Zamknij

Zobacz wystawy o rozwoju papiernictwa i replikę pierwszej maszyny papierniczej

09:49, 10.09.2019 K.N Aktualizacja: 11:53, 10.09.2019
Skomentuj Fot. Janusz Prządka Fot. Janusz Prządka

Do końca października w Muzeum Ziemi Chełmińskiej można obejrzeć dwie wystawy poświęcone rozwojowi papiernictwa. Ciekawostką jest próba wyprodukowania papieru za pomocą repliki pierwszej maszyny papierniczej.

Wernisaż wystaw miał miejsce 6 września w Muzeum Ziemi Chełmińskiej (zlokalizowane w ratuszu na chełmińskim rynku). Wystawy to "Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju" oraz "Od arkusza do wstęgi. 220 lat maszyny papierniczej".

Druga z wystaw poświęcona jest wynalazkowi szczególnemu dla rozwoju cywilizacji, uznawanemu za najważniejsze wydarzenie dla papiernictwa od opracowania w II w. n.e. techniki wyrobu papieru. Wynalazkiem tym była maszyna papiernicza skonstruowana w 1798 roku przez Nicolasa Louisa Roberta. Genialny francuski konstruktor 18.01.1799 roku uzyskał na swoje urządzenie patent, zatem wernisaż został otwarty 220 lat po tym wydarzeniu. 

Zmechanizowanie procesu wyrobu papieru pozwoliło znacząco zwiększyć dostępność tego produktu. O ile u schyłku XVIII wieku światowa produkcja była liczona zaledwie w tysiącach ton rocznie, to na początku XX wieku wytwarzano już 5 mln ton. Obecnie na świecie powstaje ponad 400 mln ton rocznie różnych odmian papieru. 

O historii papiernictwa i jego rodzajach na otwarciu wystawy pod nazwą “Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju” opowiadał m.in. Dyrektor Muzeum Papiernictwa - Maciej Szymczyk. A do obejrzenia drugiej wystawy pod tytułem  “Od arkusza do wstęgi. 220 lat maszyny papierniczej” zachęcał Prezes Zarządu Mondi Świecie S.A. - Maciej Kunda. W humorystyczny sposób o próbach wytworzenia papieru w warunkach domowych na kopii prototypu dawnej maszyny opowiadał również Marek Motylewski, dyrektor ds. technicznych i marketingu w Mondi Świecie S.A.

Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na niespotykane wcześniej jego upowszechnianie, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Widać to doskonale m.in. na przykładzie: papieru do pisania, książek, gazet, fotografii, papierosów, papieru toaletowego, papieru do pieczenia oraz dziesiątek innych odmian papieru, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Zachęcamy do obejrzenia wystaw, które będą czynne do końca października 2019 roku.
Muzeum Ziemi Chełmińskiej

[ZT]8192[/ZT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%