We wtorek (22 listopada) przed południem sala Kina Wrzos wypełniła się gimnazjalistami i policjantami. Powodem ich obecności była gala, podczas której ogłoszono wyniki policyjnego konkursu filmowego „Gimnazjalisto nie daj się sprzedać” zorganizowanego przez Wydział Komendy Powiatowej Policji w Świeciu . Brali w nim udział gimnazjaliści z powiatu świeckiego. Na spotkanie przybyli również goście: Franciszek Koszowski – starosta powiatu świeckiego, Krzysztof Kułakowski – zastępca burmistrza Świecia, Jerzy Wójcik – przewodniczący Rady Miejskiej, Robert Olszewski - komendant powiatowy Policji w Świeciu, Roman Witt - komendant Straży Miejskiej w Świeciu i inni.
Nagrodzeni po raz drugi
Zanim jednak poinformowano o zwycięzcach, wywołano na scenę Paulinę Lewicką, Michała Dąbrowskiego, Karola Grabarka - uczniów I LO w Świeciu i autorów zwycięskiego filmu na Festiwalu Camerimage oraz ich opiekuna - Monikę Gorzką . Przedstawiciele władz lokalnych wręczyli im podarunki oraz nagrodę finansową od Tadeusza Pogody - burmistrza Świecia, którą w jego imieniu podarował filmowcom jego zastępca. Wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie dzieło uczniów I LO.
Kto zwyciężył?
Wyniki konkursu ogłosiła Iwona Mazelewska, dyrektor OKSiR. Spośród 8 prac, jury przyznało dwa pierwsze miejsca, na których znaleźli się uczniowie z Gimnazjum w Grucznie i Gimnazjum w Pruszczu i jedno drugie miejsce, zdobyte przez uczniów z Gimnazjum w Warlubiu. Zwycięzcy otrzymali nagrody, po czym wyświetlono ich filmy, które miały ostrzegać młodzież przed niebezpieczeństwami umawiania się z nieznajomymi oraz podejmowaniem pracy, której adres siedziby jest nieznany, a ogłoszenie o przyjęcie do niej budzi wątpliwości. Podarunki odebrali też opiekunowie uczniów gimnazjów, którzy brali udział w konkursie.
Czym jest handel ludźmi?
Po rozdaniu nagród nastąpiła druga część programu. Dzięki niej, zebrani dowiedzieli się czym jest handel ludźmi, że polega on m.in. na zmuszaniu do pracy, sprzedaży organów, wyłudzaniu kredytów i świadczeń socjalnych, zmuszaniu do prostytucji, popełniania przestępstw i żebrania. Poinformowano słuchaczy, ofiarami takiego handlu są najczęściej ludzie młodzi, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz poszukujące pracy zagranicą bez znajomości języka i obyczajów tego kraju. Młodzież poznała jak zwalcza się handel ludźmi, jakie organizacje współpracują w tym celu z policją, co robić, gdy jest się świadkiem handlu ludźmi, a także gdzie wywożone są polskie ofiary handlu i z jakich krajów takie ofiary jako „żywy towar” trafiają do Polski.
Można podróżować i nie narażać się na niebezpieczeństwo
Anna Sterling-Mróz, pedagog z Gimnazjum w Grucznie, przedstawiła ciekawą prezentację na temat wielu atrakcyjnych miejsc na świecie, które czekają na młodych ludzi. Bycie ostrożnym nie zamyka człowiekowi drogi do poznania świata. Pedagog pokazała młodzieży kilka budzących wątpliwości ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników i wskazała na co zawsze należy zwracać uwagę czytając takie ogłoszenie.
Podczas gali wystąpił tez Tomasz Pasiek, podróżnik ze Świecia. Opowiadał on o swoich doświadczeniach związanych z pracą w Anglii zaraz po ukończeniu liceum, a także o wyjeździe do Turcji, gdzie pracował z „dziećmi ulicy”.
Młodzież z pewnością wyniosła dużo z tego spotkania. Podróżowanie po świecie i praca zagranicą nie muszą być niebezpieczne, o ile zachowuje się ostrożność, posiada znajomość języka i wie co powinno zawierać ogłoszenie o pracę . O tym wiedzieli zwycięzcy policyjnego konkursu, którzy za pomocą swoich filmów ostrzegają innych przed zagrożeniem, jakim jest handel ludźmi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz