Zamknij

V Festiwal podróżników ''Piąty Ocean'' już za dwa tygodnie - zobacz program

08:00, 07.11.2021 Aktualizacja: 08:55, 08.11.2021
Skomentuj

W dniach 18-20 listopada podróżnicze święto już po raz piąty zagości w Świeciu!

Przygotowaliśmy dla Was wiele pokazów i prelekcji podróżniczych, jak też warsztaty, wystawy, konkursy i turnieje ściśle związane z tematyką globtroterską. Już teraz warto zarezerwować sobie trzeci weekend listopada na fascynujące spotkanie ze światem!

Program V Festiwalu podróżników Piąty Ocean:

Dzień 1

  • Janusz Janczewski i Przemek Janczewski, czyli ojciec i syn już pierwszego dnia Festiwalu opowiedzą o wspólnej podróży po Ameryce Południowej  Sześciotygodniowa podróż to tysiące przemierzonych kilometrów różnymi środkami transportu pomiędzy Peru i Brazylią. Nasi prelegenci opowiedzą o warunkach w jakich podróżuje się na statku w Amazonii i jak w ciągu jednego dnia statek może zamienić się w pływający kurnik . Będzie również sporo o miejscowej kuchni, a dodatkowo uczestnicy spotkania będą mogli napić się peruwiańskiej herbaty z liści koki.
  • Już 18 listopada Monika Radzikowska zabierze Was w podróż do krainy nieoczywistości, gdzie można mieć trzy różne paszporty, a tak naprawdę nie mieć żadnego kraju. Gdzie za chleb można zapłacić plastikowym żetonem. Gdzie w ciągu jednego życia, nie zmieniając miejsca zamieszkania, można obudzić się w trzech różnych państwach  Właściwie linie na mapie są jasne. Monika Radzikowska - archeolog, podróżniczka i edukator. Współzałożycielka fundacji archeologicznej Terra Desolata. Prowadzi warsztaty, prelekcje, lekcje muzealne, opowiada także baśnie i legendy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Autorka dwóch książek: Córka bajarza oraz Bajkał – tam i z powrotem. W podróżach zwykle kieruje się na wschód lub północ – szczególnie lubi wędrówki po dalekich zakątkach Rosji.

Dzień 2

  • Pierwsza prelekcja drugiego dnia V Festiwal podróżników Piąty Ocean 2021 poświęcona będzie najciekawszym zakątkom naszego kraju  Autorzy bloga My-tuitam.pl przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz pokazując miejsca, które niekoniecznie trafiają na okładki przewodników turystycznych, a jednocześnie potrafią stanowić nie lada atrakcję. Jak sami mówią "W Polsce mamy wszystko! góry, morze, jeziora, wulkany (na szczęście wygasłe) ! jest tu co robić i można się w Polsce zakochać na nowo. Karolina Skowronek & Adrian Ślesiński - para podróżników, twórcy bloga my-tuitam.pl. Pokazują, że pomimo pracy na etacie z ograniczonym czasem i budżetem można łatwo podróżować .
  • 19 listopada razem z Felicją Bilską - autorką ponad 20 przewodników turystycznych - wyruszymy w podróż przez Bhutan, małe azjatyckie królestwo, leżące między dwoma gigantami: Indiami i Chinami  W czasie piątkowej prelekcji poznamy oszałamiającą przyrodę tego kraju, dowiemy się skąd wywodzi się tradycja malowania fallusów na fasadach domów, dlaczego w Bhutanie nie ma szklanych wieżowców, a wkomponowana w przyrodę architektura przywodzi na myśl baśniową scenerię.
  • Trudno znaleźć lepszą sposobność niż V Festiwal podróżników Piąty Ocean 2021, aby zaprosić podróżnika, który opowie o wyprawie przez Piąty Ocean - Ocean Południowy  Wojciech Nawrocki przepłynął wspomniany akwen na pokładzie jachtu żaglowego SELMA Expeditions, by dotrzeć do Antarktydy, gdzie zrealizował niesamowity (już wielokrotnie nagrodzony) materiał zdjęciowy z każdej możliwej perspektywy – z powierzchni lądolodu, z lotu ptaka i spod wody.
  • Relacje z wypraw rowerowych to nieodłączny element naszego Festiwalu  W tym roku mamy dla Was m.in prelekcję z miesięcznej, rowerowej podróży przez najwyższe góry Tadżykistanu i Kirgistanu. Dawid Białowąs, współautor bloga Gdzie Los Poniesie pokonał ponad tysiąc kilometrów przez tzw. Pamir Highway, czyli część jedwabnego szlaku handlowego.

Dzień 3 

  • Warsztaty nauki gry na bębnach djembe i dundun
  • Pierwsza prelekcja trzeciego dnia naszego Festiwalu będzie należała do Margarity Brzozowskiej - mieszkanki Świecia i członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, która odwiedziła Iran - kraj określany mianem "perły orientu"  Margarita w trakcie swojej autobusowej podróży, przejechała ponad 3300 kilometrów od Teheranu po Zatokę Perską. W swojej prezentacji poruszy m.in kwestie słynnej perskiej gościnności, opowie o wspaniałych zabytkach jednej z najstarszych kultur świata oraz zdradzi, czy Iran jest bezpiecznym krajem dla turystów.
  • W sobotę 20.11 o godz. 17:00 rozpoczniemy blok prelekcji podróżniczych o tematyce górskiej. Na pierwszy ogień wysłuchamy opowieści Marcina Majchrowskiego o pieszej wędrówce przez całą długość tzw. włoskiego buta z położonej w Zatoce Genueńskiej Savony aż do Reggio di Calabria, skąd roztaczał się już piękny widok na Sycylię i wulkan Etna  1700 kilometrów, osiem parków narodowych, piękno gór, ale też ludzkie tragedie związane z życiem w strefie aktywności sejsmicznej – to wszystko tworzy wyjątkową mozaikę i składa się na interesującą opowieść o Apeninach. Będzie ona podróżą przez Włochy, których nie zobaczymy w turystycznych folderach.
  • "Moje góry i nie moje" to historia o człowieku, który na swojej drodze życiowej spotkał góry i co z tego spotkania wynikło. Jest to też historia czasu jaki w górach upłynął i co to zmieniło i jak. Historia o górach które są i których już nie ma  Piotr Pustelnik - podróżnik, alpinista i himalaista, doktor inżynierii chemicznej. Jako trzeci z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Twórca projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. 
  • Przed nami opowieść o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta  W czasie 50 dni wyprawy Marcin Korzonek zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: wiatrem, udarem słonecznym, kontuzją kolana co ostatecznie doprowadziło go do wizyty w szpitalu. W czasie prelekcji dowiemy się gdzie znajdują się największe kopalnie odkrywkowe oraz najwyżej położone teleskopy i gejzery na świecie.
  • Turniej układania puzzli podróżniczych na czas to nowy element naszego Festiwalu Uczestnicy rywalizacji zmierzą się z "rozsypaną" mapą świata. Wiedza geograficzna będzie dużym atutem każdego układacza i układaczki 

 

(Z.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%