Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już około 3 miliony takich wniosków.
Już od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.
Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z PUE/eZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej oraz bezpłatnej aplikacji mZUS na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Ważne terminy
[ONNETWORK_VIDEO_ID]52[/ONNETWORK_VIDEO_ID]
Termin ustalenia prawa do świadczenia 800 plus oraz jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Pisma, informacje oraz decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE/eZUS, niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia.
W przypadku, gdy rodzic składa wniosek za pośrednictwem banku lub portalu Emp@tia, a nie posiada profilu na PUE/eZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie założy mu taki profil na podstawie danych podanych we wniosku.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny.
W 2024 roku rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze, obejmujących 7 mln 918 tys. dzieci. Dla porównania, w roku poprzednim złożono 5 mln 271 tys. wniosków, które dotyczyły 8 mln 136 tys. dzieci.
W województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku rodzice złożyli ponad 265,5 tys. wniosków o 800 plus, obejmujących 402,5 tys. dzieci.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz