Są ludzie, którzy troszczą się o pamięć pomordowanych.
W środę wieczorem, 12 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu swoje spotkanie mieli członkowie Klubu Miłośników Historii KaMuH, przybyli także inni zainteresowani tym wydarzeniem. Zaproszonym gościem był Olaf Popkiewicz, współprowadzący program Poszukiwacze Historii na Polsat Play, archeolog specjalizujący się w archeologii zbrodni i pól bitewnych, a także archeologii podwodnej, bronioznawca i biegły z ramienia IPN.
Poszukiwacze w borach
Popkiewicz zaprezentował fragment odcinka Poszukiwacze Historii, w którym on i Radosław Biczak odwiedzili Bory Tucholskie, aby znaleźć ślady przeprawy polskich oddziałów przez Wdę, podczas wycofywania się przed Niemcami w 1939 r.
Gość opowiadał o znaleziskach z tego rejonu, o rozmowach ze starszymi osobami, świadkami wydarzeń z okresu II wojny światowej na naszych terenach. Wspominał również o swoich pierwszych poszukiwaniach na Mierzei Wiślanej, a także o planie nakręcenia odcinka o szlaku bojowym ppłk Jana Maliszewskiego, który wraz ze swoim pułkiem przemierzał tereny naszego powiatu.
Przywrócić pamięć o zapomnianych
Sprawą, która sprowadziła do Świecia Olafa Popkiewicza jest kwestia znalezionej w księgach parafialnych informacji o miejscu bezimiennego pochówku 60 żołnierzy i 10 osób cywilnych zamordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 r. i pochowanych na terenie cmentarza w Przysiersku. Klub Miłośników Historii KaMuH dąży do tego, aby przywrócić tym osobom godny pochówek i w miarę możliwości zidentyfikować zwłoki.
-Ciała zidentyfikujemy po blaszkach zwanymi nieśmiertelnikami – wyjaśniał Olaf Popkiewicz. - Możliwe jednak, że nie przy każdym ciele znajdziemy taki nieśmiertelnik, musimy się z tym liczyć. Na pewno uda nam się ustalić płeć ofiary, jej wiek i przynależność do Wojska Polskiego. Aby rozpocząć ekshumację, należy zwrócić się z prośbą o pozwolenie do kurii Kościoła Rzymsko – Katolickiego, a następnie porozumieć się z IPNem – radzi archeolog.
Olaf Popkiewicz wierzy, że dojdzie do ekshumacji. - Pokrzyżujemy plany hitlerowców i przywrócimy pamięć o pomordowanych - mówi archeolog. - Należy się jednak uzbroić w cierpliwość- podsumowuje.
Emilia Drachal
0 0
Następny lubujący sie w ekshumacjach.......................
0 0
głupiś romek
0 0
To nie byli pomordowani. Portal jak zwykle jest niedbały i przekręca fakty. Trzeba słuchać uważnie. Pochowani żołnierze i cywile to ofiar wrześniowych bombardowań Luftwaffe. Spotkanie zgromadziło ponad 40 osób, pasjonatów historii. Spotkania organizowane są co miesiąc i skierowane do wszystkich zainteresowanych a nie tylko uczestników klubu
0 0
Portal jest jak najbardziej ok, tylko ci ' miłośnicy' coś mało miłujący . No może prezesa bo historię trzeba znać , nie tworzyć.
0 0
Rzucane hasła bez pokrycia, miał być odnowiony pomnik wdzięczności
na rogu WP i Laskowickiej i nic, wielki krzyk o cmentarzu żydowskim i nic,
ciekawe czy przed obietnicą ekshumacji zastanowiono się ile to kosztuje
i skąd na to fundusze? Same ble ble ble jak zwykle!
0 0
klub myszki miki i przyjaciele...
0 0
Barany beczą a pasjonaci idą dalej
0 0
w przepaść
0 1
Ida szukać wrogów Ojczyzny!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz