedziała Krystyna Nitka.
W najbliższą sobotę premierę będzie miała rozmowa z Grzegorzem Sikorskim.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz