Zamknij

12 milionów złotych na modernizację szpitalnego oddziału ratunkowego w Świeciu

15:33, 10.12.2024 Aktualizacja: 15:39, 10.12.2024
Skomentuj

Spis treści

Nowy Szpital w Świeciu przygotowuje się do inwestycji. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczną się prace remontowe na szpitalnym oddziale ratunkowym. Odnowione zostaną wnętrza i pojawi się zupełnie nowy sprzęt.

Rusza wielki remont

Nowy Szpital w Świeciu rozpoczyna modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz pracowni diagnostycznych (RTG, Endoskopii i USG).

Oprócz remontu wnętrz, w ramach projektu zakupiony zostanie nowy sprzęt, taki jak aparat RTG, aparaty USG, wieża endoskopowa z gastro- i kolonoskopami, defibrylatory i wiele innych.

Inwestycja o wartości ponad 12 mln zł zostanie sfinansowana ze środków krajowego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Pieniądze zostały placówce przyznane w ramach konkursu. Prace ruszają w grudniu i potrwają rok.

– Naszym celem jest poprawa organizacji, co wpłynie na sprawniejsze udzielanie pomocy. Chcemy, by pacjenci czuli się bezpiecznie i byli dobrze informowani o procedurach – tłumaczy Tomasz Ławrynowicz, członek zarządu szpitala.

Pacjenci będą przyjmowani normalnie

Co istotne, prace będą prowadzone etapowo, dzięki czemu funkcjonowanie oddziału pozostanie niezakłócone. Pacjenci mogą być spokojni – SOR w Świeciu nie przestanie przyjmować osób wymagających pilnej pomocy medycznej. Zarząd szpitala podkreśla, że utrzymanie ciągłości działania oddziału było jednym z kluczowych założeń przy planowaniu remontu.

– Zależy nam, aby nasi pacjenci w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności związane z modernizacją – zaznacza Tomasz Ławrynowicz.

Remont zakończy się przed końcem 2025 roku.

Co się zmieni na SOR-ze?

Po modernizacji ma wzrosnąć komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Wśród najważniejszych zmian można wymienić:

  • Lepszą organizację usług medycznych – nowy układ pomieszczeń ma umożliwić bardziej efektywne działanie zespołów ratunkowych i skrócić czas oczekiwania na pomoc.
  • Przejrzystą komunikację z personelem – pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o przebiegu leczenia i procedurach.

  • Większy nadzór medyczny – planowane zmiany w infrastrukturze i wyposażeniu pozwolą personelowi jeszcze lepiej nadzorować stan zdrowia pacjentów.

Pogotowie w liczbach

W sumie liczba przyjętych w SOR w Świeciu pacjentów w 2023 roku przewyższyła 15,5 tys.

Wśród zdarzeń obsługiwanych przez SOR są ciężkie urazy i obrażenia ciała, będące efektem wypadków komunikacyjnych, szkolnych, sportowych czy upadków z wysokości.

Zdarzają się też pacjenci, którzy ulegli poparzeniom, podtopieniom lub ukąszeniom.

Kolejną kategorią przypadków są zatrucia lekami, chemikaliami, gazami, używkami czy pokarmami. Wielu pacjentów trafia też z takimi objawami jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, duszność, silne bóle głowy, utrata przytomności, drgawki, zaburzenia widzenia, mowy czy czucia, krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, a także uporczywe wymioty. Do świeckiego SOR przywożeni są także pacjenci z objawami udaru mózgu.

SOR pełni więc funkcję pierwszej linii pomocy w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej, ratując życie i zdrowie mieszkańców Świecia i okolic, w tym także ościennych powiatów – grudziądzkiego, chełmińskiego i tucholskiego.

[ZT]24887[/ZT]

[ZT]24876[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%