Zamknij

Jest szansa na dotację 50 proc. do paneli fotowoltaicznych

Krzysztof NowickiKrzysztof Nowicki 09:23, 20.02.2020 Krzysztof Nowicki Aktualizacja: 19:39, 20.02.2020
Skomentuj Przy pomocy mapy można wstępnie określić o jakie obszary chodzi. Fot. Krzysztof Nowicki Przy pomocy mapy można wstępnie określić o jakie obszary chodzi. Fot. Krzysztof Nowicki

Gmina Świecie planuje uzyskać ze środków unijnych milion złotych na instalację fotowoltaiczną dla szkoły w Grucznie i na instalacje w prywatnych domach mieszkańców gminy. Do 2 marca trzeba wyrazić chęć w ankiecie.

To bardzo dobra wiadomość dla osób planujących przejść na zieloną energię i sporo zaoszczędzić. Jest szansa na założenie instalacji fotowoltaicznych i innych mikroinstalacji OZE (pompy ciepła, mikroinstalacje wykorzystujące do zasilania biomasę) wykładając z własnej kieszeni tylko połowę jej wartości. Do tej pory można było pomarzyć o tak wysokich dotacjach.

- Najpierw chcemy dowiedzieć się jakie jest zainteresowanie mieszkańców gminy tego typu dotacją i gdzie są zlokalizowane ich domy – mówi Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecie.

To ważne, bo preferowane będą budynki znajdujące się w obszarach chronionych, czyli głównie na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Trudno dokładnie określić, bo w obrębie jednej miejscowości niektóre budynki leżą w granicach parku, a inne nie. Wiemy, że chodzi o miejscowości: Gruczno, Topolinek, Chrystkowo, Kosowo, Niedźwiedź, Żurawia Kępa, Wiąg, Sartowice, Morsk, Czapelki, Święte.

- Dlatego tak ważna jest ankieta, w której zainteresowani mieszkańcy podadzą dokładną lokalizację swoich domów, a my w urzędzie sprawdzimy czy posesja znajduje się w granicach obszaru chronionego – mówi Monika Budzowska, kierownik Wydziału Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Świeciu.

Co ważne, urząd nie wyklucza włączenia do projektu właścicieli domów z innych części gminy, więc warto aby ankiety wypełnili i złożyli wszyscy zainteresowani. Projekt dotyczy tylko nowych instalacji (które dopiero powstaną) o mocy do 10 kW i maksymalnej kwocie 100 tys. zł.

Jak to ma działać?

Gmina Świecie zbierze najpierw wstępne deklaracje w postaci podpisanych ankiet. Zorganizuje spotkanie lub kilka spotkań z zainteresowanymi. Po weryfikacji podpisze umowy z mieszkańcami chcącymi skorzystać z dofinansowania. W ciągu 45 dni od podpisania umowy mieszkaniec musi dostarczyć projekt instalacji fotowoltaicznej lub innej OZE. Gmina składa projekt do konkursu na pozyskanie dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Gmina Świecie będzie głównym wnioskodawcą a mieszkańcy partnerami.
Jeśli projekt zostanie zakwalifikowany do realizacji i dostaniemy z RPO 1 mln zł, Gmina ogłosi przetarg na wykonanie i późniejszy serwis wszystkich instalacji, a mieszkańcy biorący udział w projekcie rozliczą się z Gminą.

Co trzeba zrobić?

Do 2 marca złożyć w Urzędzie Miejskim w Świeciu lub mailem wysłać skan ankiety i załącznika do ankiety. Potwierdzimy w ten sposób chęć udziału w programie i poinformujemy o szczegółach dotyczących naszego budynku mieszkalnego, o zapotrzebowaniu na moc energetyczną oraz oświadczymy, że posiadamy pieniądze na projekt i później na pokrycie kosztów wkładu własnego, czyli 50 proc. kosztów netto + 8 proc. podatku VAT.

Ankiety wraz z załącznikiem można przesyłać drogą mailową na adres: [email protected] (podpisany skan) lub dostarczyć osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 52 33 33 050 lub 52 33 32 330

DO POBRANIA:

Ankieta.doc

Załącznik do ankiety.doc

[ZT]8788[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ErykEryk

3 6

I to mi się podoba, Świecie tak trzymać, bo ekologia jest bardzo ważna. 10:22, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%