Zamknij

100-lecie odzyskania niepodległości. Zobacz program obchodów w Świeciu: 8-21 listopada i przyłącz się do świętowania

09:45, 06.11.2018 M.K Aktualizacja: 10:57, 06.11.2018
Skomentuj

W listopadzie w Świeciu odbywać się będzie kilkanaście wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Już dziś sprawdź co, gdzie i kiedy.

100-lecie odzyskania niepodległości - obchody w Świeciu „Wolność kocham i rozumiem” -  8-21 listopada 2018

8-9 listopada

9:00-16:00 „Od I rozbioru do zaślubin z morzem” – zajęcia edukacyjne dla szkół, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

W dniach 8 i 9 listopada 2018 roku, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej ma przyjemność zaprosić uczniów szkół podstawowych (klas VI-VII), oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu świeckiego, a także ich opiekunów na wykład okolicznościowy pt.: „Od pierwszego rozbioru do zaślubin Polski z morzem”. 

Celem zajęć będzie przedstawienie losów naszej Ojczyzny i miasta Świecia na przełomie XVIII i XIX wieku – poprzez czas powstań narodowych, aż do zakończenia I wojny światowej i okresu kształtowania się II RP. 

Wstęp wolny, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych – szkoły lub placówki opiekuńcze (Michał Goliński, tel. 608 251 471).

Organizator: Izba Regionalna Ziemi Świeckiej (OKSiR)

Osoby prowadzące zajęcia: Michał Goliński oraz Radosław Anasz.
 

10 listopada

18:00 „Świecie wczoraj, Świecie dzisiaj” – otwarcie wystawy zbiorów A. Modlińskiego i fotografii Sz. Wacławika, Galeria OKNO

19:00 „Rock w rok 100-lecia Niepodległej” – koncert zespołu „Latający Most”, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR

Zespół „Latający Most” powstał w styczniu 1997 roku. Do 2003 roku zespół aktywnie działał na rodzimej scenie regularnie koncertując oraz wygrywając wiele prestiżowych festiwali, w tym zdobywając główną nagrodę na festiwalu FAMA 2000 w kategorii „Wykonawca Rockowy”.

Po tym czasie zespół zapadł w fazę uśpienia, z której od czasu do czasu się „wybudza”. Okres przerw daje zespołowi szansę na świeższe podejście do materiału, który zostaje odkurzony i przearanżowany w znacznej części na nową formę przy jednoczesnym zachowaniu dawnego stylu.

Na dużej scenie Klubokawiarni Kultura zespół zaprezentuje się w akustycznej odsłonie. Jest to swoiste novum – zespół nigdy nie grał stricte akustycznie.

„Latający Most” w przyszłości będzie się jeszcze nie raz „wybudzał” ze swojego letargu i wspólnie pracował. Dla wszystkich, którzy pamiętają ich dźwięki ich powrót z pewnością przyniesie wiele ciekawych doznań muzycznych, zarówno ze starym, jak i nadchodzącym materiałem.

Skład zespołu:

Krzysztof Jakobi – gitara
Marcin Jaskulski – śpiew
Wojciech „Fazi” Radtke – gitara, gitara dobro, piano

11 listopada

10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny, kościół św. Andrzeja Boboli w Świeciu 

11.00 Składanie kwiatów na mogile poległych żołnierzy w wojnie 1920 roku przy kościelnym cmentarzu
Przemarsz na Duży Rynek (ul. Gimnazjalna, Klasztorna). Uroczysty pochód poprowadzi Stowarzyszenie „Orkiestra Dęta Świecie” wraz z pocztami sztandarowymi, delegacjami i mieszkańcami.


11.30 Uroczystości patriotyczne na Dużym Rynku

12:30 Otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej (Biuro Edukacji Narodowej Bydgoszcz-Gdańsk) pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Edukacji Narodowej Bydgoszcz-Gdańsk
Partner: Izba Regionalna Ziemi Świeckiej Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu

Na ekspozycji poruszone zostały następujące kwestie: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka.

Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefan Łaszewski, Otton Steinborn, Jan Biziel, Jan Maciaszek, kpt. Paweł Cyms, dr Józef Wybicki, Antoni Abraham, Stefan Hazuka, Tomasz Rogala, ks. Józef Wrycza, płk Wojciech Józef Gromaczyński. 
IPN podczas otwarcia będzie reprezentował dr Przemysław Wójtowicz.

Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).

13:00 Bieg Niepodległości realizowany w ramach programu „Żyj Sportem”, Duży Rynek

Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej wraz z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu serdecznie zapraszają do udziału w „Biegu Niepodległości 1918 - 2018" - wydarzeniu, którego celem jest upamiętnienie wyjątkowej daty jaką jest 100-lecie odzyskania przez Polskę suwerenności.

Bieg odbędzie się w niedzielę 11 listopada. Chcemy świętować ten dzień w sposób aktywny, promując pozytywne postawy jakimi są aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, prezentowanie biało-czerwonych barw i wspólne okazywanie szacunku ludziom, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość, a potem przez lata jej bronili.

Trasa Biegu będzie w dużej mierze wiodła wśród miejsc, które związane są z powrotem Świecia do macierzy. Start i meta biegu na Dużym Rynku w Świeciu, a łączna długość trasy to 5 100 metrów. 

Na uczestników Biegu czekać będą unikatowe medale okolicznościowe, posiłek regeneracyjny i upominki od partnerów Biegu.

UDZIAŁ W BIEGU JEST BEZPŁATNY.
WARUNKIEM JEST ZAPISANIE SIĘ NA LISTĘ UCZESTNIKÓW I UDZIAŁ W BIEGU W STROJU NAWIĄZUJĄCYM DO POLSKICH BARW NARODOWYCH.

Osoby niepełnoletnie potrzebują pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego przesłanej w formie skanu wraz z mailem zgłoszeniowym.

DATA I GODZINA BIEGU: 11.11.2018, godz. 13:00

ORGANIZATORZY: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu

PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki

TRASA BIEGU: start Duży Rynek w Świeciu
Trasa przebiegać będzie fragmentem ulic Klasztornej i Sądowej oraz przez teren Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych do ulic Nadbrzeżnej i Wodnej, gdzie nastąpi nawrót i powrót tą samą drogą na Duży Rynek. Start i meta będą znajdować się na płycie Dużego Rynku. Niedopuszczalne jest skracanie trasy biegu.

DŁUGOŚĆ TRASY: 5 000 metrów (plus symboliczne 100 metrów już za metą)

ZGŁOSZENIA: [email protected] (należy podać imię i nazwisko i nr. telefonu uczestnika Biegu).

18:00 Recital Tomasza Stockingera „Już nie zapomnisz mnie”, sala widowiskowa OKSiR, zaproszenia do odbioru w OKSiR

Zapraszamy na wyjątkowy koncert w wykonaniu znakomitego aktora Tomasza Stockingera, który przeniesie nas w pełne uroku „lata 20-te, lata 30-te”. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystąpią:

Tomasz Stockinger – śpiew
Stefan Gąsieniec – fortepian

Recital „Już nie zapomnisz mnie” to piękne wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego wyśpiewanych przez szarmanckiego Tomasza Stockingera.

Tytuł programu pochodzi od piosenki, która stanowiła główny motyw muzyczny polskiej komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku. Koncert poświęcony jest twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot. A jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych.

Można powiedzieć, że ten recital jest wiązanką piosenek polskiego kina przedwojennego, w rytmie walca i tanga przy akompaniamencie pianisty, jak za dawnych, dobrych lat. Wraca do nas łagodnym uśmiechem, niesłychanym charm'em i przenosi do magicznego dwudziestolecia. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych.

----

Tomasz Stockinger ukończył  PWST w Warszawie w 1978 r., od tego czasu nieprzerwanie związany z teatrem, kinem, telewizją, a także estradą, jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawanych polskich aktorów. Syn znanego aktora Andrzeja Stockingera kontynuuje również rodzinne muzyczne tradycje. W 2005 r. nagrał solową płytę z Polskim Radiem pt. „Melodią wracasz do mnie”.
Pierwsze kroki na scenie stawiał w Teatrze Dramatycznym pod dyrekcją Gustawa Holoubka, później współpracował z innymi warszawskimi teatrami: Kwadrat, Scena Prezentacje, Syrena, Roma i Komedia. Największą popularność zyskał dzięki filmom, które utrwaliły wizerunek aktora jako romantycznego amanta: „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Lata 20-te, lata 30-te”, „Sto koni do stu brzegów”. Na koncie ma role w najważniejszych polskich serialach, jak: „Dom”, „Rycerze i rabusie”, „Pogranicze w ogniu”, czy „Klan”.
Obecnie aktor występuje w warszawskim Teatrze Kamienica, goszcząc też na wielu innych polskich scenach w repertuarze teatralnym i muzycznym.  

Stefan Gąsieniec - kompozytor, aranżer muzyczny, pianista. Wyróżniony w roku 2010 Nagrodą Specjalną Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury. Od 2007 roku Stefan Gąsieniec pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego festiwalu muzycznego „Eurosilesia”, nad którym Honorowy Patronat obejmował światowej sławy dyrygent MAESTRO KURT MASUR.
Skomponował, zaaranżował i wyprodukował muzykę do solowego albumu Krzysztofa Cugowskiego pt. „Przebudzenie”. Koncertuje jako pianista w Polsce i za granicą z gwiazdami światowego jazzu takimi jak Fuasi Abdul Khaliq (USA), Kenny Martin (USA), Daniel Allen (Cuba), Siggy Davis (USA), Nirankar Khalsa (USA), Tony Hurdle (USA) i innymi.
Komponował, aranżował i koncertował z większością gwiazd polskiej sceny muzycznej m.in.: Tomaszem Stockingerem, Ewą Bem, Katarzyną Groniec, Olgą Bończyk, Justyną Steczkowską, Krzysztofem Cugowskim, Stanisławem Soyka, Grzegorzem Markowskim, Michałem Bajorem, Maciejem Miecznikowskim, Januszem Radkiem, Pawłem Kukizem, Mieczysławem Szcześniakiem, Robertem Kudelskim i wieloma innymi.

13-14 listopada

9:00-15:00 Warsztaty filmowe „Świecie po nowemu” – gimnazja oraz licea, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa

16 listopada

12:00 Poranek muzyczny „Jeszcze Polska nie zginęła”, sala widowiskowa OKSiR, zaproszenia do odbioru w OKSiR

Zapraszamy 16 listopada o godz. 12:00 do sali widowiskowej OKSiR na poranek z muzyką patriotyczną w wykonaniu artystów Filharmonii Pomorskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Walczyć i wzbudzać nastroje patriotyczne, sprzeciwiać się zaborcom można za pomocą muzyki, czego najlepszym przykładem są kompozycje Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Ignacego Paderewskiego. Podczas koncertu będziemy podziwiać zasługi polskich patriotów przy muzyce na wskroś polskiej.

20-21 listopada

wtorek 12:00-18:00, środa 10:00-16:00
Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Duży Rynek

Urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając osoby zwiedzające do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni. Dzięki ekranom dotykowym każdy zwiedzający może samodzielnie obierać kierunek i zakres zwiedzania ekspozycji.

Tematyka wystawy to przede wszystkim okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego Państwa. To także prezentacja wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie i ich wynalazki. Urządzenia holograficzne prezentują trójwymiarowe obrazy symboli tożsamości narodowej i przedmioty sztuki użytkowej powstałe w czasach II RP.

Każdy może wykonać samodzielnie pamiątkę z wystawy wykonując odcisk pieczęci z wizerunkiem 5 prezentowanych Orłów Białych z różnych epok, w tym obowiązującego wzoru godła. Ponadto odwiedzający mają możliwość wykonania zdjęcia z 6 Ojcami Niepodległości w foto budce i wysłanie go na własny adres e-mail, uczestniczyć w rozgrywce plenerowej gry planszowej „Dumni z Niepodległej – poznaj II RP” oraz złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości.

Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne.

Znak stulecia niepodległości - okolicznościowy znak graficzny Prezydenta RP.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

julkajulka

1 4

Proszę nie nazywać Dudy prezydentem , jak już to najwyżej rezydentem podPiSującym każdy wymysł niejakiego samozwańczego naczelnika Wolski. 12:18, 06.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

vinivicivinivici

3 0

Obchody w "CSW"? naprawdę? pani od języka polskiego za taki badziewny skrót do poważnego tematu dałaby mi jedynkę. 14:26, 06.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%