Zamknij
REKLAMA

2,5 tys. firm z naszego powiatu złożyło wnioski o pomoc do PUP

08:23, 18.05.2020 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj Wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Czy rządowa pomoc wystarczy do tego, żeby przetrwały kryzys? Fot. Pixabay
REKLAMA

Tak duże zainteresowanie uzyskaniem pomocy finansowej pokazuje w jak ciężkiej sytuacji znalazło się wielu przedsiębiorców. Ilu z nich już otrzymało pomoc?

Już ponad 2,5 tysiąca firm złożyło wnioski o mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł lub dofinansowanie kosztów wynagrodzeń do Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. To rządowa pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, która ma służyć pokryciu bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i utrzymania miejsc pracy. Skala zjawiska pokazuje, jak ogromny wpływ wywarło to na gospodarkę, która prawdopodobnie jeszcze długo nie dojdzie do siebie.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą pomocy, o jaką zwracają się przedsiębiorcy, jest mikropożyczka. Wniosek o jej udzielenie złożyło 2422 właścicieli firm (dane na 12.05). PUP zawarł 554 umowy na udzielenie pożyczki 5 tys. zł, co dało kwotę 2 mln 769,5 tys. zł.

Aby skorzystać z tego rodzaju wsparcia należy złożyć stosowny wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. Pożyczka wypłacana jest w formie jednorazowej, a okres jej spłaty to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia, jeśli stan epidemii będzie się przedłużał. Jej oprocentowanie jest stałe i wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Sama spłata następuje po trzymiesięcznym okresie karencji.

Jest także możliwość całkowitego umorzenia pożyczki, jeśli firma będzie działała przez trzy kolejne miesiące od jej otrzymania. Aby tak się stało konieczne będzie jednak złożenie oświadczenia w tym zakresie, które jest elementem wniosku o umorzenie. 

- Tak duże zainteresowanie sprawiło, że większość pracowników urzędu zajmuje się teraz obsługą wniosków, aby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej otrzymać pomoc – mówi Katarzyna Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

To jednak nie wszystko. Ponad 70 firm złożyło też wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku ze spadkiem obrotów firmy o przynajmniej 30% To także pokazuje, że koronawirus nieźle „namieszał” w gospodarce. 
Z tego 29 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie i podpisanych umów na łączną kwotę 515 tys.61 zł.

105 przedsiębiorców złożyło wnioski o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników. Do tej pory podpisano 52 umowy na łączną kwotę 251 tys. 940 zł.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

StolarzStolarz

1 1

No z ZUSu już dostałem pieniądze, a z urzedu pracy ciągle nie widać. Mam nadzieję, że to szybko zrobią, bo jak nie to chyba zamknę firmę. 13:17, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA