Dziś jeszcze do 18, a w środę od 10 do 16 można zwiedzać Multimedialne Muzeum Mobilne na Dużym Rynku. Wybierz się w niezwykłą podróż po polskiej historii i dziejach naszej niepodległości.
Muzeum przygotowano z inicjatywy prezydenta RP i jest ostatnim wydarzeniem w Świeciu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Mobilne muzeum można odwiedzić dziś w godzinach 12:00-18:00 i jutro (środa 21.11.2018) w godzinach 10:00-16:00 na Dużym Rynku w Świeciu. Wstęp jest bezpłatny, a na każdego kto zdecyduje się odbyć podróż po historii i dziejach naszej niepodległości czeka sporo niespodzianek.
Multimedialne Muzeum Mobilne przygotowało fotografie, fragmenty filmów historycznych i wiele więcej. Sprawdźcie sami co można zobaczyć na Dużym Rynku:
1. PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJ DUDA - przemówienie Prezydenta Rzeczpospolitej polskiej Andrzeja Dudy, nagrane specjalnie dla Multimedialnego Muzeum Mobilnego.
2. OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI - poznaj sześciu Ojców Niepodległości - wybitne postaci, które, poprzez swoje ofiarne poświęcenie oraz współpracę ponad ideologicznymi podziałami, w różnorodny sposób przyczyniły się do rozwoju Rzeczpospolitej.
3. NOWOCZEŚNI - Port w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy, unifikacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej to zaledwie część fascynującej opowieści o inwestycjach dwudziestolecia międzywojennego.
4. AKTYWNI - w niepodległej Polsce powstała przestrzeń na aktywności jednoczące obywateli - niezwykle ważną rolę odegrały Kościół katolicki oraz mniejszości etniczne i religijne. W tym czasie nastąpił też rozwój sportu i turystyki.
5. TWÓRCZY - budowa nowoczesnych gmachów muzealnych, z warszawskim Muzeum Narodowym na czele, oraz aktywność środowisk literackich i artystycznych pozwoliły na odbudowę kulturalnej tożsamości narodowej.
6. WZORNICTWO - rozwój wzornictwa przemysłowego na światowym poziomie to wielkie osiągnięcie niepodległości. Wspierane przez rząd i doceniane na międzynarodowych wystawach światowych polskie wzornictwo wyrażało ducha wolności i nowoczesności.
7. ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI - w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował do całorocznej lektury 44 teksty, w ramach Narodowego Czytania. Teksty te tworzą Antologię Niepodległości. To wielkie dzieła polskiej literatury - fragmenty powieści, dramatów, utworów politycznych, poematów, wiersze, pieśni, opowiadania, wspomnienia, które odzwierciedlają ważne dla Polaków idee wolności i niepodległości.
8. POLACY - Polskę tworzą ludzie, również ci, którzy wykorzystali swoje niezwykłe talenty do tworzenia nowych wartości. Spośród wielu ważnych postaci przedstawiamy 100 wybranych sylwetek wielkich rodaków: twórców, myślicieli, artystów, inżynierów, naukowców, lekarzy, filozofów. Przyczynili się oni do rozwoju świata, pozostając jednocześnie Polakami. Tworzą historię, stanowią część naszego dziedzictwa, kształtują współczesność.
9. WYNALAZKI - Polscy naukowcy, niekiedy mieszkający poz krajem, mogli poszczycić się wieloma odkryciami. Niespokojny duch innowacyjności był i jest obecny w wielu dziedzinach życia. Do dzisiaj napędza polską myśl i inwencję. Prezentujemy wybrane wynalazki Polaków, które zmieniły - i wciąż zmieniają - świat.
10. ORDER ORŁA BIAŁEGO - Order Orła Białego to najważniejsze polskie odznaczenie, nadawane "za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczpospolitej Polskiej".
11. SYMBOLE TOŻSAMOŚCI - pierwszy raz w historii, dzięki technologii holograficznej, można obejrzeć w jednym miejscu siedem bezcennych skarbów symbolizujących narodową tożsamość Polaków.
12. ODKRYJ NIEPODLEGŁOŚĆ - w tej interaktywnej grze odkryjesz 10 postaci oraz wydarzeń, które poprowadzą cię do wygranej - Polski niepodległej.
13. STANOWISKO PIECZĘCI - jaki znak twój? Orzeł Biały! Zobacz, jak przez stulecia zmieniał się nasz narodowy symbol. Na tym stanowisku odbijesz pięć pieczęci z wizerunkami orłów i będziesz mógł stworzyć własną pamiątke z wystawy.
14. POLSKA PRZYSZŁOŚCI - stanowisko "Polska przyszłości" to finał wystawy. Pełni funkcję wizualnej klamry i prowadzi zwiedzających w przyszłość Polski niepodległej.
15. DUMNI Z NIEPODLEGŁEJ - Plenerowa gra planszowa dla wielu graczy. Jej uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
16. FOTOBUDKA - sfotografuj się w towarzystwie sześciu ojców niepodległości i umieść swoje zdjęcie na stronie Muzeum lub na portalach społecznościowych.
17. KSIĘGA NIEPODLEGŁOŚCI - z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, powstała okolicznościowa Księga, w której swój podpis złożyć mogą wszyscy obywatele pragnący uczcić stulecie odrodzenia państwa polskiego.
Ze względu na brzydką pogodę nie udało się przygotować stanowiska do gry planszowej, jednak Mobilne Muzeum Multimedialne odwiedza sporo osób. Przychodzą nie tylko grupy szkolne, ale i mieszkańcy, którzy z zafascynowaniem przyglądają się stanowiskom.
Mobilne Muzeum Multimedialne odwiedzi od 15 czerwca do 15 grudnia ponad 50 miast.
Ronaldo17:52, 20.11.2018
Mam nadzieję ,że o kaczkach tam nic nie ma ??? 17:52, 20.11.2018
hehehe12:26, 22.11.2018
A widział ktoś tego "orła" jak wczoraj wyjeżdżał z rynku wąską Klasztorną pod prąd?! Idiota! Nie dziw, że limuzyny porozwalane - pewnie ta sama "szkoła jazdy"! 12:26, 22.11.2018
adam celka01:52, 26.11.2018
nie o kaczkach nie ma tylko o rudym 01:52, 26.11.2018
obatel20:13, 20.11.2018
2 0
sŁUSZNA NADZIEJA ! 20:13, 20.11.2018