Zamknij
REKLAMA

Dziewczyny kopią piłkę już pięć lat i idzie im coraz lepiej

13:15, 11.02.2019 | RED
REKLAMA
Skomentuj

Prawie pięć lat temu zaczęły się pierwsze treningi i mecze żeńskiej drużyny w Świeciu. Przypominamy historię powstania drużyny, jej mniejsze i większe sukcesy.

Dziewczyny rozpoczęły swoją przygodę z treningami piłki nożnej w 2014 roku. Impulsem do rozpoczęcia zajęć był Turniej dla drużyn niezrzeszonych z roczników 2001-2002 o Puchar Premiera RP rozgrywany na przełomie września i października. Drużyna dziewcząt ze Świecia wzięła w nim udział pod nazwą Orlik Dziewczyny Świecie. Swój udział w zawodach piłkarki zakończyły w fazie eliminacji wojewódzkich po przegranym turnieju instruktorzy którzy prowadzili treningi zrezygnowali z prowadzenia zajęć.

Przegrana nie musi być porażką

Wtedy jeden z rodziców - Marcin Mikołajczyk poprosił trenera Mateusza Rezmera, który przygotował bramkarkę Marcelinę Mikołajczyk do turnieju, o to aby przejął dalsze prowadzenie całego zespołu. Funkcję pierwszego trenera młodych piłkarek ze Świecia pełni od listopada 2014 r.

Pierwsze spotkania oraz sukcesy

Od tego czasu drużyna Orlik Dziewczyny Świecie rozegrała 13 gier kontrolnych m. in. z drużyną dziewcząt Olimpii Grudziądz czy reprezentacją 2 LO w Świeciu. Młode piłkarki konfrontowały swoje umiejętności również z chłopcami KS Wda Świecie z roczników 2002, 2004 i 2005. Przez te lata drużyna zmieniała się personalnie. Do składu dochodziły dziewczyny z roczników 2003 i 2004.

Zespół może poszczycić się zajęciem 3 miejsca w Pierwszym Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Dyrektora II LO w Świeciu oraz 2 miejscem w Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt „Dla Karoliny” o Puchar Dyrektora ZSP w Świeciu, w którym były najmłodszym zespołem

Rywalizacja w trzeciej lidze kobiet

Wszystkie te działania miały na celu pokazanie że na sportowej mapie Świecia zaczyna rodzić się nowa dyscyplina - piłka nożna w wydaniu kobiet. Do dalszego rozwoju potrzebne było sformalizowanie drużyny. Dzięki przychylności Jolanty Grajewskiej, prezes klubu Strażak Przechowo młoda drużyna weszła do struktur klubu.

27 sierpnia 2016 roku doszło do historycznego wydarzania. W tym dniu ligowy futbol kobiecy zadebiutował w naszym mieście. Dziewczyny w barwach Wdy/Strażaka Przechowo, pod wodzą nowego trenera Tomasza Płacheckiego, rozegrały swój pierwszy ligowy mecz, w którym zmierzyły się z drużyną Tęczy Bydgoszcz. Po bardzo wyrównanym meczu przegrały 4:3, pozostawiając po sobie bardzo dobre wrażenie.

Ligowe konfrontacje

Pierwsze dwa sezony to przede wszystkim nauka i poznawanie ligowych realiów. Jednak młode zawodniczki już w początkowych spotkaniach pokazały, że potrafią podjąć równorzędną walkę z bardziej doświadczonymi zespołami. Debiutancki sezon w lidze zakończyły na 11 miejscu.

Drugi sezon rozgrywek pokazał, że drużyna nabrała doświadczenia na ligowych boiskach. W tym czasie zespół znacząco wzmocniły cztery zawodniczki z rozpadającego się zespołu Wisły Grudziądz. To pozwoliło zakończyć sezon na 8 lokacie. Zespół z Przechowa dziewięciokrotnie zdobywał pełną zdobycz punktową, a między trzydziestym września a dwudziestym pierwszym października 2017 roku to okres czterech zwycięstw z rzędu, co zapisuje się złotymi zgłoskami w historii klubu.

Druga połowa 2018 roku czasem przełomu

Aktualnie zespół Strażak Kobiety Przechowo (nazwa od lipca 2018 po zakończeniu fuzji Wdy i Strażaka ) zakończył zmaganie w rundzie jesiennej sezonu 2018/2019. Była to najlepsza runda drużyny w blisko trzyletniej historii startów w lidze piłki nożnej kobiet. Jak duży duży postęp sportowy zespół zrobił w tym czasie wyraźnie było widać na nocnym, przedsezonowym turnieju w Koronowie, gdzie dwie drużyny Strażaka uplasowały się na trzecim i czwartym miejscu.

Walka w lidze przyniosła wiele dobrych spotkań, m.in. historyczne zwycięstwo w derbach powiatu z zespołem Startu Pruszcz czy bardzo cenny remis z faworyzowaną ekipą Mustanga Więgle na ich terenie. Zespół Strażaka bardzo długo utrzymywał się na szczycie tabeli ostatecznie jednak z bilansem 4 zwycięstw, remisu oraz 2 porażek uplasował się na czwartym miejscu, co jest najlepszym wynikiem w historii klubu.

Indywidualne wyróżnienia

Czas występów drużyny na ligowych boiskach to również okres rozwoju samych zawodniczek, które również odnoszą swoje pierwsze sukcesy. Jedną z nich jest bramkarka Marcelina Mikołajczyk, która latem 2018 roku została zaproszona na testy do pierwszoligowego klubu KKP Bydgoszcz. Warto również wspomnieć o najlepszej strzelczyni zespołu czyli Martynie Kwaśniewskiej, która dla Strażaka zdobyła już 19 bramek.

Umacniają się na sportowej mapie miasta

Po pięcioletnim okresie budowy nowej dyscypliny zaczyna być ona coraz bardziej doceniana przez kibiców a także władze miasta, które z każdym rokiem przyznają większą dotacje klubowi. Ten rozwój nie mógłby nastąpić gdyby nie zaangażowanie wielu osób na czele z Prezes Strażaka Przechowo Jolantą Grajewską czy członkami sztabu szkoleniowego: Tomasza Płacheckiego - pierwszego trenera, Marcina Mikołajczyka - kierownika zespołu oraz Mateusza Rezmera – trenera bramkarek. Jednak najważniejszymi osobami są same zawodniczki, dla których piłka nożna jest pasją i z każdym treningiem, czy meczem udowadniają, że ten sport jest również dla kobiet.

Zawodniczki i sztab szkoleniowy

Marcelina Mikołajczyk – bramkarka
Klaudia Siuda - bramkarka
Basia Siuda
Sandra Siuda
Martyna Kwaśniewska
Marta Czubkowska
Daria Zawiszewska
Daria Lica
Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Szeliga
Jagoda Kurzyńska
Klaudia Szwagiel
Klaudia Cywińska
Oliwa Rogalska
Oliwia Konieczna
Julia Wieprzowska
Weronika Pituła
Natalia Głowinkowska
Emila Ściwiarska
Karolina Urbańska
Wiktoria Głuszko
Daria Papierowska
Marcelina Gulc
Basia Kuhn

Sztab:
Tomasz Płachecki – trener
Mateusz Rezmer - trener bramkarek
Marcin Mikołajczyk - kierownik zespołu.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone